Festival HYBAJ HO! 2018 – slovenský tanec v Praze sto let od vzniku Československa

Festival HYBAJ HO! 2018 – slovenský tanec v Praze sto let od vzniku Československa

Festival HYBAJ HO! 2018 – slovenský tanec v Praze sto let od vzniku Československa

Devátý ročník festivalu HYBAJ HO! se koná od 25. do 28. října 2018 a představí to nejlepší z tvorby slovenských tanečníků a choreografů za poslední dva roky. Sto let od vzniku ČSR a 10 let od vzniku Studia ALTA ukáže festival pražskému publiku širokou paletu přístupů k současnému umění i tradicím slovenské kultury. V doprovodném programu nebudou chybět diskuze, workshopy, večírky či koncerty a výstava. Více informací naleznete na www.hybajho.cz a www.studioalta.cz.

Proč právě slovenský tanec a proč právě v Praze? „Kulturní různorodost vnímám jako základ zdravé společnosti. Tanec jako jazykově bezbariérový druh umění přirozeně migruje a propojuje umělce z různých koutů světa. Festival HYBAJ HO! je důkazem, že hranice mezi státy nejsou překážkou pro kulturní výměnu. Názvem festivalu chceme vyzvat lidi, aby se nepřestali hýbat, fyzicky ani mentálně,“ vysvětluje Lucia Kašiarová, ředitelka Studia ALTA a festivalu HYBAJ HO!, která sama jako Slovenka žijící v Praze reprezentuje české umění doma i v zahraničí.
Letošní program bude různými způsoby reflektovat témata času. Hledání odpovědí v minulosti, intenzivní život v přítomnosti či nejisté otázky budoucnosti – tyto a další motivy nabídnou u příležitosti „osmičkových“ výročí zamyšlení nad vztahem mezi osobními zkušenostmi a velkými dějinami. Svá díla představí současní tvůrci na poli současného tance, nejstarší generace tvůrců i studenti a čerství absolventi uměleckých škol.

Hlavní událostí letošního festivalu HYBAJ HO! je představení Tropical Escape slovensko‑maďarského tanečníka a choreografa Csaby Molnára a Márcia Canabarra, které získalo maďarskou Labanovu cenu za choreografii. Další jména festivalu se taky pravidelně objevují v programech zahraničních festivalů a jsou pražskému publiku dobře známá – zejména pak Milan Tomášik z souboru Les SLovaKs Dance Collective, který na festivalu představí své nejnovější sólo. Multimediální performance o nejistotách dnešního i budoucího světa s názvem WOW! (Slepá mapa světa) skupiny Debris Company se přednedávnem vrátila z turné v USA a na bratislavském festivalu Nová dráma 2018 získala v konkurenci činoherních představení hlavní ocenění Inscenace roku.

Duet Watch Now! Lucie Holinové a Daniela Račka reaguje na aktuální společenské téma nebezpečí ztráty soukromí a sbírání osobních informací. Naopak velmi intimní autobiografickou zpověď nabídne inscenace Stopy v paměti skupiny Odivo. Projekt vychází z osobní zkušenosti tvůrkyň, jejichž bratrům byla diagnostikovaná paranoidní schizofrenie. Žánrový rozptyl doplní živá intermediální instalace Suvenýr kolektivu z Nástupište 1-12, propojující zvukové, vizuální a performativní formy umění s poezií a architekturou. Yuri Korec ve své inscenaci d-BODY-m představí fyzickou studii o paměti těla.

Mladší generaci tvůrců bude zastupovat se svými sóly Eva Urbanová a Tomáš Janypka či Eva Priečková, která v duetu Earthworms are Crossing the Road hledá s iránskou performerkou Saghar Hosseinpour porozumění beze slov. Naopak trojice autorek starší generace pod vedením Anny Sedláčkové ve své inscenaci Stories of Be-coming (Pátrání po prvním pohybu) hledá prostřednictvím tance, hlasu, slova a vědeckých informací struktury a vztahy, které v nás přetrvávají od početí po celý život.

Zdroj: Studio ALTA

 

Témata článku

Studio ALTA

Tanec

Festival HYBAJ HO!

POSLEDNÍ KOMENTÁŘE

to nejčtenější z tanečních aktualit

Přihlašte se k odběru newsletteru: