Balet Národního divadla zahájil novou sezonu, ve které uvede tři premiéry

Balet Národního divadla zahájil novou sezonu, ve které uvede tři premiéry

Balet Národního divadla zahájil novou sezonu, ve které uvede tři premiéry

Národní divadlo oficiálně vstoupilo do 134. sezony. V rámci slavnostního ceremoniálu v pondělí 29. srpna 2016 byl do síně slávy Národního divadla uveden Vlastimil Harapes – emeritní sólista a šéf baletu Národního divadla, laureát Ceny Thálie za celoživotní mistrovství v oboru balet. Další ocenění, tentokrát v kategorii umělců do 35 let, si odnesl první sólista Baletu ND Ondřej Vinklát, jenž byl ohodnocen nejen za svůj talent, ale i vysoké profesionální nasazení. „Ondřej je mladý talentovaný umělec s bravurní technikou, muzikalitou a charizmatem. Exceluje jak na poli klasického baletu, tak v jakémkoliv jiném stylu a žánru na širokém poli soudobého tanečního divadla,“ dodávají zástupci baletu ND.
Pro balet Národního divadla je sezona 2016/2017  ve znamení tří premiér a loučení s Petrem Zuskou, který po patnácti letech odchází z postu uměleckého šéfa. První premiérou bude 10. listopadu 2016 ve Stavovském divadle Malá mořská víla, inscenace inspirovaná známou pohádkou Hanse Christiana Andersena. O její převedení do jazyka tanečního divadla se postará stejný inscenační tým jako v roce 2013 v případě Krabata – Čarodějova učně: choreograf Jan Kodet, režiséři Martin Kukučka a Lukáš Trpišovský (SKUTR).
Další premiéra se odehraje 2. března 2016 v historické budově Národního divadla a půjde o celovečerní dílo choreografa Nacha Duata, jednoho z nejproslulejších světových tvůrců moderního tanečního divadla. Za titulem Multiplicity. Forms of Silence and Emptiness se skrývá Nachův hold Johannu Sebastianu Bachovi.
Poslední premiérou sezony, 15. července 2017 na jevišti Nové scény, bude Sólo pro nás dva – sólo pro Petra Zusku, odcházejícího, a Filipa Barankiewicze, přicházejícího uměleckého šéfa. A také sólo pro Jaromíra Nohavicu a Beatu Bocek. „Dva současné muzikanty a zpívající básníky, kteří se svou individuální tvorbou přirozeně ocitají na rozhraní polské a české identity a duše,“ říkají zástupci baletu ND.

Zdroj: Národní divadlo

Témata článku

Tanec

POSLEDNÍ KOMENTÁŘE

to nejčtenější z tanečních aktualit

Přihlašte se k odběru newsletteru: