Festival Letní Letná začíná již 17. srpna

Festival Letní Letná začíná již 17. srpna

Festival Letní Letná začíná již 17. srpna

Jedenáctý mezinárodní festival nového cirkusu a divadla Letní Letná se nezadržitelně blíží. Probíhat bude od 17. srpna do 2. září a představí řadu zahraničních i tuzemských hostů a také řádku premiér. Prostory se rozrostly o jedno nové šapitó, a proto se na programu mohou objevit každý večer hned čtyři představení. Přehledně si můžete program prohlédnout na www.letniletna.cz.
Jednou z nejočekávanějších premiér je mezinárodní projekt La Compagnie du Poivre Rose, která přizvala ke spolupráci českou hudebnici Ivu Bittovou. Z původního nápadu použít k inscenaci hudbu se zrodila přirozeně myšlenka vytvořit představení s živým doprovodem. Iva Bittová má jako interpretka zkušenosti ze spolupráce s tanečníky i se světem pohybového divadla a cirkusu. Minulý rok vystupovala v rámci festivalu ImproEvents Prague spolu s tanečníky a performery Davidem Zambranem a K. J. Holmes, novocirkusové představení sice nedovoluje takovou míru improvizace, ale i tak se můžeme těšit na živou divadelní akci. Inscenace vznikala teprve od poloviny listopadu, což je v případě novocirkusové produkce docela krátká doba, proto není na improvizaci na jevišti mnoho prostoru, ačkoli jako proces je jádrem umělecké tvorby. „Improvizace je základ dobré komunikace mezi lidmi,“ vysvětluje svůj názor Iva Bittová, „tam, kde jsou zábrany, není možnost rozvoje, a funguje to tak v každém umění.“ Hudba k představení bude složena z již existujících skladeb, které diváci z repertoáru Ivy Bittové již znají. Hudba se pro potřeby představení upravovala a měla by být i ke koupi.
Inscenace La Poivre Rose prozkoumá role žen a mužů v současném světě, různé předsudky, stereotypy a tabu. Jak inscenaci popisují tvůrci? „Divadelní akrobatická “freska” s příchutí jara v režii Christiana Lucase. Drsnost se zde prolíná s vyzývavostí, role mužů a žen se mění a prolínají, stejně jako těla, která je nesou. Mužské a ženské postavy jsou jako ztracené boty, nezakotvené role se v tomto rodinném příběhu projevují ve sledu krátkých absurdních příběhů. Ženy kulhají, mistři selhávají. Muži koušou a tančí. Na vlnách hudby Ivy Bittové se zvířeckost střetává s povrchností, násilí s křehkostí. Tělo zaujímá a ztrácí své místo v tomto proudu nejrůznějších identit. Učíme se smát se lidské absurditě, oslavujeme naši neobratnou snahu tančit tělo na tělo. Je to chrám malosti, rozbořený palác našich rolí, oslava individuality a rozdílů mezi námi. Je to odmítnutí pohledu ostatních lidí, je to oslava osobitosti a autentičnosti.
Na Letní Letnou se již potřetí vrací se svým magickým šapitó jeden z nejúspěšnějších souborů festivalové historie – Cirque Trottola, který se v nejnovějším představení Matamore spojil s dalším velkým jménem francouzského nového cirkusu, souborem Petit Théâtre Baraque. „Výsledkem je fantaskní cirkus s křehkými a burleskními klauny a akrobaty, kteří žonglují či létají vysoko ve vzduchu, jakoby popírali zákony gravitace. Je to představení veselé i smutné, drsné i dojemné, je to hluboce lidské, je to cesta k samotnému srdci nového cirkusu i diváků. Když se jednou dostanete dovnitř, už se vám nebude chtít ven,“ popisuje ředitel festivalu Jiří Turek.
Inscenace vznikla z čisté chuti vytvořit společný projekt, protože obě skupiny si byly odjakživa velmi blízké. Nápady zkoumali několik měsíců, nebo spíš let, jak sami přiznávají. „Nejtěžší je udržet si odstup, nenechat se omezit tím, co člověk sám vytvoří,“ míní jeden z akrobatů Cirque Trottola. Hudbu při představení obstará speciální „live“ software, který pracuje s nahranými zvuky a reaguje na dění na scéně. Hudba, ve které se prolínají tradiční a populární prvky, by měla působit monumentálním orchestrálním dojmem jako „hudební obr“, tak jako by mělo mohutně zapůsobit i samotné představení.
Cirque Trottola, neboli Titoune, Bonaventure a Mads – je soubor, který se nedá zařadit, který je nedefinovatelný jako chuť vody, ale stejně tak čistý a nepostradatelný. Neokouzluje velkou podívanou, ale sílou emocí a prožitků. Oslovuje jednoduchostí, ne velkými efekty. Vejdete do jejich stanu a obklopí vás atmosféra tepla, tajemství, blízkosti a okouzlení. Na kruhovém jevišti jsou umělci vždy blízko, téměř na dosah ruky, kdekoliv sedíte. Petit Théâtre Baraque, neboli Nigloo a Branlo, spolupracovali s Igorem z Volière Dromesko, spoluzakládali Cirque Alligre, Zingaro a Théâtre Krill nebo účinkovali s Footsbarn Theatre a Théâtre du Radeau. Celý více než nabitý program festivalu Letní Letná najdete zde: http://www.letniletna.cz/2014/program

Témata článku

Tanec

POSLEDNÍ KOMENTÁŘE

to nejčtenější z tanečních aktualit

Přihlašte se k odběru newsletteru: