Zahraničí

50. ročník Prix de Lausanne ocení Carlose Acostu

V rámci letošního jubilejního ročníku celosvětové baletní soutěže Prix de Lausanne bude cena za Celoživotní přínos tanci udělena Carlosi Acostovi, bývalému držiteli zlaté medaile ze stejné soutěže v roce 1990.

Alexej Ratmanskij novým residenčním umělcem New York City Ballet

Alexej Ratmanskij, který před několika týdny oznámil svůj odchod z American Ballet Theatre, se přesouvá do nového působiště. A nebude to nikterak daleko, svou kariéru spojí s druhým newyorským baletním souborem New York City Ballet, kam nastoupí v srpnu 2023.

Alexej Ratmanskij opouští American Ballet Theatre

Choreograf a dlouholetý rezidenční umělec American Ballet Theatre Alexej Ratmanskij na konci června 2023, kdy mu vyprší pracovní smlouva, opustí svou pozici v souboru, na kterou nastoupil v lednu 2009.

Zemřela Beryl Grey, dáma britského baletu

Dne 10. prosince 2022 zemřela ve věku 95 let dame Beryl Grey, bývalá primabalerína londýnského The Royal Ballet, první britská tanečnice, která vystoupila na prknech Velkého divadla v Moskvě...

Ratmanského balety v Rusku kolektivním vlastnictvím

Od počátku války, kdy Rusko vtrhlo na Ukrajinu, je jedním z nejhlasitějších odpůrců konfliktu a zastánců Ukrajiny choreograf Alexej Ratmanskij. Někdejší umělecký šéf baletu moskevského Velkého divadla uvedl s mnohými ruskými...

José Martinez novým šéfem baletu Opéra de Paris

Baletní soubor Opéra de Paris byl od konce června, kdy nečekaně odstoupila Aurélie Dupont, bez vedení. Na post uměleckého šéfa byl po třech měsících výběru jmenován José Martinez.

World Ballet Day letos již podeváté

Světový den baletu se vrací, letošní ročník proběhne 2. listopadu 2022 a svými živými přenosy se do něj zapojí na šedesát baletních a tanečních souborů celého světa.

POSLEDNÍ KOMENTÁŘE