Alfred ve dvoře, Ponec a Studio ALTA představují únorový program – a jsou „ALIVE AND WELL“

Tři nezávislé divadelní scény, které spojuje ambice otevírat svůj prostor autorské umělecké tvorbě na poli nového divadla: pohyb, tanec, pantomima, experiment, cirkus, to jsou jenom některé příklady z toho, co lze vidět na programu Divadla Ponec, Alfreda ve dvoře a Studia ALTA. I přes složité podmínky, ve kterých tyto scény působí, však v novém roce hlásí – „jsme tu, stále naživu a máme pražskému publiku co nabídnout!“. Program těchto scén se však neomezuje pouze na nabídky večerních představení (která jsou z velké části jazykově bezbariérová) ale tvůrčí týmy se snaží oslovovat prostřednictvím svých aktivit co nejširší divácké spektrum. Ti nejmenší mají například možnost přihlásit se do tzv. Dětského studia a nahlédnout tak spolu s profesionálními umělci do zákulisí jejich tvorby. Site-specific tvorba (tj. projekty realizované jinde než na divadelním sále) je pak představována v rámci nejrůznějších pouličních akcí, či sousedských festivalů, do kterých se Ponec, ALTA i Alfred vždy s nadšením zapojují (Zažít město jinak / Auto-Mat). Oživování nejen samotných objektů, ve kterých jednotlivé scény fungují (Ponec – původně továrna, později kino, ALTA – původně skladové haly, Alfred – dvůr činžovního bloku domů), ale také bezprostředního okolí, tvoří nadále důležitou součást kulturně-komunitních aktivit provozujících sdružení (Tanec Praha o. s., Motus o. s., Altart o. s.).
Diváci již také vědí, že Ponec, ALTA i Alfred jsou klíčovými scénami na mapě festivalu Malá inventura (únorová přehlídka toho nejlepšího, co vzniklo na poli nového divadla v uplynulém roce) nebo Česká taneční platforma (dubnový festival prezentující nejlepší taneční počiny uplynulého roku). Co možná ještě nevědí, je, že i v novém roce nadále pokračuje užší spolupráce těchto scén v rámci akce pojmenované 1+1=3. Jedná se o slevový program, který motivuje diváky navštívit představení všech tří divadel. (Při zakoupení vstupenky na představení konané například v Ponci, dostane divák kupón, který ho opravňuje k získání 1 volné vstupenky na představení v ALTĚ i Alfredu a vice versa.)
Zajímavosti z programu, tedy to co by si diváci neměli nechat v nadcházejících týdnech ujít, představují jednotlivé PR manažerky těchto scén:

Eva Malá
Motus, produkce divadla Alfred ve dvoře
„Program v Alfredu se rozjíždí naplno začátkem února, kdy chystáme v divadle neobyvyklou komunitní událost. Rozhodli jsme se na sobotu 2. února zorganizovat akci Zavař – festival polívek, v rámci kterého se živé umění stane prostorem pro živé vaření. V nezvyklém kuchařském klání mezi sebou budou soutěžit recepty herců, tanečníků, muzikantů, producentů a pracovních týmů divadel a kin. Hodnotit pak může každý návštěvník, který si z domova přinese vlastní misku a lžíci.
Událostí měsíce pak bude premiéra japonské tvůrkyně Sumako Koseki s choreografií Gold and Power (19. února) stavící zejména na taneční technice butó. Sumako není v České republice poprvé a my jsme zvědaví i na to, jaký ohlas bude mít její workshop, který premiéře předchází.“

Michaela Kernová
Ponec – divadlo pro tanec
„Z aktuálního repertoáru bych doporučila zejména první reprízy tanečních inscenací premiérovaných koncem loňského roku. Jedná se o choreografii Jezdci z dílny nově ustavené skupiny Lenka Vagnerová & Company (21. 1., 22. 1., 4. 2., 5. 2.), která čerpá inspiraci ze vztahu člověka k okolí, zvířatům i sobě samému. Překvapivý byl pro mne zejména herecký a taneční výkon performerek Terezy Voříškové a Markéty Frösslové (vzájemně se alternují). I přes to, že ani jedna z nich není profesionální tanečnice, na pódiu působí v pohybových sekvencích velmi sebejistě.
Dále je tu dílo Orbis pictus skupiny NANOHACH v choreografii i interpretaci Lenky Bartůňkové a Michala Záhory (31. 1.), které vás vtáhne prostřednictvím působivých obrazů do příběhu lidských dějin, které jsou přítomné v našem kolektivního nevědomí. Zážitkem je světelný design Jana Komárka podtrhující až magickým způsobem jednotlivé taneční výjevy, a díky kterému se propadáte stále hlouběji do rytmu inscenace.“

Karolina Hejnová
Studio ALTA – Náhradní divadlo
„Na únorový splín jednoznačně doporučuji inscenaci Much More Than Nothing (1., 2., 3. a 4. únor), která přivádí na jeviště 7 umělců, kteří patří ke špičce české a slovenské taneční scény, mimo jiné Luciu Kašiarovou, „Tanečnici roku 2012“ či Terezu Ondrovou, která získala tentýž titul v roce 2010. Zdravě šílené a spontánní představení si pohrává s myšlenkou manipulace a bere si na mušku symboly popkultury stejně jako symboly státnosti – to vše ve formě svižného tanečního sitcomu v úborech á la Cvičme v rytme! Projekt byl v říjnu roku 2012 vybrán sítí Aerowaves ze 428 přihlášených děl mezi prestižních 20 „Priority Companies 2013“, což ho řadí mezi hlavní události evropské taneční sezony, které by žádný zvídavý divák bažící po originalitě, nápadu či zábavě neměl minout. V sobotu a neděli (2.–3. 2.) ozvláštní prostory Studia ALTA také odpolední tržiště, kde budou k dostání originální česká móda a designové výrobky. Tak neváhejte a přijďte první únorový víkend do Holešovic!“

Vstupenky můžete koupit či rezervovat na www.alfredvedvore.cz, na www.altart.cz a na www.divadloponec.cz

Témata článku

Tanec

POSLEDNÍ KOMENTÁŘE

to nejčtenější z tanečních aktualit

Přihlašte se k odběru newsletteru: