Bohemia Balet připravil na čtvrtek premiéru tří nových choreografií

Bohemia Balet připravil na čtvrtek premiéru tří nových choreografií

Bohemia Balet připravil na čtvrtek premiéru tří nových choreografií

Bohemia Balet, soubor studentů a absolventů Taneční konzervatoře hl. m. Prahy, připravil na čtvrtek 30. října komponovaný večer s názvem Tanec hudba. V jeho rámci uvede hned tři premiéry choreografií, které jsou inspirované silnými hudebními díly, a program doplní repríza Carminy Burany Carla Orffa. Představení se uskuteční ve Stavovském divadle od 19:00 hodin.
Bohemia Balet v první části večera uvede hned tři premiéry, které spojuje inspirace hudbou, původně pro balet neurčenou. Všechny uvedené nové baletní kompozice vytvořili významní francouzští choreografové. Jeden z největších francouzských choreografů 20. století Serge Lifar se nechal inspirovat Debussyho L'après-midi d'un faune (Faunovo odpoledne) k vytvoření vlastní verze, odlišné od tanečního pojetí Václava Nižinského. Bohemia Balet uvede tuto choreografii v české premiéře. Další významný francouzský choreograf 1. poloviny 20. století, u nás však málo známý, George Skibine, je autorem duetu Dafnis a Chloe, vytvořeného na hudbu Maurice Ravela. I v tomto případě půjde o českou premiéru tanečního díla.
První část večera pak uzavře premiéra tanečního ztvárnění 5. klavírního koncertu J. S. Bacha, jehož hudbou se nechala inspirovat mladá francouzská choreografka Bérangère Andreo, která s Bohemia Baletem spolupracuje již po několikáté. Za choreografii baletu Lunedda na hudbu Christiny Pluhard získala 1. cenu za choreografii na Soutěžní přehlídce současné taneční tvorby ČR v roce 2012. Je také autorkou úspěšné baletní inscenace Petr Pan, kterou soubor často uvádí.
V druhé části večera bude uvedena světoznámá kantáta Carla Orffa Carmina Burana, jejíž hudbou se nechala inspirovat česká choreografka Ivanka Kubicová. Scénické uvedení Carminy Burany v podání Bohemia Baletu zachovává základní myšlenku Orffova díla. Taneční pohyb vychází z kořenů lidového tance a přirozeného pohybu, jehož charakter a podoba je tvarována fascinujícími rytmickými strukturami Orffovy hudby. Zdroj: Bohemia Balet

Témata článku

Tanec

POSLEDNÍ KOMENTÁŘE

to nejčtenější z tanečních aktualit

Přihlašte se k odběru newsletteru: