Lidská kreativita v ohrožení?

Ještě před dvěma lety se vedly poklidné salónní debaty o umělé inteligenci, která se jevila jako cosi mysteriózního a vzdáleného skutečnosti. Čas ovšem trhl oponou, jak by pravil klasik, a během posledního roku se objevily nové, nebo se vylepšily stávající počítačové algoritmy. Ty umožňují na základě jednoduchého příkazu namalovat obraz, napsat báseň, povídku… Dokáží v podstatě cokoliv, a to velmi rychle a velmi dobře.

Lucie Dercsényi. Foto: Michal Hančovský.

Lucie Dercsényi. Foto: Michal Hančovský.

Ve virtuálním prostoru se zabydlely nové pojmy a výzvy, které umožnují dosud nevídaná kouzla. A tak na jedné soutěži kdesi v Americe vyhrál výtvarnou soutěž obraz Vesmírná odysea, který byl vytvořen umělou inteligencí, což se ukázalo až později. Stačilo, aby jeho tvůrce zadal do programu Midjourney lapidární příkaz, a hle, umělecký skvost byl na světě. Stejným způsobem tak může každý vytvořit jakékoliv výtvarné dílo ve stylu od starých mistrů až po současnost. Proto se samozřejmě rovněž čile probírá problém autorství a autorských práv.

Další novinkou na trhu je před pár měsíci inovovaná aplikace ChatGPT, která nabízí nové algoritmy, prompty, tedy další možné postupy a zadání nahrazující lidské dovednosti. Aktuálně sloužící ChatGPT-4 odpoví na zvídavé otázky, vygeneruje lidsky znějící text na jakékoliv téma. Stačí sednout před obrazovku a vyčkat, co počítač vyplivne.

Jestliže i psaní jsme doposud považovali za činnost výsostně lidskou, nyní i jeho perspektivu může zásadně proměňovat umělá inteligence. Už nyní se operuje s profesemi digitální ilustrátor, digitální designer, kteří i za pomoci umělé inteligence vytvářejí na počítači nevídané kousky. Jde o kreativní disciplíny, kde se mění vklad lidského faktoru, jenž dosud dělal umění uměním. Dnes za vás umělá inteligence (do)maluje, (do)píše, (do)myslí. Ale nedevalvuje uměleckou práci, když nabízí vytvoření obrazu ve stylu pláten kupříkladu Maneta, Dalího či jiných slavných jmen jen na základě stručného požadavku? Ustojí svět umění a s ním související obory digitální vymoženosti?

Jen si představte, že si přečtete divadelní kritiku zrozenou v těle počítače. Autor, nově řečeno digitální kritik, sedne před obrazovku, zadá pár příkazů a práci může odevzdat… Počítačová média skýtají velmi lákavá, až fascinující pokušení, ale měli bychom vzít do úvahy i varování neurovědců. Ti tvrdí, že čím méně mozek používáme, tím jeho výkonnost časem klesá. Obávám se tak, že pokud by se umělá inteligence stala hlavní hybnou silou lidské, umělecké činnosti, ovlivní zcela zásadně myšlení, emoce a tělo. Proto je nutné pohlídat, aby se z vítané inovace nestala deformace.

Témata článku

AIChatGPTumělá inteligence

MultižánrovéNonverbální divadloNový cirkusTanec

POSLEDNÍ KOMENTÁŘE

to nejčtenější z tanečních aktualit

Přihlašte se k odběru newsletteru: