Tři otázky pro Fernanda Domingueze, jednu z hvězd letošního Dance Life Expo 2014

Veletrh tance Dance Life Expo 2014 se po roce uskuteční na brněnském výstavišti o víkendu 7.–9. listopadu a opět zve do České republiky mnoho zajímavých hostů. Jedním z nich je tanečník a choreograf Fernando Dominguez Rincon. Umělec, který v Nizozemsku tančil repertoár známých choreografů, jako jsou například Hans van Manen, Arno Schuitemaker, Melissa Ellberger, Adriaan Luteijn či Jiří Kylián, a nyní vede v Mexiku svoji vlastní skupinu FDR Dance. Agentura Art 4 People zprostředkovala hostování tohoto souboru na veletrhu a Taneční aktuality.cz se při této příležitosti Fernanda Domingueze Rincona zeptaly na několik otázek.  Mohl byste představit choreografii, s kterou s vaší skupinou FDR Dance vystoupíte na DLE?
May BE (možná, může být) je taneční dílo pro tři interprety, ve kterém se neustále mění vztah mezi nimi. To znamená, že postupně žena odejde od svého muže, protože je přitahována jiným. Choreografie je ve stylu moderního současného tance a tančíme ji Prisca Gloanec, Sebastian Spahn a já. Dílo mělo premiéru v Zache Leopold v německém Dorstenu roku 2013. Je to komplex jedné z nejdůležitějších důlních a uhelných společností v Německu, který nyní funguje jako otevřené místo pro umělecké výstavy, galerie a představení a jmenuje se CreativQuartier Fürst Leopold Dorsten.  Jedná se o vaši první návštěvu České republiky? Máte nějakou zkušenost s českými tanečníky nebo jinými umělci?
Budu tu podruhé. Navštívil jsem Česko u příležitosti konkurzu do tanečního souboru a taky jsem se účastnil lekcí moderního tance a baletu v Praze. Můj soubor tu bude poprvé. Velmi se těšíme!  Tančil jste repertoár českého rodáka Jiřího Kyliána. Jaká je vaše zkušenost s tímto tvůrcem? Kdo z dalších známých tvůrců měl na vás jako na umělce největší vliv?
Byla to výjimečná zkušenost tančit jeho díla. Přesněji jsem tančil v Bella Figura a Wings of Wax při padesátiletém výročí NDT v programu vytvořeném pro mladé tanečníky v sezoně 2009/2010. Způsob, jakým Jiří Kylián vysvětluje pohyby a obrazy, které za každým krokem nabízí, je jedinečný. Už od mládí, kdy jsem žil v Mexiku, jsem byl okouzlen jeho díly, a když jsem přijel do Nizozemska a mohl se je naučit, považoval jsem to za velký úspěch ve své kariéře.
Ovlivnili mě všichni… Je to obtížné říct, protože díla, která jsem s nimi dělal, jsou velmi odlišná. Někdy se jednalo o vzrušující repertoár, v němž jsem se musel naučit kroky a rytmy, jindy se jednalo o tvoření nového díla, kdy jsme začínali od nuly. Poslední dobou pracuji s tancem pro kameru a jsem ovlivněn dramatikem Harmem Weistrou, s kterým jsem na Cinedans 2014 premiéroval poslední film Intrinsic Moral Evil, který se hrál na mnoha festivalech po celém světě, jako například na San Francisco Dance Film Festivalu, Nederlands Film Festivalu nebo Agite y Sirva Festivalu.
Je rozdílné tvořit choreografii pro jeviště a pro film, vlivy na mou tvorbu jsou různorodé.

Témata článku

Tanec

POSLEDNÍ KOMENTÁŘE

to nejčtenější z tanečních aktualit

Přihlašte se k odběru newsletteru: