Dnes startuje 27. Divadelní Flora s mottem Volnost

Do Olomouce se začínají sjíždět renomované tuzemské i zahraniční divadelní osobnosti – dnes zde startuje jeden z největších středoevropských festivalů. Divadelní Flora pozve na sedm desítek událostí zastřešených ročníkovým mottem Volnost, poběží až do pondělí 20. května.

Delicate - Anna Biczók. Foto Dániel Dömölky.

Delicate - Anna Biczók. Foto Dániel Dömölky.

Apelativní leitmotiv

Pořadatelský spolek Flora Theatre Festival zve na oceňované činoherní i taneční inscenace, performance, stand-up, operu, besedy, koncerty a řadu dalších doprovodných aktivit, které propojí motto Volnost. Flora má dlouhodobě pověst tematicky vyprofilované přehlídky, jejíž ročníkovou dramaturgii charakterizuje jasně artikulovaný leitmotiv. Ten letošní rezonuje všemi inscenacemi hlavního programu, které jej na mnoho způsobů akcentují. „Volnost je základní lidskou potřebou, implicitní podmínkou důstojné existence i autentické tvorby. Mnozí lidé však nemohou žít tak, jak by si přáli, svobodně tvořit a naplňovat své touhy. Věříme, že umělecké reflexe palčivých fenoménů současnosti, na něž divadlo přirozeně reaguje, festivalové publikum osloví a také je vyzve k aktivní diskuzi s těmi, jež jsme letos do Olomouce pozvali,“ láká na samotná představení i spoustu festivalových besed a neformálních setkání s umělci a umělkyněmi ředitel Divadelní Flory Petr Nerušil.

Po olomoucké malířce Adéle Janské, jejíž ženské portréty loni komunikovaly s mottem Jinakost, festival stran prezentace oslovil jiného zástupce tamní výtvarné scény – Jiřího Sedláka. „S ohledem na ročníkové téma Divadelní Flory byl pro mne Jiří ideálním adeptem spolupráce na aktuálním vizuálu. Jeho expresivní, až abstraktní poloha s mottem Volnost sugestivně koresponduje. Stejně jako loni dochází i tentokrát k průniku dvou médií – do digitálního grafického designu vstupuje se svými analogovými výrazovými prostředky malíř. Do strohé šablony s faktografickými daty Jiří živelně otiskl naléhavý imperativ,“ komentuje grafik Radim Měsíc ideu vizuálu 27DF, jehož pestrobarevný statement oživil exteriéry univerzitního města.

 

Premiéry i zahraniční hvězdy

Festival odstartují dvě světové premiéry olomoucké provenience – komponovaný taneční večer Freedom in Motion baletního souboru Moravského divadla (choreografie WHITEflag day Italky Roberty Ferrary a Inventing Freedom Štěpána Pechara), který bude hostit nedávno otevřený Central ve čtvrtek 9. května, a činoherní Tragédi Divadla na cucky a slovenského režiséra Šimona Spišáka o den později. Hned po nich bude jeviště MDO patřit mezinárodnímu ansámblu Schauspielhaus Bochum, jehož inscenace Nový život v režii Christophera Rüpinga 27. Divadelní Floru slavnostně zahájí.

Během dvanácti dnů plných divadelních a hudebních zážitků se na Floře představí výrazní inscenátoři a inspirativní inscenátorky spolu se špičkovými protagonisty a protagonistkami z jedenácti zemí. Přehlídka nabídne v hlavním programu na třicet divadelních produkcí, celkem pozve na sedm desítek akcí.

K největším hvězdám festivalu bude patřit také polský choreograf Maciej Kuźmiński, rakouská taneční skupina Hungry Sharks, francouzská performerka Agathe Tarillon, maďarská choreografka Anna Biczók, moldavská autorka a režisérka Nicoleta Esinencu s kišiněvským teatru-spălătorie, polská dramatička Ewe Benbenek, íránská divadelní a filmová režisérka Sahar Rezaei, zmíněný bochumský soubor nebo činohra Nationaltheater Mannheim.

Kompletní informace k festivalu najdete na sociálních sítích DF a na www.divadelniflora.cz.

Zdroj: Divadelní Flora

Témata článku

Multižánrové

Divadelní Flora Olomouc

POSLEDNÍ KOMENTÁŘE

to nejčtenější z tanečních aktualit

Přihlašte se k odběru newsletteru: