Česká televize uvede dokument o Tanci Praha

Dokument s názvem REMINISCENCE: Tanec Praha 1989 – 2013 uvede Česká televize na kanále ČT Art 10. 11. 2013 od 22.50 hodin. V divadle Ponec proběhne promítání v rámci Noci divadle 16. 11. 2013 od 19.30 hodin. Film přibližující proměny současného tanečního umění na scéně mezinárodního festivalu Tanec Praha 1989–2013 připravili taneční publicistka a specialistka na žánr tanečních filmů Jana Návratová a J. Jahn.
V roce 2013 oslavil festival Tanec Praha 25 let. Za tu dobu na něm vystoupila řada hvězd současného tance z celého světa, ale také osobnosti, které teprve na svou hvězdnou dráhu čekaly. Díky velmi kvalitnímu archivu festivalu, který vznikal společně s Českou televizí, můžeme přehlédnout čtvrtstoletí vývoje této oblasti pohybového umění a z odstupu si uvědomit, jaký přínos tento významný mezinárodní festival měl a má pro oživení naší domácí taneční scény.
Dokumentární film REMINISCENCE má za cíl nejen zmapovat hostování významných zahraničních tanečních souborů, ale především naznačit umělecká a společenská témata, která do našeho kulturního prostoru pronikla právě díky choreografiím, které se v rámci Tance Praha prezentovaly. Fragmenty slavných choreografií proto rámují zásadní zpravodajské události na domácí i světové scéně, divák tak má možnost zasadit proud současného tance do širšího toku reálné historie a nepodlehnout mylnému pocitu, že se tanec odehrává v jakémsi společenském vzduchoprázdnu.
Díky archivním záběrům se ve filmu koncentrují výpovědi tanečních legend minulosti i dneška - Roberta Cohana (London Contemporary Dance Theatre), Merce Cunninghama, Ohada Naharina (Batsheva Dance Company), Lin Hwai Mina (Cloud Gate Dance Theatre of Taiwan), Jormy Uotinena nebo Palle Granhoje, kteří připomenou a ve zkratce představí nejen slavné choreografie, ale také estetická a etická východiska své tvorby. Zcela zásadním příspěvkem pro film je záznam choreografie a interview s Akramem Khanem, jedním z nejslavnějších tanečníků a choreografů dneška, který na 25. ročníku Tance Praha představil velkolepý taneční autoportrét DESH. Zdroj: Tanec Praha

Témata článku

Tanec

POSLEDNÍ KOMENTÁŘE

to nejčtenější z tanečních aktualit

Přihlašte se k odběru newsletteru: