Balet Národního divadla v sezoně 2020/2021

Balet Národního divadla představil premiéry pro příští sezonu. „Mám radost z výhledu na novou sezonu Baletu, jež přinese tři premiéry, devět titulů a projekt Dance Laboratory. Zároveň s potěšením dodávám, že jsme dosáhli mezinárodního renomé, a to nejen díky hostování v mnoha zemích, kdy jsme šířili dobré jméno Baletu Národního divadla, ale také spektrem našeho repertoáru, který se může měřit s nejznámějšími světovými baletními tělesy,“ říká úvodem umělecký ředitel Baletu Filip Barankiewicz.

Balet ND. Foto Martin Divíšek

Balet ND. Foto Martin Divíšek

První premiérou sezony 2020/2021 bude inscenace s názvem Phoenix. Půjde o tři původní choreografie, vytvořené speciálně pro soubor Baletu Národního divadla. Jejich autory jsou Douglas Lee, Alejandro Cerrudo a Cayetano Soto. Světová premiéra titulu se odehraje 12. listopadu 2020 v Národním divadle.

V současné době má soubor na repertoáru řadu dějových baletů, v nichž ožívají nesmrtelné příběhy (La Fille mal gardée / Marná opatrnost, Labutí jezero, Oněgin, Spící krasavice, Čarodějův učeň, Kafka: Proces, Louskáček – Vánoční příběh, Leonce & Lena), v příští sezoně k nim přibude další titul.

Druhou premiérou sezony se stane Romeo a Julie Johna Cranka ve spolupráci s kostýmním návrhářem a scénografem Jürgenem Rosem. Crankův balet bude inscenován v detailní rekonstrukci. Česká premiéra bude uvedena 25. února 2021 ve Státní opeře.

Třetí premiéra sezony s názvem Forsythe–Clug–McGregor nabídne díla tří současných choreografů. William Forsythe je přední osobností světového tance. Spojuje balet s vizuálním uměním, přináší na scénu abstrakci, ale i výraznou divadelnost. Jeho konceptuální choreografická vize se inspiruje výtvarnými instalacemi, filmem, počítačovou tvorbou, mluveným slovem a experimentální hudbou. V rámci inscenace bude uvedena jeho choreografie The Second Detail, kterou doprovází hudba nizozemského skladatele Thoma Willemse. Choreografie vznikla v roce 1991 pro Kanadský národní balet a je specifická svou neoklasickou symetrií s plynule stupňovanou technickou náročností. Forsythe si hraje s tempem a typickými liniemi mimo osu. Druhým dílem bude choreografie Edwarda Cluga, uměleckého ředitele a choreografa Slovinského národního baletu v Mariboru, jenž dosáhl choreografického věhlasu v roce 2005 dílem Radio and Juliet. Třetím dílem bude Eden / Eden choreografa Wayna McGregora, britského tvůrce, který integruje tanec, film, výtvarné umění, digitální technologie i přírodní vědy. Ve svém díle se zabývá vlivem technologií na estetiku okolí – ale i lidského těla. Česká premiéra se uskuteční 6. května 2021 ve Státní opeře.

V rámci snahy objevovat nové dimenze bude na repertoáru také Dance Laboratory / Taneční laboratoř, platforma pro krátké autorské choreografie.

Zdroj: Národní divadlo

Témata článku

Forsythe–Clug–McgregorPhoenixRomeo a Julie

Balet Národního divadla

Tanec

POSLEDNÍ KOMENTÁŘE

to nejčtenější z tanečních aktualit

Přihlašte se k odběru newsletteru: