Dance with Changing Parts Petry Fornayové na Nové scéně ND

Dance with Changing Parts Petry Fornayové na Nové scéně ND

Dance with Changing Parts Petry Fornayové na Nové scéně ND

Mladí Slováci z Cluster ensemble na sebe upozornili podáním raných skladeb Philipa Glasse. Mezi ohlasy je asi nejvýraznější ten, který přišel přímo od skladatele, když souboru nabídl vydání alba svých děl ve vlastním vydavatelství Orange Mountain Music. Performance ve verzi pro osmičlenný ansámbl, tanečníky a live video připravil soubor speciálně pro festival Opera Nova 2018. Představení proběhne 19. června 2018 na Nové scéně Národního divadla.

Ve své performanci nazvané Dance with Changing Parts propojují skladbu Philipa Glasse s tanečním vystoupením a live videem. Tyto tři složky koexistují ve zvláštní symbióze a vytvářejí tak originální provedení dnes už klasické a kanonické minimalistické skladby ze sedmdesátých let 20. století.
Music with Changing Parts je dílo s instrumentálně otevřenou partiturou. Skladba má repetitivní charakter typický pro ranou Glassovu tvorbu s rozpoznatelnými aditivními postupy ve smyslu přidávání nových elementů postupných proměn základních hudebních vzorců. Obsahuje improvizované pasáže sestávající z dlouhých tónů a několika částí, v nichž může nastoupit změna partu hráčů – odtud také název „changing parts“.
Cluster ensemble uvede kompozici ve složení tří elektrických varhan, flétny, klarinetu, saxofonu, elektrické kytary, analogového syntezátoru a vibrafonu. Trvání skladby se uvedení od uvedení liší, obvykle se pohybuje mezi 60 a 90 minutami. Taneční složka představení vychází z podobných principů jako partitura.
Stejně jako hudba i tanec se skládá z patternů, tedy pohybových vzorců. Choreografie Petry Fornayové je přesně daná, avšak tanečníci různě interpretují jednotlivé pohyby a každý si může zvolit, jak dlouho ve vzorcích vytrvá, ale žádný nesmí vynechat. Tělo tak, při neustálém dodržování rytmu, nabízí obrazy – tvořené jedním tanečníkem, ale taktéž tvořené ve vlnách celou skupinou. Výsledek tak závisí na schopnosti a ochotě poslouchat (se).
Hudbu a tanec doplňuje live video, jehož finální podoba vzniká vždy přímo během představení z předpřipravených fragmentů nafilmované choreografie. Tak se stává třetí vrstvou performance a do výsledného konceptu vkládá další „changing parts“.
V performance tančí Jitka Čechová, Monika Čertezni, Soňa Ferienčíková, Helena Ratajová, Michal Heriban, Lukáš Homola, Veronika Knytlová, Honza Malík, Nikola Němcová, Romana Packová, Kateřina Szymanszki, Eva Urbanová.

Trailer zde.

Zdroj: Studio ALTA

Témata článku

Tanec

POSLEDNÍ KOMENTÁŘE

to nejčtenější z tanečních aktualit

Přihlašte se k odběru newsletteru: