V lidské kultuře jsou umělecké projevy často považovány za hlavní prostředek vyjádření jedinečných myšlenek a schopností. Mezi nimi je tanec jako umělecká forma nositelem unikátních vizí a dovedností, ale zároveň bojuje s problémy spojenými se společenskými a estetickými normami.
I před vznikem profesionálního vzdělávání byl tanec využíván jako fyzická aktivita, která formovala těla do dobově správné a krásné podoby. Tuto tendenci ještě více prohloubil profesionální tanec, který je v západní kultuře nejsilněji zastoupen klasickou baletní technikou. Estetické normy se netýkají jen tělesných typů, velikostí a rozměrů, ale rovněž genderu, věku, rasy, původu ad. V dnešní době je především prostředí současného tance považováno za bezpečný prostor, ve kterém je možné svobodně vyjádřit individualitu a jedinečnou identitu. Tématem se rovněž stává samotná svoboda a její hodnota, která může v politickém a ideologickém chaosu snadno a rychle zaniknout.
Vítáme články, které otevírají nebo zahrnují tematické otázky (ale nejen ty):
- tanec jako vyjádření identity i prostředek k jejímu hledání
- proměny společenských rolí žen a mužů a jejich vliv na oblast tance a jeho mocenské struktury
- nové pohledy na tělo, jeho normy a ideály a jejich vliv na taneční estetiku a obsah tance
- přístupy k genderové identitě a heteronormativitě
- reflektování dekolonialismu a jemu příbuzných témat v západním tanečním repertoáru (tradičním i současném)
- globalizace a migrace v konfrontaci s jedinečnými národními estetickými kánony
Rádi bychom vyzvali, aby se abstrakty zamýšlených článků a studií pokusily podívat na vybranou problematiku ,,zevnitř”, abychom se vyhnuli označení ,,my” a ,,ti druzí”, které může implikovat hodnotící pozici a určitou mainstreamovou normu. Současně pohled ,,zevnitř” umožní odhalit principy vyjadřování identity a její formy. Zkoumání zvoleného tématu může mít podobu analýzy inscenace, teoretické studie (historické, současné, kvalitativní, kvantitativní), reflexe uměleckého výzkumu a tvorby, nebo rozhovoru.
Přihlásit se je možné do dvou různých tematických sekcí DCJ:
- Populárně naučné články a eseje, které by se měly pohybovat v délce od 5400 do 18000 znaků.
- Recenzované odborné studie, přičemž vybrané články musí splňovat standardy odborného vědeckého periodika z hlediska teorie, metodologie a práce s citovanými zdroji. Délka by se měla pohybovat mezi 18000 až 36000 znaky.
Abstrakty svých článků o délce 150-300 slov a krátký životopis (100 slov) by měly být zaslány do 8. prosince 2024 pomocí následujícího formuláře. Při přihlášení specifikujte, zda se hlásíte s abstraktem do první (populárně naučné), nebo druhé (odborné) sekce DCJ.
Vybrané osobnosti budou osloveny do 30. prosince 2024. Termín pro odevzdání populárně naučných článků je stanoven na 31. ledna 2025, pro odborné studie pak na 15. února 2025.
Plné znění otevřené výzvy naleznete pod následujícím odkazem:
https://www.dancecontext.com/journal-2025
Zdroj: Dance Context
Kata Zagorski
Neprávem? Tak to som sa chvíľu snažila zistiť, či právem alebo neprávem, aj či bola právem alebo neprávem vrátená späť,…Padesátka tanečníků burcuje bratislavskou scénu v nové inscenaci Bolero