Cirk La Putyka se vrátil z Fringe festivalu v Edinburghu

Celkem šest 5/5 a dvanáct 4/5 hvězdičkových recenzí za představení Runners a Boom si přiváží domů soubor Cirk La Putyka z třítýdenního hostování na skotské divadelní přehlídce Edinburgh Festival Fringe. Nadšené ohlasy recenzentů z takových médií jako The Guardian či The Telegraph podtrhuje i úspěch u diváků - celkově obě představení vidělo v obrovské konkurenci tisíců akcí denně téměř 8 000 návštěvníků, inscenace Runners byla od poloviny srpna v divadle Zoo Southside vyprodaná a stal se z ní bez nadsázky festivalový hit. Obě inscenace také dostaly řadu pozvání do zahraničí - například do Montréalu, kolébky cirkusového umění v Severní Americe, do Hongkongu, Velké Británie a dalších zemí. Projekt Boom, který v režii principála souboru Rostislava Nováka ml. spojuje mladé české herce, tanečníky a akrobaty se studenty Kyjevské akademie divadelního a cirkusového umění, uvidí navíc diváci od 30. září do 5. října v české premiéře. Soubor Cirk La Putyka novou divadelní sezonu odstartuje již od 3. do 16. září derniérovou sérií s další inscenací, která uspěla a měla premiéru v zahraničí, Memories of Fools z berlínského divadla Chamäleon.

Cirk La Putyka v Edinburghu

Cirk La Putyka v Edinburghu

O inscenaci Runners například The Guardian ve čtyřhvězdičkové recenzi napsal, že jde „o perfektní festivalový fringe koktejl.The List v pětihvězdičkovém hodnocení pak zdůrazňuje, že jde o „cirkusovou show, která vám natrvalo změní způsob, jak se na cirkus díváte...” Představení si „zaslouženě získalo ovace ve stoje od zaujatého publika…” a Runners jsou „definicí nového diváckého hitu Fringe festivalu: jde o dynamickou inscenaci, má jednoduše pochopitelnou metaforickou sílu a strhává diváky podobně jako třeba akční film.Theatre Reviews v pětihvězdičkové recenzi o Runners napsal: „Jde o show, která spojuje sport, cirkusové dovednosti, divadelní umění, herectví a bezchybné, na sekundu přesné, načasování. Díky tomu jde o nezapomenutelnou zkušenost… strhující, osvěžující, krásná. S finále, které přimělo všechny diváky k ovacím ve stoje…. jde o divadlo v tom nejlepším slova smyslu. Nenechte si Runners ujít, budete si je pamatovat do konce života.The Scotsman s nadsázkou říká, že „po návštěvě představení Runners už nikdy neuvidíte stejnýma očima běhací pás v posilovně…. Herci jsou mistry v ovládání tohoto stroje.FringeReviewvelmi doporučuje tuto inscenaci… která spojuje excelentní cirkusové dovednosti a tanec do svěžího představení s originálním tématem s vynikajícími herci a performery.

Inscenace Boom uváděná v krásném prostoru McEwan Hall od Underbelly vzbudila nadšení například u autorů z One4Review, Mumble Theatre a The Student Newspaper, kteří ji hodnotili v pětihvězdičkových recenzích například takto: „Boom představuje to, o čem je Edinburghský festival - velká nálož tvořivé energie, výjimečný talent, odvaha a originalita”, „Inscenaci prostě musíte vidět!”, „Jde o okouzlující a hluboce osobní show.The List píše, že jde o „upřímné a velmi osobní představení.” Pro The Guardian je Boominspirativní ve své mladistvé energii, talentu a upřímnosti.” Dle Deadline News jde o „výjimečnou ukázku tance, akrobacie a cirkusových dovedností v doprovodu mrazivé hudby, která ohromí celou rodinu.The Wee Review vidí Boom jako „strhující cirkus, který oslavuje věci, které máme společné.” Pro The National inscenace „odhaluje krásu zrozenou z válečné zkázy.

Vedle recenzentů se mezi diváky objevila i řada zástupců profesionální divadelní komunity - pořadatelé festivalů, dramaturgové divadel či agenti, kteří zastupují představení v zahraničí. Výsledkem je řada jednání o hostování v zahraničí na další prestižní festivaly.

Jak podotýká principál souboru Cirk La Putyka Rosťa Novák ml., účast na takové přehlídce Fringe festival má obrovský význam i pro samotné účinkující: „Vidí, že úspěch a divácký zájem není v obrovské konkurenci automatický, že si ho musí sami tvrdě vybojovat - každý den lákat akrobacií přímo v ulicích, vylepovat plakáty a rozdávat letáky. Navíc mají šanci navštívit i další představení a načerpat inspiraci a zkušenosti.

A na závěr vyzvedává Novák práci celého týmu: „Chtěl bych poděkovat všem, kteří se za tento úspěch zasloužili - účinkující, ale i realizační tým - produkční i propagace, kteří odvedli na našem hostování v Edinburghu obrovský kus práce.

Cirk La Putyka svým hostováním na Fringe festivalu navázalo na své zdejší pobyty v letech 2011 (La Putyka), 2015 (Dolls) a 2017 (Batacchio). 75. ročník Edinburgh Fringe Festivalu, který je největším uměleckým festivalem na světě, proběhl od 5. do 29. srpna 2022.

Zdroj: Jiří Sedlák - ArtsMarketing.CZ

Témata článku

BoomRunners

Cirk La Putyka

Nový cirkus

Edinburgh Festival Fringe

to nejčtenější z tanečních aktualit

Přihlašte se k odběru newsletteru: