Czech Contemporary Circus Showcase představí online 20 uměleckých projektů

CIRQUEON – Centrum pro nový cirkus ve spolupráci s Mezinárodním festivalem nového cirkusu Letní Letná chystá Czech Contemporary Circus Showcase ─ kurátorovanou přehlídku českých novocirkusových projektů. V termínu od 26. do 30. dubna na ONLINE platformě www.czechcircusshowcase.cz uvede celkem 20 projektů 17 českých umělců, které porota vybrala na základě open callu. Showcase je určen především českým a zahraničním promotérům, uměleckým ředitelům, novinářům, kritikům a zástupcům kulturních organizací, kterým představí to nejlepší, co se u nás zrodilo a rodí v novém cirkusu.

Stav (Alžběta Tichá). Foto: Vojta Brtnický.

Stav (Alžběta Tichá). Foto: Vojta Brtnický.

S nástupem nové generace umělců přicházejí nové umělecké výzvy a podněty, zároveň stálice české novocirkusové scény nadále aktivně tvoří a postupují ve své tvorbě stále dál. Jelikož jim současná situace nedovoluje prezentovat svoji tvorbu u nás ani v zahraničí, rozhodli se je organizátoři Czech Contemporary Circus Showcase podpořit v rámci ucelené online přehlídky. „Česká scéna se velmi dynamicky proměňuje a vyvíjí. Dnes nabízí širokou škálu představení a projektů, které jsou podle našeho názoru a zkušenosti konkurenceschopné v mezinárodním měřítku. Vznikají menší neotřelé experimentální projekty i velkolepé show.  Snažíme se poukázat právě na obrovskou rozmanitost a profesionalitu českých umělců a uměleckých skupin. Jsem přesvědčena, že si každý promotér najde projekt, který s úspěchem uvede na svém festivale či divadle. Věřím, že ucelený kurátorovaný Showcase pomůže našim souborům navázat spolupráci jak s českými, tak i zahraničními promotéry,” uvedla umělecká ředitelka CIRQUEONu Šárka Maršíková.

O vybraných projektech a umělcích Showcase rozhodla pětičlenná porota složená z kulturní redaktorky Veroniky Štefanové, umělecké ředitelky Festivalu pouličního divadla Za dveřmi Michaely Holbíkové, ředitele festivalu Letní Letná Jiřího Turka, spoluzakladatele divadla Jatka78 Štěpána Kubišty a umělecké ředitelky CIRQUEONu Šárky Maršíkové. „Z celkového počtu 37 přihlášených projektů jsme vybrali dvacítku již hotových děl a tzv. work-in progress, tedy představení, která budou mít brzy premiéru a hledají partnery pro rezidence či tour. Dvacítka projektů nám ukazuje, jak moc se česká scéna posunula. Rozšiřuje se rejstřík jednotlivých technik ─ akrobacie, závěsné akrobacie a klaunerie, ale i žongláž a manipulace s objektem dnes patří mezi nejprogresivnější umělecké disciplíny. Českou scénu výrazně posunuli absolventi profesionálních cirkusových škol, kteří mají nejen dokonalou techniku, ale přicházejí s úplně novým způsobem uměleckého výzkumu a přemýšlení o novém (současném) cirkuse. Kontakt, který měli několik let s Evropou je znatelný,” prozradila Maršíková.

Sledovat online videa Czech Contemporary Circus Showcase je možné po registraci, která je zdarma na nových webových stránkách Showcase. Na pět dní se pro registrované otevře možnost shlédnout představení v plném rozsahu, navštívit zkušebny souborů v krátkých videích a poslechnout si rozhovory s umělci. Program nabídne i setkání v reálném čase přes platformu Zoom. Úterní odpoledne se uskuteční živý diskusní pořad Veroniky Štefanové se všemi umělci Czech Circus TALK a ve čtvrtek umožní online-živé setkání s umělci také pomocí platformy Zoom. Primárním jazykem Showcase je angličtina.

 

Vybrané umělecké skupiny a projekty:

Alžběta Tichá – Stav

Balancealots (Aleš Hrdlička a Hannah Lennox) – Link the Click

Blackout paradox – Shamaniac

Blaha, Stárková, Menoušek – LAVABO

Bratři v tricku - The Trick Brothers – Běžkařská odysea / Skiing Odyssey

Cie Pieds Perchés – OK(N)o

Cirk La Putyka – Kaleidoscope

Cirk La Putyka – Runners (plánovaná premiéra, červen 2021)

Cirkus TeTy - Voyeurky (plánovaný premiéra, červen 2021)

Eliška Brtnická – HANG OUT

Eliška Brtnická – Fish Eye

Filip Zahradnický – Collection of Sceptical Pleasures

Holektiv – Vrány / Crows (plánovaná premiéra květen 2021)

Jonatán Vnouček a Michaela Stará – JOHNNY & JENNY

Losers Cirque Company – KOLAPS

Losers Cirque Company – Konkurz (plánovaná premiéra, červen 2021)

MansterVille – The Propane Punk Circus

Ondřej Holba – And Who Is Useless Now?

SQUADRA SUA – Přecházení / Across

Viktor Černický – PLI

 

Témata článku

CIRQUEON – Centrum pro nový cirkusCzech Contemporary Circus ShowcaseLetní Letná

Nový cirkus

POSLEDNÍ KOMENTÁŘE

to nejčtenější z tanečních aktualit

Přihlašte se k odběru newsletteru: