Dáma s kaméliemi v Ostravě

Dáma s kaméliemi v Ostravě

Dáma s kaméliemi v Ostravě

Národní divadlo moravskoslezské v Ostravě chystá pro diváky novou baletní premiéru - romantický příběh na motivy Alexandra Dumase ml. Dáma s kaméliemi. V roce 2000 se rozhodl převést příběh nenaplněné lásky na německé baletní jeviště tchajwanský choreograf Allen Yu, který letos přijel do Ostravy. Jeho autorská verze Dámy s kaméliemi je tančena na Verdiho hudbu.
Giuseppe Verdi, který napsal během své zhruba šedesátileté aktivní kariéry téměř tři desítky oper, nesložil jediné baletní dílo. To ale nemění nic na tom, že jeho melodická i dramatická invence přitahuje kromě hudebníků a zpěváků také taneční umělce různých národností a uměleckého směřování. K nejznámějším Verdiho titulům přenášeným na baletní jeviště patří bezesporu opera Traviata (1853), kterou Verdi napsal poté, co v Paříži navštívil jednu z repríz Dámy s kaméliemi jako dramatu. Ohlas divadelní verze v té době skandálního románu ani ne třicetiletého Alexandra Dumase ml. byl tak velký, že mladý Dumas dokonce na čas zastínil slávu svého obdivovaného otce.
Svou verzi jednoho z nejznámějších milostných příběhů novodobých dějin – příběhu Marguerite Gautierové a Armanda Duvala z románu Dáma s kaméliemi – představí v Ostravě tchajwanský choreograf Allen Yu. Ten svou baletní inscenací dokazuje, jak je Verdiho hudba taneční a kolik skýtá možností pro baletní ztvárnění, i když pro něj nebyla původně komponována. Uvedením Verdiho Dámy s kaméliemi si baletní soubor Národního divadla moravskoslezského připomíná 110. výročí úmrtí tohoto velkého skladatele.
Šéfa baletu Igor Vejsada o inscenaci říká:. „Hlavním důvodem, proč jsem Allena pozval, jsou jeho umělecké zkušenosti v oblasti neoklasické baletní tvorby. Jeho kvality a precizní práce s baletním souborem Národního divadla moravskoslezského přináší našim sólistům i sboru nové a mimořádně cenné zkušenosti.“ Připravovanou ostravskou baletní inscenaci komentuje Yu slovy: „Každé další uvedení Dámy s kaméliemi je lepší, protože neustále upravuji, dodávám a měním i výběr hudby.“
Inscenace pracuje s hudbou z celkem devíti Verdiho oper – Traviata, Macbeth, Sicilské nešpory, Simon Boccanegra, Síla osudu, Maškarní ples, Oberto, Jeruzalém a Trubadúr. „Snad nejtěžší pro mě bylo získat jednu konkrétní část partitury k Trubadúrovi. Ačkoliv tuto operu uvádí mnoho divadel, daný kus jsem nemohl nikde najít. Nakonec jsem našel v archivu Národní pařížské opery partituru, kterou celá desetiletí nikdo nepoužíval,“ doplňuje Yu.
Dáma s kaméliemi se bude tančit na scéně Davida Baziky a v kostýmech Evy Kotkové. Hraje orchestr opery Národního divadla moravskoslezského pod taktovkou Jana Šrubaře. V hlavních rolích účinkují Olga Borisová-Pračiková / Barbora Kaufmannová / Nikola Márová (Marguerite), Jan Krejčíř / Michał Lewandowski / Michal Štípa (Armand), Jan Kolda / Igor Vejsada (Duval otec), Po-Ju Lin / Rodion Zelenkov (Baron), Iizuka Yu / Markéta Pospíšilová (Nanina), dále účinkuje soubor baletu NDM. Baletní projekt choreografa Allena Yu Dáma s kaméliemi bude v Ostravě uveden v české premiéře 10. a 12. listopadu 2011 v 18.30 hodin v Divadle Antonina Dvořaka. Zdroj: NDM Foto: Martin Popelář

Témata článku

Tanec

POSLEDNÍ KOMENTÁŘE

to nejčtenější z tanečních aktualit

Přihlašte se k odběru newsletteru: