Balet Oliver Twist se představí v Plzni

Balet Oliver Twist se představí v Plzni

Balet Oliver Twist se představí v Plzni

Na Nové scéně DJKT bude mít v sobotu 18. března 2017 premiéru balet Oliver Twist. Slavný románový příběh Charlese Dickense převedl do taneční podoby Richard Ševčík. Zájemci mohou v pátek 17. března od 11 h navštívit i veřejnou generální zkoušku. Půl hodiny před premiérou se ve foyer Nové scény koná lektorský úvod s tanečním historikem Milanem Farou.

Richard Ševčík je výraznou osobností plzeňského baletního souboru. Po choreografiích v operách a muzikálech se jeho prvním velkým choreografickým počinem stal balet Sen noci svatojánské, následoval Obraz Doriana Graye – jeho první autorská inscenace, za kterou obdržel Uměleckou cenu města Plzně.
„Dramatický příběh Olivera Twista, jenž se po útěku z chudobince nevědomky stane členem zločinecké bandy, zpracovala do podoby libreta manželka choreografa Kateřina Ševčíková, rovněž členka baletního souboru DJKT. Jako hudební podklad zvolil Richard Ševčík kompozice z filmů Oliver Twist a Vévodkyně od britské skladatelky Rachel Portmann, autorky hudby k  mnoha slavným filmům jako Čokoláda, Pravidla moštárny nebo Emma, za niž získala Oskara,“ dodávají zástupci Baletu DJKT.
Hudba Rachel Portman k filmu Romana Polanského Oliver Twist evokuje emoce i atmosféru příběhu, ale protože jsem vedle dramatické roviny chtěl podpořit i rovinu romantickou, použil jsem také hudbu z filmu Vévodkyně. Věřím, že to pro diváka bude zase jiný a zajímavý zážitek. Hudba symfonického orchestru třeba v Labutím jezeře je nosná, zatímco filmová hudba je spíš podkladová. Je důležité vymyslet choreografii tak, aby hudba ve správnou chvíli podpořila tanec, což není jednoduché,“ vysvětluje Richard Ševčík svou volbu.
V inscenaci se kromě baletního sboru představí také žáci Baletní školy DJKT v rolích dětí ze sirotčince a dětí ze zlodějské bandy, v titulní roli malého Olivera alternují Benjamín HradilJanem Soukupem. Dějem provází diváky postava Čtenáře, o kterou se podělili sólista baletu Martin Šinták, Lukáš Ondruš ze souboru muzikálu a Petr Konáš z činohry. „Malí tanečníci jsou moc šikovní, například scéna v sirotčinci má deset minut a zvládají to skvěle,“ prozrazuje Richard Ševčík, který k vytvoření výpravy oslovil své ověřené spolupracovníky, stejně jako u předešlých inscenací navrhl kostýmy Tomáš Kypta a scénu Karel Devera, který je jevištním mistrem Velkého divadla.

Zdroj: DJKT

Témata článku

Tanec

POSLEDNÍ KOMENTÁŘE

to nejčtenější z tanečních aktualit

Přihlašte se k odběru newsletteru: