Nová strašnická škola je secesní budova, postavená roku 1909 podle projektu Josefa Domka. Na konci 2. světové války sloužila jako sídlo štábu ozbrojených akcí Pražského povstání. Po válce v ní sídlila speciální škola a základní škola pro žáky s poruchami chování, spojená se střední školou. Od roku 2009 se snaží místní občanské iniciativy opuštěný objekt navrátit k jejímu původnímu vzdělávacímu účelu. Roku 2014 byla budova zařazena mezi kulturní památky.
Kurátory hlavního výstavního projektu Místa činu jsou v letošním roce Denisa Václavová, Krištof Kintera a Ondřej Horák. „Téma výstavní části Všechno je jinak je odpovědí na společenské, environmentální a ekonomické změny, které prožíváme a na které bychom měli reagovat. Rádi bychom vzali do hry i prostředí, ve kterém se bude festival odehrávat a vytvořili jakousi školu života, kde budou mít diváci možnost se vrátit do školních lavic. Celá budova bude takový velký vzdělávací trenažér,“ říká organizátorka festivalu a kurátorka Denisa Václavová. V rámci doprovodného programu budou pořádány tematické procházky, důraz bude kladen také na spolupráci s místními institucemi a strašnickými spolky. Pro školy a dětské návštěvníky připraví platforma Máš umělecké střevo? speciální program. Pro umělecké profesionály bude opět probíhat festivalová škola.
Divadelní program letos zmapuje především českou tvorbu. Výběrem Nové strašnické školy se festival navrací k původnímu konceptu oživení nedivadelních prostorů site-specific projekty. „V našem týmu jsme se jednoznačně shodli na tom, že se letos zaměříme na podporu a prezentaci domácí umělecké scény a zároveň podpoříme individuální umělce a umělecké týmy, které současná situace a to, co přijde po ní, zasáhne. Prioritou festivalové dramaturgie jsou dosud nerealizované projekty. Zahraniční soubory jsme byli nuceni přeložit na rok 2021. O to větší však máme před sebou výzvu. Cítíme obrovskou důvěru ze strany českých umělců a díky stabilnímu festivalovému týmu chceme náš jubilejní ročník náležitě oslavit a poděkovat všem, kdo s námi během čtvrtstoletí spolupracovali,“ vysvětluje dramaturg divadelního programu Pavel Štorek.
Zdroj : Kulturní PR
Festival 4+4 dny v pohybu oslaví v říjnu 25 let
Jubilejní 25. ročník mezinárodního festivalu současného umění 4+4 dny v pohybu proběhne od 9. do 17. října 2020 v Praze. Centrem festivalového dění se letos stane secesní budova Nové strašnické školy. Festival opět oživí opuštěný objekt, kde představí jak hlavní výstavní projekt s podtitulem Všechno je jinak, tak i nové české site-specific divadelní projekty a premiéry. Po celých devět dní se budou moci návštěvníci na jednom místě setkat s divadlem, výstavou, workshopem, happeningem nebo koncertem. Kompletní program bude zveřejněn v září 2020. Více informací na www.ctyridny.cz.
zprávy
Diskuze
Přidat komentářNEJČTENĚJŠÍ
-
Zemřela mladá česká tanečnice a choreografka Natálie Podešvová
zprávy -
Byly zveřejněny nominace na Ceny Thálie
zprávy -
Alexej Ratmanskij: „Otázka budoucnosti ruského umění teď vůbec není relevantní“
rozhovory -
Patrik Holeček: „Mám rád, když jsou balety odlehčené. To mi dodá sílu a energii.“
rozhovory -
Eva Urbanová: „Vášeň a osobná zainteresovanosť sú pre mňa v tanci veľmi dôležité“
rozhovory
POSLEDNÍ KOMENTÁŘE
před 8 dny
Josef Bartoš
Vzpomněl jsem si na onu předpověd autorů prvního komentáře o tom, že Krajina těla je horkým kandidátem na Ceny Thálie.…Krajina těla – Nezdařilá přehlídka ohebnosti a síly
před 9 dny
Michal Sedivy
toto predstaveni jsem videl diky pratelum, kteri mne chteli potesit a prekvapit; udelali mi velikou radost svym cinem, a…Krajina těla – Nezdařilá přehlídka ohebnosti a síly
před 9 dny
Jana
Představení libereckého divadla - Mauglí, je mimořádně povedené a nádherné. Krásná hudba i scéna, vynikající výkony…DFXŠ zve na premiéru baletu Mauglí
před 63 dny
Tom
Odborná témata fungují trošičku jinak.Pokud novinář rozumí zdravotnictví, nepotřebuje se ptát expertů. Pokud novinář…
Taneční publicista není PR agentura
před 71 dny
Barbarella Blue
S recenzí Clary Zangy se můžu zcela ztotožnit.Laicky lze říct, že hra je efektní, ale velmi nudná. Po pár scénách již…
Krajina těla – Nezdařilá přehlídka ohebnosti a síly
Mila
Za mě...ne. Nepohoršuje, ale je to za hranicí. Pro mě je klasika klasikou. Pokud nekdo chce jít touto cestou, tak ať…Labutí jezero aneb Co nejdál od pohádky