420PEOPLE představí novou premiéru v Arše

420PEOPLE představí novou premiéru v Arše

420PEOPLE představí novou premiéru v Arše

Přední český taneční soubor 420PEOPLE uvede 13. a 14. května v Divadle Archa dvě choreografie. Večer otevře duet z díla Jiřího Kyliána 27‘52‘‘, ve kterém tančí zakladatelé souboru 420PEOPLE - Nataša Novotná a Václav Kuneš. Premiéru bude mít choreografie Wind-up Václava Kuneše, který ke spolupráci přizval hudebníka a performera Amose Ben-Tala. Přizváním hudebníka a performera Amose Ben-Tala pokračuje Václav Kuneš ve spolupráci započaté při tvorbě choreografie REEN. Oba tvůrci zkoumají vzpomínky a minulost, stejně jako hledají nové výrazové prostředky. I tentokrát slibuje Václav Kuneš dynamickou choreografii, současný tanec plný energie, sled obrazů a akcí, které se budou překrývat, doplňovat i vytvářet kontrasty. Václav Kuneš o své nové choreografii říká: „Chci využít elementu energie, která se pomalu nebo velmi rychle nasbírá, pak se uvolní nebo vybuchne - a to se neustále opakuje. Wind-up lze v podstatě přirovnat k pružince hodinového strojku: ta se natáhne a pak uvádí věci do pohybu. My se také tak nějak pořád natahujeme. Někdy moc a pak to praskne. Avšak tím se třeba dostaneme někam dál.“ Diváci se opět mohou těšit na více vrstevnatou inscenaci. Kromě současného tance a hudebního doprovodu Amose Ben-Tala počítá Václav Kuneš i s projekcí, mluveným slovem a podstatnou roli by měla hrát i scénografie, kterou pro Wind-up vytváří Jan Mlčoch. Choreografie: Václav Kuneš, hudba: Amos Ben-Tal, kostýmy a scéna: Václav Kuneš, Jan Mlčoch, tančí: Zuzana Herényiová, Václav Kuneš, Nataša Novotná, Jussi Nousiainen, Milan Odstrčil a Alexandr Volný.
Jiří Kylián vytvořil titul 27‘52‘‘ pro Nederlands Dans Theater II k pětadvacátému výročí založení skupiny. Ačkoliv název díla odkazuje na dobu jeho trvání (délka skladby Dirka Haubricha), strávili na jeho přípravě v době premiéry tanečníci, choreograf, realizační tým včetně produkce a kostymérek neuvěřitelných 4 418,75 hodin. Duet z tohoto díla, podle stejné logiky věci, nese příznačný název: 14´20´´. Choreografie a scéna: Jiří Kylián, tančí: Nataša Novotná, Václav Kuneš.
420PEOPLE vystoupí v Divadle Archa i v rámci letošního festivalu TANEC PRAHA. 23. a 24. června se tak v Praze poprvé představí Saburo Teshigawara, výjimečný umělec a renomovaný tvůrce (Ballett Frankfurt, Ballet de l’Opera National de Paris, Teatro La Fenice). S sebou do Prahy přiváží křehkou a přitom technicky ojedinělou tanečnici Rihoko Sato.V díle Encounters vystoupí sám japonský tvůrce, jehož práce s myslí a tělem slibuje nevšední zážitek. Saburo Teshigavara přijíždí do Prahy na pozvání Václava Kuneše, pojí je dlouholeté vztahy: Václav Kuneš za Teshigawarův duet Scream and Whisper – spolu s Rihoko Sato - obdržel ocenění Tanečník roku 2005 v Cannes ve Francii. 420PEOPLE tak pokračuje ve své snaze oslovovat výjimečné osobnosti a zvát je do Čech ke společným projektům (v minulosti např. Ohad Naharin, Crystal Pite, Jiří Kylián). Více: www.420people.org, www.divadloarcha.cz Zdroj: Divadlo Archa

Témata článku

Tanec

POSLEDNÍ KOMENTÁŘE

to nejčtenější z tanečních aktualit

Přihlašte se k odběru newsletteru: