Festival Cirkopolis odstartuje již tuto neděli

7. ročník mezinárodního festivalu nového cirkusu Cirkopolis uvede od 9. do 15. února 2020 sedm souborů a umělců. Představí bytový cirkus kanadské dvojice Claudel Doucet & Cooper Lee Smith, osobnost současné novocirkusové scény Belgičana Alexandera Vantournhouta, trojici francouzských komiků a akrobatů La Mob à Sisyphe, nizozemského umělce Monkiho, který kloubí akrobacii na dvojité čínské tyči s divadlem, živou hudbou a mluveným slovem. Zaměří se i na současnou českou a slovenskou scénu. Festival vyvrcholí představením žongléra Jaye Gilligana s názvem How to Welcome the Aliens?. Gilligan povede v rámci festivalu také dvoudenní žonglérský workshop, ve kterém představí současné, moderní i experimentální žonglérské techniky z celého světa se zaměřením na skandinávské trendy. Festival proběhne na scéně Paláce Akropolis, Divadla Ponec, Kasáren Karlín a v prostředí soukromého bytu na Praze 2.

 

Compagnie Ea Eo – How to welcome the Aliens?

Compagnie Ea Eo – How to welcome the Aliens?

V zahajovací den 9. února se poprvé představí průkopníci bytového cirkusu, kanadský pár Claudel Doucet & Cooper Lee Smith, kteří pozvou diváky na návštěvu do soukromého bytu a nechají je nahlédnout do svého každodenního intimního života. „Kanadská performance Se Prendre je exkluzivním zážitkem pro malý počet diváků, i proto ji uvedeme na festivalu hned desetkrát,” prozradila umělecká ředitelka festivalu Šárka Maršíková. V Paláci Akropolis odstartuje festival francouzská skupina akrobatů, žonglérů a komiků La Mob à Sisyphe, kterou spojuje touha po virtuozitě v cirkusové technice a absurdní, poetický humor. Tři mladíci si ve svém debutu Huitiéme jour hrají se vším, co je obtížné a nebezpečné, i proto je jejich prvotina plná zvratů, komediálního humoru a akrobacie.

Na Cirkopolis se vrací výrazná osobnost současného cirkusu, belgický tanečník a akrobat Alexander Vantournhout, pro kterého je charakteristické mísení tanečních a akrobatických principů. V novince Red Haired Man se nechal inspirovat dílem ruského spisovatele Daniila Charmse a vytvořil spolu s dalšími třemi interprety představení na pomezí tance, akrobacie, cirkusu a divadla. „Na jevišti říkáme Charmsův text rusky, anglicky a v Praze ho budeme říkat i česky. Tato kombinace jazyků nám slouží k vytvoření nového druhu jazyka. Charmsova báseň Red Haired Men představuje muže, který o vše přišel, celou svou identitu – o své končetiny a dokonce i ústa. Tato postava tak postupně mizí, až se úplně vytrácí,” říká Vantournhout.

Sólové představení Static nizozemského performera Benjamina „Monkiho“ Kuitenbrouwera kombinuje akrobacii na dvojité čínské tyči s živou hudbou, divadlem a mluveným slovem a vypráví poetický příběh obyčejného kluka. Na závěr festivalu čeká diváky žonglér Jay Gilligan. Vystupoval ve 34 různých zemích, ovlivnil generaci současných žonglérů, cestoval se sólovým vystoupením a spolupracoval se soubory jako jsou Cirkus Cirkör a Cirque du Soleil. Nedávno vydal knihu o současném žonglování s názvem 5 Catches. Společně se žonglérem Ericem Longequelem vystupují v Praze s projektem Cie Ea Eo v show How to Welcome the Aliens?, ve které připraví uvítací ceremoniál pro mimozemšťany, kteří právě přistáli na Zemi.

Cirkopolis se tradičně zaměřuje i na současnou česko-slovenskou novocirkusovou scénu. V absolventském představení Nivó slovenského závěsného akrobata Daniela Kvašňovského je vyjadřovacím prostředkem akrobacie na laně a manipulace s provazy. Experimentální očista těla i ducha se uskuteční v prostorách kasárenského Bazénu v pohybové site-specific inscenaci Lavabo české umělecké trojice Stárková, Blaha, Menoušek. Oba dva projekty vznikly v rámci rezidenčního programu CIRQUEONu, Lavabo dokonce v jeho koprodukci.

Workshopy na Cirkopolis festivalu
Program festivalu Cirkopolis nabízí i praktickou část. V průběhu festivalu se v CIRQUEONU – centru pro nový cirkus uskuteční tři workshopy vedené umělci, kteří se představí v hlavním programu.

MIKROBATIKA – pozemní akrobacie (11. – 12. 2. | 10:00 – 14:00) je akrobatický workshop s Winstonem Reynoldsem, který se 10 let věnuje akrobatickému tréninku a podělí se o své současné názory a možnosti, jak přistupovat ke způsobu pohybu. Jeho pohybová praxe vychází z akrobacie, pracovat ale bude i s dalšími tématy. Na festivalu vystoupí v představení Red Haired Men.

Čínská tyč s Benjaminem „Monkim“ Kuitenbrouwerem (13. – 14. 2. | 10:00 – 14:00) je workshop pro mírně pokročilé a pokročilé na čínské tyči, k vyzkoušení bude i technika dvojité čínské tyče.

Žonglování s Jayem Gilliganem  (15. – 16. 2. | 10:00 – 14:00) je dvoudenní masterclass, ve které představí současné, špičkové, moderní i experimentální žonglérské techniky z celého světa se zaměřením na skandinávské trendy. Ve workshopu se zaměří na koncepty a nápady prostřednictvím jednoduchých triků, které se zvládne naučit každý. Masteclass je určena pro všechny úrovně.

Zdroj: Cirqueon - Centrum pro nový cirkus

Témata článku

Nový cirkus

Festival Cirkopolis

POSLEDNÍ KOMENTÁŘE

to nejčtenější z tanečních aktualit

Přihlašte se k odběru newsletteru: