Festival Letní Letná se letos z Prahy opět vydá na cesty, poprvé se zahraničními hvězdami

Festival Letní Letná se letos z Prahy opět vydá na cesty, poprvé se zahraničními hvězdami

Festival Letní Letná se letos z Prahy opět vydá na cesty, poprvé se zahraničními hvězdami

Po úspěšném loňském ročníku se letos opět Mezinárodní festival nového cirkusu a divadla Letní Letná vydá v červnu a červenci z Prahy na cesty – znovu do Olomouce (8.–10. června, Korunní pevnůstka), nově do Ústí nad Labem (25.–27. června, areál letního kina) a stejně jako loni se vrátí na jihočeské Lipno (1.–7. července, Lipno nad Vltavou, pod lanovým centrem). „Vůbec poprvé v regionech představíme zahraniční hvězdy,“ zdůrazňuje k programu ředitel Letní Letné Jiří Turek. Ve všech městech to bude italský umělec, mim, klaun, autor i režisér v jedné osobně Paolo Nani se slavným představením Dopis, které získalo řadu cen na mezinárodních festivalech. Na Lipno navíc přijede švýcarský klaunský soubor Compagnie Due.
Dopis je představení beze slov, které vás určitě rozesměje a pobaví,“ doplňuje Jiří Turek. Jednoduchý příběh o dopisu zahraje Paolo Nani 15 různými způsoby: například ve stylu westernu, němého filmu, hororu, bez rukou, opilý, pozpátku, překvapeně, sprostě, jako kouzelník a podobně. „Všechny verze mají jedno společné - jsou plné humoru a neuvěřitelného mistrovství, co se dá beze slov vyjádřit. Silou představení je kontakt s diváky, který vyústí v řadu překvapení,“ říká Jiří Turek.
Švýcarský soubor Compagnie Due přijede na Lipno s představením Avanti – vtipným a hravým cirkusovým kolotočem, který nepostrádá poetiku. „Akrobatické kousky, žonglování, kotrmelce ve vzduchu, využití magie a iluze a další klaunské umění pro všechny – děti, mladé i staré,“ líčí Jiří Turek. Dva herci předvádějí moderní klaunerii s přesahem do pouličního divadla. Balancují mezi vtipnou zábavou a dramatickým uměním, využívají improvizace, nebojí se parodie ani fraškovitých konců. „Představení dvou trochu vulgárních, až bizarně vyhlížejících klaunů umožní divákům podívat se na svět dětskýma očima,“ uzavírá Jiří Turek.
Přes den diváci uvidí až pětkrát denně dětská představení: bude to například Teátr Víti Marčíka, divadlo ANPU, Vojta Vrtek, bublinář Václav Strasser, mim Antonín Novotný, Divadlo Já to jsem, MIMO.s. Zahraniční soubory pak večer doplní představení Teátra Víti Marčíka pro dospělé. Návštěvníky v Olomouci pozve na nezvyklý vizuální zážitek interaktivní projekt Cirkus LeVitare. „Jde o průlet moderním žonglováním, v němž je všechno v pohybu. Produkce jsou v rukou, nohou i hlavách zkušených performerů a propojují tanec, žongláž, akrobacii i mluvené slovo. LeVitare budou vašimi průvodci tam, kde se zdá, že gravitace přestala platit,“ uvádí Jiří Turek.
Městečko s cirkusovými šapitó, které na návštěvníky dýchne neopakovatelnou atmosférou, poskytne rodinám i dětem celodenní vyžití: najdou zde například fotoateliér Le Petit Cheval, se kterým kočuje Vanda Hybnerová a Saša Rašilov, výtvarné a cirkusové dílny pro děti i dospělé, bar V letní poloze s večerním programem a čajový Show stan. Vstup do městečka bude zdarma, dětská představení budou stát 40 a 50 Kč, večerní souboru Teátr Víti Marčíka pak 100 Kč a 150 Kč a zahraniční 230 Kč a 300 Kč. Festival také nabízí zvýhodněné balíčky na dětská a večerní představení. Vstupenky a informace na www.letniletna.cz. Zdroj: Letní Letná

Témata článku

Tanec

POSLEDNÍ KOMENTÁŘE

to nejčtenější z tanečních aktualit

Přihlašte se k odběru newsletteru: