Účastníci České taneční platformy: VerTeDance

Účastníci České taneční platformy: VerTeDance

Účastníci České taneční platformy: VerTeDance

VerTeDance / Maya Lipsker (ISR): Transforma

Odpovídá Tereza Ondrová

Podílelo se VerTeDance u Transformy na formování nápadu a jeho zpracování nebo je to opravdu jen rukopis M. Lipsker?

VerTe oslovilo Mayu Lipsker ke spolupráci a stanovilo si jedinou podmínku, aby v představení vystupovalo 5 žen. Z původního obsazení jsem zůstala pouze já, zbytek jsme musely nahradit jinými tanečnicemi. Důvody byly různé, zdravotní, mateřské, pracovní atd. Ale téma i převážně pohybový materiál vychází z Mayi Lipsker. Myslím, že má velmi čitelný rukopis.

V čem je tato choreografie jiná / nová, než vaše předchozí díla?
Každé představení je jiné a každý choreograf je velkým přínosem. Pro nás jsou vždy důležité dvě věci, za prvé: celkový přístup dotyčného choreografa, jakým způsobem pracuje, přemýšlí o daném tématu, jak přistupuje k tanečníkovi, jak motivuje k pohybu atd., a za druhé: jaký má pohybový slovník, kterým nás i celou choreografii může obohatit. Například Maya má velmi zajímavý cit a smysl pro čas a energii, je velmi dobrý pedagog, je ovlivněná několikaletým působením v Batsheva Dance Company.

Co vám přinesla práce na tomto představení? Máte z jeho přípravy nějaký zajímavý/neobvyklý zážitek?
Pro mě to vše bylo těžké z více důvodů. Poprvé jsem se ocitla v projektu VerTe sama, působila jsem dlouho jako prostředník mezi choreografkou a tanečnicemi, a navíc jsem se v průběhu projektu dozvěděla o dotacích na naši celoroční činnost a na projekt samotný. Byl to pro mě šok! Dotace byly velmi nízké, takže jsem byla v neustálém stresu a napětí. Projekt už byl rozjetý, vše bylo už předem nasmlouvané a my jsme zdaleka neměly na rozpočet projektu, natož na celoroční činnost ... Ale nakonec to nějak dopadlo a po premiéře se dostavil i pocit radosti a uspokojení.

Hráli jste Transformu i v Izraeli? Jestli ano, lišily se nějak reakce a ohlasy na toto představení u nás a tam?
Usilujeme o to, ale ještě se nám nepodařilo Transformu dostat do Izraele. Je to asi dáno i tím, že Maya už několik let žije a pracuje převážně v Berlíně, a tudíž i pro ni je cesta zpět do Izraele obtížná. Nemá tam žádné kontakty na lidi, kteří by mohli představení pozvat. Takže na tuto otázku nemůžu odpovědět. Doufám ale, že v nejbližší době se do Izraele dostaneme, neb na tom velmi intenzivně pracujeme…

Co musely splňovat tanečnice, aby mohly být přijaty do tohoto projektu? A jaká byla spolupráce v této skupině?
Jak už bylo řečeno, původní obsazení se rozpadlo. Záměrně jsme vytvořily skupinu, která byla složena z tanečnic, ke kterým máme velmi blízko. Všechny už s námi spolupracovaly na předchozích projektech, takže víme, co od sebe navzájem očekávat. Zároveň jsou to výborné tanečnice a silné osobnosti a hlavně dobré kamarádky! Druhé obsazení jsme však daly dohromady vcelku rychle. Každou tanečnici jsme konzultovaly s Mayou po mailu a na základě videí. Nicméně výsledná skupinka je různorodá, a to z jistého pohledu dělá představení velmi zajímavé.

Česka platforma – to by měl být výběr toho nejlepšího ze současného českého tance – jak vnímáte současný český tanec v porovnání s vašimi zkušenostmi ze zahraničí?
Český tanec je určitě na srovnatelné úrovni se zahraničím...  Foto: Vojtěch Brtnický

Témata článku

Tanec

POSLEDNÍ KOMENTÁŘE

to nejčtenější z tanečních aktualit

Přihlašte se k odběru newsletteru: