Celostátní happening základních uměleckých škol ZUŠ Open

Celostátní happening základních uměleckých škol ZUŠ Open

Celostátní happening základních uměleckých škol ZUŠ Open

Hudba, tanec, divadlo, výstavy v podání malých umělců v malých i velkých městech po celé České republice. To je ZUŠ Open, celostátní happening základních uměleckých škol ve veřejném prostoru, který se uskuteční v úterý 30. května 2017. První ročník happeningu nabídne předposlední májový den program plný společných koncertů několika škol pod širým nebem, vystoupení dětí s profesionálními umělci či ve spolupráci se zavedenými festivaly i zkušenými filharmoniky, výtvarné street art projekty a performance. Vstup na akce 355 základních uměleckých škol je zdarma a nabízí příležitost zažít umění s dětmi v ulicích na místech, jako jsou zámky, kostely, nádraží či zoologická zahrada. Pro malé děti školy chystají tvůrčí dílny přímo ve svých školních budovách či zahradách. Patronka projektu mezzosopranistka Magdalena Kožená osobně navštíví několik akcí na své rodné jižní Moravě. Vrcholem dne v Brně bude její účast na Moravském náměstí, kde brněnské základní umělecké školy připravují společný program. Garanti projektu Alice Nelis, Maxim Velčovský a bratři Bubeníčkové se rozjedou po republice, aby se následně sešli na vyvrcholení dne v Praze na náměstí Republiky, na náměstí Jiřího z Poděbrad a v kostele Nejsvětějšího srdce Páně. Detailní program ZUŠ Open 2017 v úterý 30. května 2017 a mapa jednotlivých míst konání je k dispozici na www.zusopen.cz. Celostátní happening pro širokou veřejnost inicioval Nadační fond Magdaleny Kožené s cílem otevřít ve společnosti debatu o důležitosti a pozitivní roli, kterou hraje umělecké vzdělávání v rozvoji dětské osobnosti.

„Díky velké profesionalitě základních uměleckých škol se mohou lidé těšit na opravdu krásnou a velkolepou oslavu umění s dětmi. Umělecké vnímání, kreativita a tvorba je pro malé děti stejně důležitá a přirozená jako pohyb a sport,“ dodává k prvnímu ročníku ZUŠ Open jeho patronka Magdalena Kožená.
Ve vybraných městech vznikají velké společné akce za účasti dětí z několika škol. Právě spolupráce škol a vzájemné propojování je jedním z cílů happeningu.  ZUŠ Open ve velkých společných produkcích proběhne například na náměstí Přemysla Otakara II v Českých Budějovicích, za účasti všech základních uměleckých škol z Karlovarského kraje na náměstí v Sokolově, v Teplicích, Mělníku či v České Lípě.
V Praze budou vystupovat společně děti na doprovodném programu MHF Pražské jaro a den zde vyvrcholí společným večerním koncertem duchovní hudby za účasti chlapců a dívek z jedenácti pražských základních uměleckých škol v kostele Nejsvětějšího Srdce Páně na Náměstí Jiřího z Poděbrad. Ve Zlíně se sejdou děti na společné muzicírování díky dramaturgii zavedeného festivalu Zuška?Zuška. V Bystřici nad Pernštejnem se představí 300 účinkujících ze sedmi základních uměleckých škol dvou krajů. Nejvýznamnější akcí moravské metropole bude Open-air přehlídka souborů a sólistů brněnských základních uměleckých škol na Moravském náměstí v rámci nominace města Brna do Sítě kreativních měst UNESCO. Poslední dvě zmiňované akce navštíví osobně patronka a zakladatelka nadačního fondu Magdalena Kožená.
Program připravují školy ve více než 280 městech. Ulice a město ožijí divadlem i společným průvodem žáků dramatického oboru a bicího oddělení v Litomyšli, kde se chystá také například tanečně divadelní představení inspirované sochami Ctností a Neřestí od Matyáše Brauna. Mezioborový tematický projekt site specific art nabídne v Kolowratském zámku ZUŠ Rychnov nad Kněžnou. Koncert u žiraf, workshopy v pavilonu Africká škola a celodenní program nabízí návštěvníkům zoologické zahrady ZUŠ Dvůr Králové nad Labem. Cesta dávnými kouřimskými časy hudbou, tancem, divadlem je exteriérové komponované pásmo doplněné kramářskými písněmi, varhanním koncertem i slavnostním průvodem v Kouřimi. Plzeň ovládne výtvarné umění. Při cestování západočeskou metropolí vlakem na hlavním nádraží lidé budou moci využít speciálně výtvarně pojatý průchod instalovaný žáky SZUŠ Zámeček. ZUŠ Trnka připravila v rámci výroční výstavy výtvarných prací veřejnou výuku v parku u Západočeského muzea v Plzni.  Ve Smetanových sadech v centru města budou moci lidé usednout až do podzimu na ručně malované lavičky, které vzniknou právě pro ZUŠ Open díky žákům hned několika plzeňských škol. Každá lavička už má svého majitele, který uhradil její výrobu. Noví majitelé si lavičky na podzim odvezou k vlastnímu využití. Výtěžek z prodeje laviček bude věnován handicapovaným dětem.
ZUŠ Řevnice a ZUŠ Dobřichovice lákají na koncert s komorním orchestrem Camerata Bohemica do Lesního divadla v Řevnicích. ZUŠ Václava Talicha Beroun přichystala mezioborovou přehlídku všech souborů školy i vernisáž výtvarného oddělení, na slet malých bubeníků láká ZUŠ Uherské Hradiště, taneční salón připravila ZUŠ Alfréda Radoka Valašské Meziříčí. Za zmínku dále stojí dále například oslavy 75 let ZUŠ Jindřicha Pravečka v Lanškrouně, bohatý program v Českém Krumlově, oslavy pod širým nebem v Jablonci na Nisou, Jindřichově Hradci, Písku či hudební trh na velkém nádvoří na zámku v Jičíně.
Kromě samotných oslav umění řada škol svoji přehlídce přidala ještě další význam s celospolečenským a charitativním přesahem.  V Kostelci nad Orlicí koncert za účasti flétnisty Jakuba Kydlíčka, starosty města a dalších hostů pomůže onkologicky nemocným dětem z brněnské fakultní nemocnice, pro které koncert v den konání happeningu připravily také děti z brněnské ZUŠ Kvapila. Pražská ZUŠ Jana Hanuše připravila společné muzicírování s handicapovanými dětmi ze školy pro zrakově handicapovanou mládež Školy Jaroslava Ježka. Žáci z Fakultní ZUŠ hudební a taneční fakulty AMU vystoupí na dětském oddělení FN Motol či zlínská ZUŠ Morava a ZUŠ Harmonie představí své soubory pacientům Krajské nemocnice ve Zlíně. Mladí umělci z brněnské ZUŠ Orchidea pomohou svým uměním dětem po vážných úrazech, o které pečuje nadační fond Modrý hroch. Benefiční koncert chystá také ZUŠ Ivančice a další školy.
K ZUŠ Open se připojují i významné instituce a festivaly, děti tak budou mít příležitost mnohdy vystoupit na jednom podiu s profesionálními umělci. Mimo již zmiňovaného Pražského jara a Brněnské filharmonie je to dále například připravovaný koncert Mládí s filharmoniky 2017 ústecké ZUŠ Evy Randové ve spolupráci se Severočeskou filharmonií Teplice, Konzervatoří Teplice a Hudebním festivalem L. van Beethovena. Moravský MHF Concentus Moraviae přichystal v rámci svého doprovodného programu ve spolupráci se sedmi jihomoravskými školami program v Bystřici nad Pernštejnem. Slavnostní koncert předního klavírního virtuosa mladé generace Ivo Kahánka a absolventů školy připravila ZUŠ Česká Třebová.
Hlavní město Praha nabídne návštěvníkům happeningu ZUŠ Open na dvacet kulturních akcí. V jednotlivých městských částech rozezní hudba parky, veřejná prostranství, koncertní sály i sakrální prostory. Na Náměstí Republiky se představí soubory, kapely i výtvarníci na open-air happeningu v rámci doprovodného programu MHF Pražské jaro, orchestr pod širým nebem bude lákat v rámci ZUŠ Open i na večerní koncert festivalu v Rudolfinu. Profilové koncerty škol zazní v sálech pražské HAMU, Profesního domu, v Českém muzeu hudby, v zámcích na Zbraslavi či v Čakovicích, v kostele sv. Tomáše, Chrámu sv. Mikuláše a dalších. Kramářské písně rozezní Park Klamovka, pod širým nebem se budou konat koncerty na Proseku či v Praze 4. Historickým tancem ožije ve večerních hodinách Jindřišská věž. Vedle jednotlivých produkcí škol bude určitým vyvrcholením společný večerní koncert duchovní hudby v kostele Nejsvětějšího Srdce Páně na pražských Vinohradech.
ZUŠ Open má kromě patronky mezzosopranistky Magdaleny Kožené a spolupatrona Davida Marečka, generálního ředitele České filharmonie také garanty za jednotlivé obory. Za taneční obor to jsou Jiří a Otto Bubeníčkovi, designér Maxim Velčovský zastřešuje obor výtvarný a režisérka Alice Nellis  obor literárně-dramatický.
„Pro mě umění, konkrétně tanec, je něco jako vzduch. A tak jako vzduch, tanec je naprosto nezbytnou součástí života, rozvíjení duše, intelektu a lásky. Umělecké vzdělávání dětí a mládeže je proto velice důležité, a když je možnost rád, jako profík pohybu pomohu. Proto si velice vážím nabídky Magdaleny Kožené a s nadšením podpořím projekt ZUŠ Open, na kterém se bude i tančit,“ dodává k projektu jeho garant tanečník a choreograf Jiří Bubeníček.

Zdroj: SMART Communication s.r.o.

Témata článku

Tanec

POSLEDNÍ KOMENTÁŘE

to nejčtenější z tanečních aktualit

Přihlašte se k odběru newsletteru: