Cirk La Putyka vzdá v dubnu 2020 v O2 universu velkolepou poctu českému cirkusu a završí oslavy svého 10. výročí

Cirk La Putyka (Cesty - vizuál). Foto Tomáš Třeštík.

Cirk La Putyka (Cesty - vizuál). Foto Tomáš Třeštík.

Soubor Cirk La Putyka připravuje od 25. do 27. dubna 2020 do nového prostoru O2 universum největší projekt ve své historii, kterým zároveň završí oslavy svého desátého výročí: sérii čtyř velkolepých představení nazvaného Cesty. Během něj domácí i zahraniční tvůrci za účasti čtyřiceti akrobatů, herců, tanečníků a hudebníků provedou diváky dějinami cirkusu u nás. Zavedou je na cesty, kterými se cirkus ubíral a z nichž Cirk La Putyka čerpá a je jejich součástí. Od kočovných loutkářů 19. století přes cirkus počátku 20. století, meziválečnou avantgardu a Osvobozené divadlo, protektorát, znárodnění cirkusů, rozvoj moderní pantomimy, sametovou revoluci, období do založení souboru, samotnou desetiletou historii Cirku La Putyka, a na závěr pak pohled do budoucnosti a oslava s diváky. Vedle autora konceptu a principála souboru Rostislava Nováka mladšího se na představení režijně podílejí světoví tvůrci – Maksim Komaro (Circo Aereo), Daniel Gulko (Cahin Caha), Tilde Björfors (Cirkus Cirkör) a Ethan Law (Cirk La Putyka). Prostor O2 universa pojme scénograf Martin Vybíral netradičně - jeviště o délce 38 metrů a šířce 7 metrů bude stát na délku a diváci se díky tomu dostanou do blízkosti všech účinkujících. Kostýmy navrhuje Kristina Záveská, hudbu zastřeší kmenový autor souboru Jan Balcar.

„Nechceme výročí souboru oslavit jen setkáním se skleničkou v ruce, ani vytvořit kabaret či sled čísel z naší historie,” vysvětluje na úvod Rosťa Novák. „Cirk La Putyka kráčí po novocirkusové cestě už deset let. Kde ale tato cesta opravdu začala? S novým cirkusem ve Francii? S Osvobozeným divadlem či tradičním cirkusem? Nebo u kočovných loutkářů v 19. století?,” ptá se dále. Z této inspirace čerpá představení Cesty, které zachytí příběh cirkusového umění od konce 19. století po současnost. „Cirkusáci jsou vždy na cestách, ať už hrají na ulici, v šapitó nebo v kamenných divadlech. Na cestách tvoří, setkávají se a rozcházejí. Rozrůstají se o nové generace, kterým ty starší přenechávají místo. Jednou jde o cirkus se zvířaty, jindy bez nich. Stále je to ale cirkus. Cirkus života,” doplňuje Rosťa Novák.

Na jednom jevišti se setkají členové Cirku La Putyka z různých etap jeho vývoje, kteří spolu za posledních deset let vytvořili řadu představení a procestovali Českou republiku i velký kus světa. „V představení se potkají na společné cestě jednotliví režiséři, zhruba čtyřicet umělců několika národností a generací. Jejich zkušenosti se protnou. Nabídnou zážitek. Cirkus,” uzavírá Rosťa Novák ml. I samotné obrovské jeviště zachytí téma cest, všechny choreografie a scény budou založené na pohybu zleva doprava, vše bude v neustálém pohybu.

Představení Cesty v O2 universum je vyvrcholením oslav deseti let souboru, které probíhají již letos na podzim. Vedle filmového záznamu Up End Down Symphony v kinech, programu na Jatkách78, mnoha hostování po České republice připravili jeho členové řadu dalších projektů. V říjnu a listopadu uvádí Cirk La Putyka tři dlouholeté inscenace v prostorách, kde původně vznikla a měla premiéru: La Putyka v Divadle Archa a Slapstick Sonata jako derniéru na Nové scéně Národního divadla. Posledních uvedení se dočkají také inscenace Black Black Woods a Airground. V únoru 2020 proběhne z letošního září odložená premiéra inscenace Don´t Quijote v režii dvojice SKUTR, ve které se v hlavních (a jediných) rolí představí principál souboru Rostislav Novák ml. Se svým dlouholetým přítelem Jiřím Kohoutem.

Zdroj: ArtsMarketing.CZ

Témata článku

CestyRostislav Novák ml

Cirk La Putyka

O2 universum

Nový cirkus

POSLEDNÍ KOMENTÁŘE

to nejčtenější z tanečních aktualit

Přihlašte se k odběru newsletteru: