Česká taneční platforma: Tři otázky pro Vojtu Švejdu

Vojta Švejda, herec, mim, který se dlouhodobě věnuje autorské divadelní tvorbě a improvizaci, se v divadle Alfred ve dvoře, jež se dá považovat za jeho domovskou scénu, spolu s Janem Kalivodou ze skupiny Wariot Ideal představí v rámci České taneční platformy v projektu GundR. Ten je inspirován výstupem bratří Messnerů na vrchol hory Nanga Parbat Rupálskou stěnou, ze kterého se však mladší ze sourozenců již nevrátil. Ve třech odpovědích na tři otázky hovoří Vojta Švejda o náročnosti tohoto kusu pro herce i pro diváky a o vnímání tématu bratrství.

GrundR, Michal Ureš

GrundR, Michal Ureš

Projekt GundR je o horolezectví, vytrvalosti a překonávání vlastních možností. Museli jste při jeho přípravě nebo při každé repríze překonávat nějaké vaše vlastní možnosti či hranice?
Nejtěžší pro nás asi bylo samotné lezení po laně, které je základní součástí představení. Nikdy jsme nic takového nedělali, vlastně to byla pro nás výzva, zkusit si to, zkusit si nemít pevnou půdu pod nohama a o něco se pokoušet. Jinak je každé představení pro nás fyzicky náročnější, takže tak nějak pokoušíme naše síly každou reprízu.  

V tomto představení hraje důležitou roli vítr, který zesiluje ve vichr, ke vstupence nabízíte špunty do uší a upozorňujete na výrazné světelné efekty a zvýšenou hladinu zvuku. Jak na tuhle složku GundRu reagují diváci, máte od nich zpětnou vazbu? Dokážu si představit, že ne každý to vydrží…
Ono rozdávání špuntů do uší je vlastně takové naše vstřícné gesto vůči divákovi, aby věděl, že to s ním myslíme dobře. Reakce jsou samozřejmě různé a překvapivé. Máme příznivé reakce od lidí, kteří byli v Himálaji ve více než 5000 m n. m.a potvrdili nám, jak velkou sílu tam tento živel má, a dali nám za pravdu v jeho hlasitosti. A samozřejmě je tu i negativní reakce od jiných skupin diváků a jsou tu i tací, pro které to nahlas vlastně není a snesli by i větší zátěž – tuto skupinu tvoří povětšinou milovníci noisové hudby, pro které je toto představení také určeno. Obecně se dá říct, že všichni chápou náš záměr noisového větru jako velmi sugestivní.

Co vás na tématu bratrství, kterému se GundR věnuje jako první „díl“ plánované trilogie, zajímá a fascinuje?
Zajímají nás hlavně bratrství, která nějak ovlivnila chod naší společnosti, nebo naopak. A je to také ono neviditelné předivo nitek, kterými je každé blízké bratrství propojeno, a tvoří tak silný svazek. Reinhold Messner dodnes tvrdí, že je jeho zesnulý bratr na cestách stále s ním. Velkých bratrství je v historii lidstva celkem dost a pár z nich chceme zkrátka prozkoumat detailněji.

GrundR, Foto: Michal Ureš

 

Témata článku

GundRVojta Švejda

Wariot Ideal

Divadlo Alfred ve dvoře

Nový cirkusTanec

Česká taneční platforma

POSLEDNÍ KOMENTÁŘE

to nejčtenější z tanečních aktualit

Přihlašte se k odběru newsletteru: