Balet Národního divadla uvede jako první premiéru sezony výpravný balet Spící krasavice

Výpravný balet Spící krasavice uvádí Balet Národního divadla jako první premiéru sezony 2021/22, navíc jde o první baletní premiéru v nově zrekonstruované divadelní budově Státní opery. Česká premiéra Spící krasavice proběhne 16. září 2021 ve Státní opeře. V průběhu září pak na ni naváže série pěti dalších představení. Další reprízy jsou naplánovány až na březen 2022.

Spící krasavice. Foto Martin Divíšek.

Spící krasavice. Foto Martin Divíšek.

Titul vstupuje do repertoáru Baletu ND v adaptaci legendární primabaleríny Márcii Haydée jako pozoruhodný artefakt duchovního odkazu baletní klasiky, ikonické dílo s hudbou Petra Iljiče Čajkovského. Dovršuje tak dramaturgický záměr: Balet ND má na repertoáru všechny tři Čajkovského balety: Spící krasavici, Labutí jezero i Louskáčka.

Příběh na motivy pohádky Charlese Perraulta o spícím království se stal živoucí aktualitou současnosti – vždyť premiéra baletu čekala rok na své uvedení před diváky. Pro Národní divadlo je obrovskou ctí, že Márcia Haydée přicestovala do Prahy a svůj balet zde se souborem osobně nastudovala. Její návštěva se tak stala nejen výjimečnou kulturní událostí, ale i nevšedním příkladem houževnatosti a uměleckého nasazení v covidové době.

Navíc v čase pandemického ticha se podařilo inscenaci uvést online, exkluzivně na oficiálním YouTube kanále Baletu ND. Během sedmi dnů, kdy byl záznam k vidění zdarma, dosáhl počet zhlédnutí přes 70 tisíc.

Od roku 1987, kdy Márcia Haydée vytvořila svou verzi Spící krasavice (s původní výpravou Jürgena Roseho), zhlédli její balet s různými scénickými výpravami diváci v Chile, Belgii, Austrálii, Jižní Koreji, Švédsku a Německu. V Praze bude uvedena originální scéna a kostýmy Pabla Núñeze, blízkého spolupracovníka Márcii Haydée, narozeného v Praze.

Zdroj: www.divadlo.cz

Témata článku

Marcia HaydéeSpící krasavice

Balet Národního divadla

Státní opera

Tanec

Spící dramaturgie...

vložil Vaculík Libor

IP: 88.101.112.245
Reaguje na:
Už jsem se jednou vyjadřoval k této incenaci... a nazývat paní Haydée režisérkou je dost troufalé a o splácané choreografii ani nemluvím (hlavně děsné scéna v lese!) Jeden z mých nejhorších pandemických zážitku...Výprava Pabla Núñeze....no??? Kostýmy Sněhurky a 7 trpaslíků... opravdu "stylové" Těším se na vyčpělého Romea...škoda.... soubor je vynikající, ale ryba smrdí od hlavy!!!
+10 0 ! Odpovědět

Zobrazit další komentáře 1

POSLEDNÍ KOMENTÁŘE

to nejčtenější z tanečních aktualit

Přihlašte se k odběru newsletteru: