Jana Bitterová

Jana Bitterová

Mgr. art. Jana Bitterová se věnuje současnému tanečnímu umění a improvizaci, a to jak z tvůrčího, tak i pedagogického a teoretického hlediska.

Pochází z Prahy, nyní pracuje jako umělkyně na volné noze po celé Evropě. Pořádá kurzy kreativního tance a kontaktní improvizace pro veřejnost a vede choreografické dílny pro děti na základních školách (pod organizací SE.S.TA.). Jana několik let žila v anglickém Cornwallu, kde vyučovala v tanečním programu Falmouth University (anatomie v pohybu, choreografie, improvizace). 

Ve své umělecké práci tvoří sóla i multimediální představení ve spolupráci s umělci z různých oborů, zabývá se site specific a zapojením místních komunit do uměleckého procesu. Momentálně vyvíjí projekty spojující digitální technologie a tanec s vizuálním umělcem a technikem Ianem Biscoe.

Jana Bitterová vystudovala obor Moderní tanec – pedagogika tance na VŠMU v Bratislavě pod vedením Anky Sedlačkové a Marty Polákové (magisterská práce na téma Kontaktní improvizace) a bakalářský obor Taneční věda na pražské HAMU (bakalářská práce na téma Vývoj českého neprofesionálního scénického tance 1968–1989). Po absolvování Konzervatoře I. V. Psoty studovala tanec pod vedením Zuny Kozánkové a Milana Kozánka. Významné pro ni bylo setkání a vzdělávání s osobnostmi postmoderního tance a kontaktní improvizace, jako je například Nancy Stark Smith, Lisa Nelson, Daniel Lepkoff, Ruth Zaporah, Julyen Hamilton a Frey Faust.

V sezoně 2012/2013 pracovala jako asistentka ve francouzském choreografickém centru Territoire d’écritures en mouvement (Quimper, Bretaň) a s jeho ředitelem choreografem Patrickem Le Doaré dlouhodobě spolupracovala. V roce 2011 a 2012 pracovala v edukačním oddělení muzea současného umění Mu-ZEE v belgickém Ostende. Kromě Tanečních aktualit publikovala v časopisech Pam pam a Tempo. 

Internetové stránky: www.movementtouch.com


Texty autora

Současný tanec svébytný

V květnu jsem si s očekáváním vyslechla dva pořady – Současnost současného tance na Českém rozhlase Vltava a Fenomén současný tanec v pořadu Artzóna na ČT Art. 

Večer laureátů Ceny Jarmily Jeřábkové 2017

Určitě se sluší začít gratulací, protože večer 18. května 2018 se v Divadle Archa představily dvě choreografky – Johana Pocková a Sadie Cansu Ergin –, které v předchozím roce v klání o Cenu Jarmily Jeřábkové zvítězily. Obdiv jim patří i za to, že v květnovém večeru dokázaly ovládnout jeviště, když každá zatančila hned dvě vlastní sóla. Gratulace míří také k Festivalu Nové Evropy, k němuž se Cena Jarmily Jeřábkové váže, neboť se pod taktovkou Evy Blažíčkové konal jeho jubilejní patnáctý ročník.

DIÁŘ PŘEDSTAVENÍ

říjen 2019

Po Út St Čt So Ne
30
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
1 2 3
DEJTE NÁM TIP NA PŘEDSTAVENÍ

POSLEDNÍ KOMENTÁŘE