Divadlo F. X. Šaldy v Liberci připravuje Gazdinu robu

Divadlo F. X. Šaldy v Liberci připravuje Gazdinu robu

Divadlo F. X. Šaldy v Liberci připravuje Gazdinu robu

V pátek 13. listopadu 2015 proběhne v Divadle F. X. Šaldy v Liberci premiéra hudebně-tanečního divadla Gazdina roba podle stejnojmenného dramatu Gabriely Preissové v choreografii Aleny Peškové a s hudbou Gabriely Vermelho.
„Více než rok po uvedení Foersterovi opery Eva v Divadle F. X. Šaldy přináší podzimní baletní premiéra naprosto odlišné zpracování stejné předlohy. Gazdina roba Gabriely Preissové - nesmrtelný, téměř shakespearovský příběh ,navlečen v košili‘ českého realismu bude v našem případě opět zpracován do formy hudebně-tanečního divadla s Vypravěčem,“ říkají zástupci Divadla F. X. Šaldy.
Alena Pešková ke své choreografii Gazdiny roby dodává: „Co se týká hlavních postav, z dnešního pohledu mi vlastně úplně sympatičtí nejsou. Mánek je srab, kterému to v naší inscenaci dojde možná pár vteřin před pádem opony. A Evě nevěřím, že vše ,páchá‘ z čisté lásky. Je tu něco ,natruc‘. Natruc právě té společnosti. A to pro mě čistá láska není. Moje pojetí se, myslím, Preissové v tom podstatném neodcizuje, zůstává hlavní poselství dramatu, pohnutky postav a jejich vývoj. Jsou tu však některé ,vnější‘ úpravy, kterými si vypomáhám při převedení do ,nonverbálu‘. Samko není kožušník, ale řezbář, tančí ho Alexej Yurakov. Piliny a jeho vyřezávané přívěšky mohou symbolicky hodně říci. Pak se tu také objevují postavy Podivného páru, které jsou zároveň alter ega Evy a Mánka v podání Vladimíra Kameneva a Rie Mority – naší sólistky z Japonska. Evu alternují Veronika Šlapanská a Marika Hanousková. Mánka tančí Jaroslav Kolář. Despotickou Mešjanovku uvidíme v podání Marie Gornalové. Zuzka je nejen Evinou přítelkyní, ale vypomáhá i v domácnosti u Samka – tu tančí Margaux Thomas. A vlastně dost sympatickou je mi postava nešťastné Maryši – tady uvidíme Annabel Pearce. A pak je tu ,hlas lidu‘, tedy u nás pár velmi důležitých individuí, abychom ukázali právě ,názor‘ společnosti. A samozřejmě nad tím vším zcizení – skladatelka, která přímo na scéně komponuje hudbu pro hudebně-taneční divadlo Gazdina roba – Gabriela Vermelho. Její hudba, její živý zpěv a hra na podivné přerostlé ,housle‘ – kvinton.“

Zdroj: Divadlo F. X. Šaldy v Liberci

Témata článku

Tanec

POSLEDNÍ KOMENTÁŘE

to nejčtenější z tanečních aktualit

Přihlašte se k odběru newsletteru: