Cirk La Putyka se vrací do domovské La Fabriky a na podzim uvede dvě nová představení

Léto končí a nový cirkus se z open-air festivalů vrací pod střechu. Ansámbl Rosti Nováka v září v pražské La Fabrice odehraje všechna čtyři svá představení, zahájí sezónu bratislavského Mestského divadla P. O. Hviezdoslava, a poté začne finišovat s přípravami dvou nových autorských projektů. Do konce roku se příznivci nového cirkusu vedle repríz stávajících představení dočkají i dvou nových inscenací: 31. října bude v La Fabrice poprvé uveden projekt s pracovním názvem Airground. Režie se ujali Tomáš Rychetský a Ondřej Cihlář, „přesilovku“ ale přece jen budou hrát účinkující: „Airgroundu od začátku říkáme holčičí projekt,“ prozrazuje Rosťa Novák, principál CLP, „Součástí představení bude ale vedle tří visících, kmitajících, tancujících a swingujících holek – Šárky Bočkové, Aničky Schmidtmajerové a Terezy Toběrné – také klávesista David Hlaváč, který se sám postará o živý hudební doprovod.
Airground bude podle samotných účinkujících o ovládnutí prostoru, hledání rovnováhy, popírání gravitačního zákona a myšlenkách jedné ženy. „Baví mě to prolínání se pohybového divadla, tance a cirkusových disciplín,“ popisuje hlavou dolů zavěšená tanečnice a akrobatka Šárka Bočková, kterou diváci znají už z představení Slapstick Sonata.
Aby to klukům nebylo líto a nehráli si ve volném čase, s čím nemají, museli jsme jim postavit Hřiště. Úplně jsme to ale neuhlídali, bude na něm s nimi i jedna holka,“ uvádí druhý nový projekt s úsměvem Rosťa Novák. Playground v režii Jiřího Havelky bude poprvé uveden v La Fabrice v prosinci.
Dětské hřiště chceme ukázat jako takový malý svět ve velkém městě. Má své obyvatele, pravidla, hrdiny i poražené. A svá tajemství,“ naznačuje Havelka směr, kterým se vydal ve spolupráci s akrobaty z Cirku La Putyka. Diváci se mohou těšit na paralelní mikroepizody, proud pohybu, her, charakterů a jejich konfrontací. „Na hřišti se jako děti naučíme všechno to, co pak celý život opakujeme. Vztahy jsou komplikované, ale zároveň mimořádně jednoduché,“ doplňuje Novák. V představení se objeví „kmenoví Putykáři“ Zuzana Havrlantová, Jiří Kohout, Vojtěch Fülep, Jiří Weissmann, Michal Boltnar, Daniel Komarov a Alexandr Volný.

Letošní léto CLP zahájil na konci června s představením La Putyka v Belgii na festivalu Humorologie. Následovaly zájezdy do Německa a Polského Lublinu (tam se Slapstick Sonatou), konec prázdnin patřil opět Risku a dvěma vyprodaným šapitó na Letní Letné. V červenci se navíc dočkali ti, kdo volali po návratu prvního představení La Putyka na „prkna“ La Fabriky. Osm vyprodaných repríz diváky nadchlo. V září CLP na domovské scéně postupně uvede Up End Down (12. 9.), Slapstick Sonatu (13. 9.), Risk (15. a 16. 9.) a La Putyku (29. a 30. 9.). Hned dvě představení vyjede předvést do Bratislavy, a sice Risk (19. a 20. 9.) a La Putyku (22. 9.). „Do Bratislavy se moc těšíme. Zahajujeme tam sezónu už čtvrtý rok po sobě a jsme rádi, že tam i po letech je zájem také o naše první představení,“ říká Rosťa Novák.
Dlouhodobé plány, vážně to chcete slyšet?“ ptá se po náročné zkoušce. „Bude to docela hukot – na podzim nás čeká ještě Chorvatsko, pro příští rok jsou v jednání Španělsko, Brazílie, Slapstick Sonata chystá turné po USA, k tomu české festivaly včetně Divadelní svět, Colours of Ostrava, Letní Letná nebo Cirk-Uff v Trutnově, v květnu bych si měl se zahraničními umělci střihnout premiéru dalšího představení, které se jmenuje Dolls. Maksim Komaro, režisér Slapstick Sonaty, také něco chystá, ale to je otázka podzimu 2014,“ uzavírá Novák.
Rezervace vstupenek: http://www.lafabrika.cz
Více informací: http://www.laputyka.cz

Témata článku

Tanec

POSLEDNÍ KOMENTÁŘE

to nejčtenější z tanečních aktualit

Přihlašte se k odběru newsletteru: