Druhý ročník mezinárodního divadelního festivalu Prague Nonverbal

Druhý ročník mezinárodního divadelního festivalu Prague Nonverbal

Druhý ročník mezinárodního divadelního festivalu Prague Nonverbal

Festival Prague Nonverbal, který se uskuteční od 21. do 28. května 2017, naváže na první premiérový ročník, ve kterém kromě divadelních představení proběhla také výstava významného choreografa Jiřího Kyliána. „I letošní dramaturgie bude pokračovat v konceptu divadelního festivalu s přesahem do dalších uměleckých oborů, ve kterém se v hlavní linii představí mezinárodní umělci nonverbálního divadla“ dodávají zástupci festivalu. Hlavním centrem dění se stane prostor La Fabrika a letos se kromě ní rozšíří i o další scény v rámci Art District v Praze 7. Návštěvníci budou moci zhlédnout za jeden týden okolo 20 představení i v prostoru Jatka78, divadle Alfred ve Dvoře, Studiu Hrdinů, Centru současného umění DOX a Cross Clubu.

„Hlavním cílem festivalu je konfrontace s mezinárodní profesionální scénou a neotřelá dramaturgie, která vnímá současné nonverbální divadlo jako otevřený umělecký proud zasahující do dalších žánrů a oborů současného umění. Důležitým faktorem je pestrost žánrů a přesahy mimického divadla do tance, cirkusové artistiky, objektového divadla a vizuálního umění. V programu se objeví také divadla, která pracují s maskami a projekty s velmi sugestivní výtvarnou stylizací,“ vysvětlují zástupci festivalu.
Hlavní zahraniční část programu tvoří inscenace britského souboru Vamos Theatre s názvem Finding Joy. „Nonverbální divadlo s maskami zaznamenalo značný ohlas na velkých mezinárodních přehlídkách a je zajímavou ukázkou jak zpracovat beze slov, s maskami, komiksově a s nadsázkou zajímavý námět z reálného života,“ dodávají organizátoři.
Compagnie Mangano-Massip je francouzské duo Sara Mangano a Yves Massip, kteří patří mezi přímé pokračovatele odkazu Marcela Marceaua. Dalším jménem je belgický umělec Jos Houben, který se představí se svým novým projektem Art of Laughter.
Na letošním Fringe festivalu v Edinburghu se prezentovala mexická umělkyně Gaby Munoz s komickým, klaunským a improvizovaným představením Perhaps, perhaps..., které bude rovněž součástí hlavního festivalového programu.
Z českých souborů se v rámci hlavního programu mohou diváci těšit v prostoru Jatka78 na představení Airground Cirku La Putyka v choreografii Toma Rychetského. Jedním z projektů uvedených v divadle Alfred ve Dvoře bude zahraniční performance izraelsko-japonského páru Dror Liberman a Kazuyo Shionoiri Take Down a druhým projektem je představení Halky Třešňákové a Anny Polívkové Walk in progress. Ve Studio Hrdinů se představí Pantomima S.I. - divadlo pantomimy neslyšících.
V hlavním programu se také představí studenti Katedry nonverbálního divadla HAMU Praha, kteří na festivale uvedou moderní klaunerii Věc v režii Števa Capka a studenti Ateliéru výchovné dramatiky Neslyšících JAMU Brno. V režii prof. Zoji Mikotové vzniklo nové představení Dům Bernardy Alby a na festivale bude uvedeno v pražské premiéře. V další české premiéře se v hlavním programu představí také mladá formace Holektiv – Eva Stará, Karolína Křížková a Andrea Vykysalá, která se soustředí na propojování mimického a tanečního divadla s cirkusovou artistikou.
Letošní cenu Silence Speaks Louder převezme výrazná osobnost mimického divadla – prof. Ctibor Turba. V doprovodné výstavě v Centru současného umění DOX bude od 21. května prezentován soubor Turbových grafik, fotografií, plakátů a dalších materiálů mapujících jeho uměleckou dráhu.
V rámci doprovodného programu představí Jiří Kylián svůj nový film natočený ve středoevropské produkci a proběhnou další komentované filmové projekce Turbových filmů a dokumentů. Nedílnou součástí budou workshopy pro studenty HAMU, DAMU a JAMU. V posledním dnu festivalu se také na dvoře La Fabriky představí Jiří Bilbo Reidinger, Václav Strasser a Bratři v tricku věnující se převážně dětskému publiku.

Zdroj: Prague Nonverbal

Témata článku

Tanec

POSLEDNÍ KOMENTÁŘE

to nejčtenější z tanečních aktualit

Přihlašte se k odběru newsletteru: