Ceny Thálie 2016

Dnes večer proběhlo v pražském Národním divadle předávání Cen Thálie 2016. V oboru Balet, pantomima a jiný tanečně dramatický žánr cenu získali:

Yui Kyotani
Role: Kitri
Název inscenace: Don Quijote 
Hudba: Ludwig Minkus 
Choreografie: Hana Vláčilová 
Režie: Hana Vláčilová 
Premiéry: 4. 11. 2016
Moravské divadlo Olomouc 

Jednu z nejnáročnějších klasických rolí podává Yui Kyotani s obdivuhodnou jistotou. Po technické stránce jde o výkon, který je na regionálních scénách vidět málokdy. Bravurně zvládá náročné technické finesy, ale zároveň je její Kitri výkonem herecky naplněným, bezprostředním.

Nominována dále byla Ivona Jeličová (Národní divadlo Brno) za roli Ona v baletu Chvění a Martina Hajdyla Lacová (soubor ME-SA) za sólový výkon v inscenaci  L/One of the Seven.

širší nominace:
Fanny Barrouquére - za výkon v inscenaci Lešanské jesličky (Lenka Vagnerová & Company Praha)
Klára Jelínková
- role Ty v inscenaci Louskáček a Myšák Plyšák (Národní divadlo Praha)
Nikola Márová - role Sněhová královna v inscenaci Sněhová královna (Národní divadlo Praha)
Aya Watanabe
- za výkon v inscenaci Vertigo (Národní divadlo Praha)
Michaela Wenzelová
- role Cikánská dívka v inscenaci Sněhová královna (Národní divadlo Praha)


Radim Vizváry
Role: sólo
Název inscenace: Sólo
Režie: Radim Vizváry
Premiéra: 17. 4. 2016
Divadlo v Celetné, Mime Prague

Důkaz, že česká pantomima žije. Zhutnělý průřez dosavadní tvorbou Radima Vizváryho ukazuje pantomimu v neobvyklé šíři – od klasických inspirací přes působivé dotyky s tancem butó až po lehkost klauniády. Mimořádný Vizváryho talent rozeznívá nejbarevnější paletu emocí. Dále byli nominováni Richard Ševčík (Divadlo J. K. Tyla v Plzni) za roli Dona Josého v inscenaci Carmen a Adam Zvonař (Divadlo J. K. Tyla v Plzni) za roli Prince v baletu Labutí jezero.

širší nominace:
Giordano Bozza - role Puk v inscenaci Sen noci svatojánské (Národní divadlo moravskoslezské Ostrava)
Vojtěch Rak
- za výkon v inscenaci Paradiso (soubor 420PEOPLE Praha)
Sergio Méndez Romero
- role Robin v inscenaci Sen noci svatojánské (Národní divadlo moravskoslezské Ostrava)
Giovanni Rotolo
- za výkon v inscenaci Vertigo (Národní divadlo Praha)
Matěj Šust
- role Káj v inscenaci Sněhová královna (Národní divadlo Praha)


Cenu za celoživotní mistrovství získala tanečnice a pedagožka Marcela Martiníková (*31. 10. 1940).

Žačka Borise Slováka, absolvovala Taneční konzervatoř Praha v roce 1958. Sólistka Opava 1953/54, Ostrava 1958–64, Balet Praha 1964–70, Basilej 1970–72, ND Praha 1972–88. V letech 1985–88 byla taneční pedagožkou Laterny magiky. Přitažlivý zjev spolu s dobrými fyzickými předpoklady a všestrannou vyspělou technikou ji záhy přivedly k lyrickým rolím: Kateřina v Kamenném kvítku (1958), Mášenka v Louskáčkovi (1959), Feliciana ve Florelle (1960), Desdemona v Othellovi (1963); její osobitý dramatický talent odhalil P. Šmok již v Ostravě v roli Svědomí v Hirošimě(1964) a rozvinul v Baletu Praha: Dívka ve Freskách (1965) a ve Sněti na hudbu Ch. Minguse (1966). Jejími stěžejními postavami se staly Dívka v Podivuhodném mandarínovi (1964) a role Matky-Milenky-Inspirace-Smrti v Listech důvěrných (1968, Basilej 1971). K významným úlohám v ND Praha se dostávala výjimečně: Žena ve Svěcení jara(1972), Dorotka v Ondrášovi (1974), Carabosse v Šípkové Růžence (1974), Carmen ve Vášni G. Bizeta/R. Ščedrina (1976), Vévodkyně v Doktoru Faustovi (1977), Stella v Hoffmannových povídkách J. Offenbacha/J. Lanchberyho (1981), Lilith ve Věčných písních (1982). Pro její dramatické postavy byl příznačný hluboký prožitek, mimořádná intenzita výrazu, osobitý vášnivý patos a psychologická přesvědčivost. Marcela Martiníková patřila k největším dramatickým tanečnicím celé poválečné éry.
Zdroj: Ceny Thálie, www.narodni-divadlo.cz, Český taneční slovník

Témata článku

Tanec

POSLEDNÍ KOMENTÁŘE

to nejčtenější z tanečních aktualit

Přihlašte se k odběru newsletteru: