Tanec v galerii / Dance in the gallery

V sobotu 13. června vyvrcholí výzkum spolupořádaný Centrem choreografického vývoje SE.S.TA Galerie bez hranic, ve kterém bude jedenáct tanečních tvůrců z Česka a USA v reálném čase propracovávat fyzické, kinestetické nebo pohybové myšlenky navázané na umělecký záměr vybraných děl i kurátorský záměr stálé expozice Národní galerie Praha 1796–1918: UMĚNÍ DLOUHÉHO STOLETÍ jako celku.

Tanec v galerii / Dance in the gallery

Tanec v galerii / Dance in the gallery

Unikátní způsob práce šesti amerických a pěti českých tanečních tvůrců pod vedením choreografky Sue Schroeder (USA) je zrcadlením jak tvůrčích přístupů, tak samotných děl zahrnutých v expozici, vyznačuje se jistým odklonem od tradičních představ o tanci, podporuje dosud nezvyklou, ale plodnou a velmi inspirativní debatu o výtvarném umění a současně umožňuje přistoupit k vyprávění „příběhu umění“ z kinestetického úhlu pohledu.

Projekt, který připravuje SE.S.TA společně s Centrem pro tanec Core Dance v Houstonu (USA) a Národní galerií Praha, byl původně naplánován jako desetidenní workshop pro české a americké umělce pod vedením americké choreografky Sue Schroeder a následně performancí v Národní galerii Praha. V návaznosti na aktuální situaci, byl připraven nový koncept projektu, který zachová umělecký záměr, tvůrčí proces i závěrečnou perfromanci pro diváky, tentokrát ale formou streamingu. 

Pro tento nový koncept s názvem “Galerie bez hranic" vytvoří Sue Schroder strukturu virtuálního procesu, do kterého budou zapojeny obě skupiny umělců z České Republiky i USA formou skupinových i individuálních koučovacích sezení. Podkladem pro tuto strukturu zůstávají umělecká díla ze stálé expozice Národní galerie Praha s názvem “1796-1918: Umění dlouhého století”.

Celkem pět virtuálních sezení se uskuteční v období duben-květen 2020, na závěr bude vysíláno živé představení z ČR i USA (“live stream”). Kromě toho přiblíží celý tvůrčí proces a zkušenosti s touto formou performance souhrnný video dokument, který bude následně k distribuci odborné i široké veřejnosti.

Do projektu bude zapojeno celkem 5-6 českých choreografů, kteří získají nejen možnost spolupracovat s renomovanou zahraniční lektorkou, ale díky virtuálním přenosům také se skupinou amerických umělců pracujících ve stejnou dobu se stejným uměleckým materiálem. V rámci skupinové reflexe bude používána metoda kritického dotazování podle Liz Lerman, která nabízí užitečnou zpětnou vazbu zanechávající v umělci touhu pokračovat ve své práci. Kromě českých a amerických umělců se na projektu bude nově podílet i vizuální umělec a video artista Ian Biscoe (UK), který se zajímá o nové technologie a propojování reality s virtuální realitou v oblasti živého umění.

Simultánní performance bude živě vysílaná 13. června 2020 od 16. hodin.

Témata článku

Centrum choreografického rozvoje SE.S.TACore DanceSue Schroeder

Tanec

POSLEDNÍ KOMENTÁŘE

to nejčtenější z tanečních aktualit

Přihlašte se k odběru newsletteru: