Festival Bazaar startuje už dnes představením divadelního inovátora Ziemilského

Festival Bazaar startuje už dnes představením divadelního inovátora Ziemilského

Festival Bazaar startuje už dnes představením divadelního inovátora Ziemilského

Čtvrtý ročník pražského divadelního a tanečního festivalu Bazaar uvede od 16. do 18. března 2018 představení umělců ze střední a východní Evropy. Festival otevře představení One Gesture polského Nowého Teatru, který se v Praze představí úplně poprvé. Inscenace režiséra Wojteka Ziemilského bude uvedena v pátek 16. března v divadle Ponec. Pro zahájení festivalu jsme zvolili jednoznačnou středoevropskou událost sezony. Zaujme totiž jak divadelní, tak taneční publikum. Čtyři neslyšící performeři zde bourají komunikační bariéry naprosto nekonvenčním způsobem,“ vysvětluje výběr One Gesture šéfdramaturg Bazaaru Ewan McLaren. Jádrem festivalu bude Sobotní Bazaar, přehlídka ukázek právě vznikajících scénických a tanečních projektů ze Slovinska, Chorvatska, Slovenska, ČR, Polska, Rakouska a dalších zemí. Kompletní program zde.

Bazaar 2018 si pro svůj čtvrtý ročník zvolil jako téma hledání společného hlasu. „V období, kdy se vzájemná komunikace zdá být paralyzována roztříštěností naší společnosti, festival nabízí optimističtější pohled do světa komunit, které svůj hlas nedávno našly a nyní ho neváhají používat,“ dodává šéfdramaturg Bazaaru Ewan McLaren. Ve třech festivalových dnech bude pro diváky připravena přehlídka progresivních a myšlenkově kontroverzních scénických prací a ukázek, které doplní diskuse, ale i workshop Bushe Hartshorna Poskytování a přijímání zpětné vazby.
V pátek 16. března odstartuje Festival Bazaar inscenace One Gesture polské scény Nowy Teatr. Slavnostní zahájení proběhne v divadle Ponec. Čtyři neslyšící performeři v ní konfrontují publikum s bariérami komunikace mezi slyšícími i neslyšícími navzájem. Režisérem inscenace, která získala ocenění v Zurichu, Sarajevu, Drážďanech a Łodzi, je divadelní inovátor Wojtek Ziemilski.
Sobotní Bazaar ve Studiu ALTA je pomyslným centrem festivalu Bazaar 2018. Během jednoho dne čeká diváky přehlídka čtyř ukázek právě vznikajících scénických a tanečních projektů umělců ze Slovinska, Chorvatska, Slovenska, ČR, Polska, Rakouska a dalších zemí. Viktor Černický bude s diváky bloudit v záhybech skutečnosti, v sóle Nastasji Štefanič se hudební nástroj stane součástí vlastního těla tanečnice, Lea Kukovičič a Bria de la Mare zkouší skrze fotografie diváků před a po představení zachytit změnu, kterou v nich vyvolalo a Collective B vytvoří fiktivní masakr a reinterpretuje masmediální obraz terorismu. Na závěr Sobotního Bazaaru se uskuteční diskuse moderovaná Alicí Koubovou.
Zsuzsa Rózsavölgyi ve svém stand-upu a pohybové performanci v jednom odkrývá tabu o tom, co znamená žít v ženském těle ve střední Evropě v roce 2018. Představení s prostým názvem 1.7 předvede tato maďarská performerka v sobotu 17. března ve Studiu ALTA. Hravý a sarkastický sólový projekt o ženském těle a ženských rolích, zkoumá společenská omezení a kastraci ženské přirozenosti reklamou, mediální manipulací, tradicí nebo pouhou hloupostí,“ dodávají organizátoři festivalu.
Tereza Hradilková s taneční inscenací roku 2017 Švihla vystoupí v neděli 18. března v divadle Ponec. „Skákání přes švihadlo jako dětská hra, ale i jako ambice a sebezdokonalování. Přeskakujeme jen sami sebe, překračujeme své hranice nebo jsme naopak v opakujícím se kruhu, ze kterého nelze vystoupit?,“ doplňují organizátoři.
Festivalový program uzavře soubor Handa Gote Research & Development, který uspořádá lidovou slavnost Šibřinky v neděli 18. března v prostorách divadla Alfred ve dvoře. Improvizované představení a událost nedefinovatelné délky a rozsahu, která plynule přechází do promítání filmu, občerstvení nebo sportovní akce nabídne zamyšlení nad temnou stranou češství, lidovými zvyky a folklórem.

Zdroj: Piaristi

Témata článku

Tanec

POSLEDNÍ KOMENTÁŘE

to nejčtenější z tanečních aktualit

Přihlašte se k odběru newsletteru: