Balet Romeo a Julie v MacMillanově choreografii se znovu vrací do českých kin

Romeo a Julie

Romeo a Julie

Klasickým baletem Romeo a Julie v choreografii Kennetha MacMillana končí letošní sezona přenosů z londýnského Royal Opera House. Nejslavnější milostný příběh všech dob budou moci sledovat i čeští diváci už 11. června 2019 ve vybraných kinech.

Slavný balet s hudbou Sergeje Prokofjeva a v MacMillanově choreografii se v Royal Opera House objevil poprvé 9. února 1965. Premiéru tehdy odtančili Margot Fonteynová a Rudolf Nureyev. Od té doby se Romeo a Julie do repertoáru ROH vrací pravidelně. Za 54 let byl tento balet uveden už více než čtyřistakrát. V aktuálním nastudování se v hlavních rolích představí Yasmine Naghdiová a Matthew Ball.

„Kenneth vždycky říkával, že pas de deux je klenot a vše ostatní je má jen podpořit. Jako by byly kamenem uvnitř prstenu. Všechny ostatní části ten filigrán drží,“ říká o MacMilllanově choreografii jeho manželka Deborah. „Když Romea a Julii poprvé vidíte spolu tančit, pas de deux ilustruje jejich naivitu. Přesto ale cítíte téměř elektrizující vibrace, které je oddělují, ale zároveň přitahují. Stejně tak když spolu naposledy tančí na balkóně, cítíte, jak se uvolňují jeden do druhého a samozřejmě je to i moment, kdy se do sebe upřímně zamilují,“ popisuje australský tanečník a první sólista Královského baletu Steven McRae.

Zdroj: Aerofilms

Témata článku

Kenneth MacMillanpřenosRomeo a JulieVelká Británie

The Royal Ballet

Tanec

POSLEDNÍ KOMENTÁŘE

to nejčtenější z tanečních aktualit

Přihlašte se k odběru newsletteru: