Cirk La Putyka letos čekají tři premiéry, spolupráce s hudebníky i dvojicí SKUTR, půl rok v Berlíně a podzimní oslavy 10. výročí

Up End Down Symphony. Foto Pavlína Saudková.

Up End Down Symphony. Foto Pavlína Saudková.

Loni 21. prosince uplynulo přesně deset let od prvního uvedení představení La Putyka v režii Rostislava Nováka ml. Letos v září to pak bude deset let od založení samotného souboru Cirk La Putyka. Rok 2019 tak proběhne ve znamení oslav tohoto kulatého výročí, kdy  „běžný“ program doplní řada speciálních akcí. Hned v únoru uvede soubor premiéru inscenace Isole v režii Maksima Komara, tentokrát s hudbou a hudebníky v hlavní roli. Na konci února část souboru odjede na půlroční hostování do berlínského kabaretu Chamäleon Theatre, kde odehraje téměř stoosmdesátkrát novou, speciálně pro tento prostor připravenou, inscenaci Memories of Fools. Hlavní podzimní část oslav zahrne například premiéru představení Sancho Panza, kde se Rosťa Novák ml. po deseti letech opět spojí s režijní dvojicí SKUTR, dále uvedení některých inscenací z počátků souboru v místech jejich vzniku i premiéru dokumentu České televize o rodině Nováků. V jednání je také v listopadu velká novocirkusová oslava ve Foru Karlín. Na jaro Cirk La Putyka připravuje uvedení záznamu prosincové Up End Down Symphony v kinech po celé České republice.

„Rekapitulace je asi na místě, ale podstatnější je dívat se dopředu. Nechceme zůstávat ve vyjetých kolejích, každým projektem se snaží objevovat, co znamená současné divadlo, nový cirkus, a posouvat jak hranice své, tak mezi žánry. Každým projektem si klademe nové výzvy,” říká na úvod k desátému výročí principál souboru Rostislav Novák ml.
První premiérou roku 2019 se stane inscenace Isole, kterou Cirk La Putyka poprvé uvede 11. února 2019 v trutnovském prostoru Uffo. Režie se ujal Maksim Komaro, umělecký šéf finského souboru Circo Aereo, který s Cirkem La Putyka v minulosti vytvořil již tři inscenace. Tentokrát se pozornost tvůrců zaměří na živou hudbu, která inscenace La Putyky doprovází od samého počátku. V hlavní roli se tak představí místo akrobatů hudebníci a inscenace bude postavena z větší části na hudbě, z menší pak na tanci a fyzickém divadle. „Co Cirk La Putyka za dobu existence nevyužil na maximum? Muzikanti u nás většinou nejsou jen hudebníky, jsou mnohdy součástí choreografií a hereckých scén. Proto jim chceme konečně dát prostor. Isole by měl být takový zvukový nový cirkus,” vysvětluje Rosťa Novák ml. „Budete mít pocit, že sledujete akrobaty létající vzduchem, přitom se ale budete dívat na muzikanty, kteří překračují hranice mezi koncertem, divadlem a cirkusem,” láká. Název Isole vychází z italského slova pro ostrov, ale v širší rovině nese i odkaz na báseň No Man Is an Island od Johna Donnea, jež se stala Maksimu Komarovi volnou inspirací. Autorem hudby je kmenový skladatel, multiinstrumentalista a performer Jan Balcar.
Paralelně probíhají přípravy další nové inscenace Memories of Fools, která bude mít premiéru 14. března v berlínském divadle Chamäleon Theatre. Inscenace s šesti kmenovými členy soubory, jedním domácím a dvěma zahraničními hosty bude během šesti měsíců uvedena i s předpremiérami téměř stoosmdesátkrát. Cirk La Putyka se tímto vrací do specifického prostředí berlínského kabaretu (během večera se servíruje jídlo a pití), kde před dvěma roky uváděl inscenaci Roots. „Představení nese podtitul ,Všichni jsme blázni, protože doba je bláznivá´ a hledá naše nejstarší a nejhlubší vzpomínky,” říká autor a režisér Rosťa Novák ml.  V září se pak Memories of Fools přesunou na Jatka78.
Hlavní část oslav 10. výročí nastane na podzim 2019. Při vzniku nové inscenace Sancho Panza, která bude mít premiéru 1. října v prostoru Jatka78, se po deseti letech znovu spojí spolužáci z DAMU a tehdejší spolupracovníci z Divadla Archa Rosťa Novák s režijním tandemem SKUTR, a navíc se zakládajícím členem souboru Jiřím Kohoutem. „Inspirací se vedle osobních vzpomínek a zkušeností stane román Don Quijote de la Mancha. Muž na prahu čtyřiceti let. Bilancující. Muž, který má pocit, že stále ještě dokáže vše jako ve dvaceti, ale zjistí, že fyzicky již na něco nestačí. Muž, který stále sní, nečeká a rozhodne se si své sny splnit. Inscenace na pomezí slova, pohybu, práce s metaforou hmoty a hudby,” líčí Rosťa Novák ml.
V říjnu a listopadu uvidí diváci v prostoru Jatka78 kompletní repertoár souboru a navíc budou historicky první dvě inscenace uvedeny na místech, kde byly poprvé odehrány: La Putyka v Divadle Archa, a Up End Down v La Fabrice.
Na konci listopadu je v jednání vrchol oslav: dva původní novocirkusové večery v prostoru Fora Karlín. „Koncept projektu je zatím na začátku, ale chceme pozvat většinu účinkujících, kteří s námi kdy dělali - včetně zahraničních,” uvádí Rosťa Novák ml.
Soubor Cirk La Putyka bude slavit nejen na pódiích, ale i na stříbrném plátně - v dubnu kina v České republice, Slovensku a Polsku promítnou záznam představení Up End Down Symphony s živým hudebním doprovodem Filmové filharmonie z prosince loňského roku. A 7. listopadu na Jatkách78 proběhne premiéra dokumentu České televize Na krev, který mapuje pět let v životě rodiny Nováků i souboru Cirk La Putyka. „Navíc ještě uvažujeme i o knize k našemu kulatému výročí,” uzavírá Rosťa Novák ml.
Kromě uvedených projektů Cirk La Putyka bude po celý rok uvádět v prostoru domácích Jatek78, ale i na domácích i zahraničních festivalech inscenace La Putyka, Up End Down, Slapstick Sonata, Airground, Batacchio (velké turné po České republice), Honey, ADHD (například prestižní Biennale Internationale des Arts du Cirque v Marseille), Black Black Woods, Biograf. Jen v Jatkách78 tak půjde o 100 představení. Navíc členové souboru připravují novocirkusové a pohybové workshopy pro děti, mládež a seniory.

Zdroj: ArtsMarketing.CZ


Fotogalerie

Up End Down Symphony. Foto Pavlína Saudková.

Up End Down Symphony. Foto Pavlína Saudková.

Témata článku

Cirk La Putyka

Nový cirkus

POSLEDNÍ KOMENTÁŘE

to nejčtenější z tanečních aktualit

Přihlašte se k odběru newsletteru: