Britský Louskáček míří do kin

Britský Louskáček míří do kin

Britský Louskáček míří do kin

V úterý 5. prosince 2017 uvede cyklus Balet v kině v přímém přenosu z Královského baletu v Londýně pohádkového Louskáčka v choreografii Petera Wrighta. V roli Klárky se představí Francesca Hayward a Prince ztvární Steven McRae. Pohádková scéna v duchu tradičních britských Vánoc 19. století ožije také v českých a slovenských kinech.

Choreograf Peter Wright uvedl Louskáčka v londýnské premiéře v roce 1984. „V úctě a s citlivě invenčním tvůrčím přístupem evokoval původní a bezmála sto let starou choreografii Lva Ivanova, jenž tehdy v rozpracované jevištní realizaci navázal na Maria Petipu. Peter Wright tuto Louskáčkovu stoletou pouť završil svým precizním soustředěním se na taneční finesy i prostorovou vypravěčskou atmosféru umocňující uhrančivé tóny Čajkovského díla. Dosáhl tak mj. toho, že se jeho Louskáček převtělil do neochvějné britské vánoční tradice, která po dekády až do dnešních dní úspěšně odolává komerčnímu diktátu svátků. Společně s designérkou Julií Trevelyan Oman využili nesmrtelné poezie malovaných dřevěných hraček, konejšivě hřejivých barev a elegantních kostýmů i uniforem, které jako by vzešly z kreseb dávných dětských knížek našich předků,“ vysvětlují zástupci cyklu Balet v kině.
Původní kostýmy, které na scéně „vystoupily“ již bezmála 600krát, jsou staré přes 30 let, takže péče o ně vyžaduje téměř restaurátorské kvality. Potvrzuje to i Natalia Stewart, jež na první londýnské baletní scéně provádí kostýmní supervizi: „Sama jsem profesním původem baletní tanečnicí, takže má představa, jak má kostým padnout, jak ho ušít, používat, jak o něj pečovat, aby v něm umělci mohli pravidelně předvádět své schopnosti, je neocenitelná.“ Na dotaz reportéra, jak se řeší v přímém přenosu, když kostým při nějaké náročné technické finese někde povolí, odpověděla: „V zákulisí jsou stále připravené a pohotové švadleny s jehlami, spínacími špendlíky a dalšími proprietami, takže když taneční číslo dovolí protagonistovi zmizet ze scény, v okamžiku se kostým upraví, zašije, zpevní. Musí to být opravdu bleskurychlé zákroky.“

Kdy a kde:

5. prosince od 20:15 – přímý přenos
Praha – Bio Oko
Turnov – kino Sféra
Bánská Bystrica – Cinemax
Bratislava – Cinemax
Dunajská Streda – Cinemax
Košice – Cinemax
Nitra – Cinemax
Poprad – Cinemax
Prešov – Cinemax
Trenčín – Cinemax
Trnava – Cinemax
Žilina – Cinemax
Havířov – kino Centrum

10. prosince – záznam
Hradec Králové – Bio Central

18. prosince – záznam
Zlín – multikino GA Cinema

Zdroj: Aerofilms

Témata článku

Tanec

POSLEDNÍ KOMENTÁŘE

to nejčtenější z tanečních aktualit

Přihlašte se k odběru newsletteru: