
Divadelní Odysea zakotví v Praze za necelé tři týdny a přiveze premiéry, ceněné inscenace i speciální projekty

Jedním z vrcholů Odysey bude premiéra nové inscenace přední české tanečnice a choreografky Lenky Vagnerové, kterou připravila společně s německým choreografem Felixem Landererem. SORCERER, jak se nový česko-německý projekt jmenuje, si pohrává s iluzí, ovládáním mysli, čarodějnictvím a magií. „Strach je jedna z nejsilnějších lidských emocí. Formuje naše rozhodnutí a činy, mění náš charakter. Strach z neznámého, nehmatatelného, nepoznaného vytváří v našich myslích spletité příběhy, které mohou vést k absurdním koncům,“ líčí Lenka Vagnerová svou inspiraci při přípravě inscenace.
Třetí festivalová scéna bude věnovaná nejmenším návštěvníkům. V Zítkových sadech u Palackého náměstí vyroste cirkusová aréna, která vedle rozmanitých představení a bláznivých klauniád nabídne třeba i kreativní dílničky. Jména jako Sacra Circus Števa Capka, Squadra Sua či Divadlo Minor jsou zárukou skvělé zábavy.

Vedle domácích umělců se představí i vynikající zahraniční soubory. Dalším z premiérových představení bude inscenace Čekání na déšť (Waiting for the Rain) polského souboru Opolski Teatr Lalki i Aktora. Mytický příběh Odysseovy manželky Penelopé je jedním ze čtyř projektů, které vzniknou během čtyřletého putování mezinárodního projektu Meeting the Odyssey. Poprvé se představí při světové premiéře v Polsku již tento pátek 5. července, poté zamíří do Berlína a v sobotu 26. července ho uvidí diváci v rámci Divadelní Odysey. V inscenaci s mezinárodním obsazením se na jevišti potkají herci, muzikanti, tanečníci a loutky. Program nabídne i inscenaci With Unarmed Forces, společné dílo dvou významných souborů ve svém oboru – vizuálního Clipa Theater a fyzického Teatr Novogo Fronta. Ojedinělým projektem v rámci Odysey budou tzv. Instants, neboli Představení v přítomném okamžiku. Každá z těchto inscenací se bude inspirovat jinou epizodou Homérova putování a místní mladí umělci pod vedením uznávaného sardinského souboru Cada Die Teatro ji pak adaptují na podobný příběh z historie a tradice dané země. Tématem pražského představení je Sestup Odyssea do podsvětí. Mladým umělcům a představení jejich tvorby patří i večer s příznačným názvem Esence tance.
Podrobné informace na stránkách www.odysea.pro a na mezinárodních stránkách projektu www.meetingtheodyssey.eu. Tento čtyřletý projekt jako jeden z mála uspěl v grantovém programu EU Culture. Odyseu v České republice pořádá produkční platforma ProFitArt (www.profitart.cz).
Mila
Za mě...ne. Nepohoršuje, ale je to za hranicí. Pro mě je klasika klasikou. Pokud nekdo chce jít touto cestou, tak ať…Labutí jezero aneb Co nejdál od pohádky