Festival Malá inventura připomene to nejlepší z nového divadla

V únoru se v Praze uskuteční 20. ročník mezinárodního festivalu nového divadla Malá inventura. Jde o retrospektivní přehlídku nejvýraznějších projektů, které vznikly během uplynulého roku. Od 18. do 26. února 2022 nabídne festival tři desítky divadelních událostí na 18 scénách v Praze, obsáhlý doprovodný program, networkingová setkání, diskusní večery a také akce pro děti. ČTK o tom za pořadatele informovala Johana Mravcová.

Festival Malá inventura připomene to nejlepší z nového divadla

Festival Malá inventura připomene to nejlepší z nového divadla

Jako nové divadlo se označují méně tradiční formy divadla, jako třeba nonverbální, pohybové, takové, které kombinuje divadlo s cirkusem nebo různými podobami výtvarného umění či hudby, nebo i formy divadla, které různými způsoby zapojují publikum.

Festivalový program představí tvorbu divadelních souborů a umělců nového divadla. Diváci například uvidí performerku Miřenku Čechovou a její inscenaci Baletky, která vychází z její autobiografické knihy. Autorka v ní popisuje prostředí taneční konzervatoře v 90. letech a své někdy drsné zážitky z ní. Na programu je také vystoupení Adama Pavlovčina, vítěze letošní pěvecké soutěže SuperStar, který se v rámci Malé inventury představí v inscenaci režisérky Jany Burkiewiczové Ostrov!.

Pořadatelé uvedou 33 představení či dalších divadelních událostí, novou programovou sekci Změna praxe, která reflektuje perspektivy změny v rozmanitých oblastech divadelní praxe. Malá inventura je kromě festivalu pro diváky centrem živého networkingu divadelních organizací a profesionálů, uměleckých skupin, performerů i širší odborné veřejnosti. Představí různé formy sdílení nápadů a ověřování idejí, nové spolupráce i hostování umělců na dalších festivalech v ČR i zahraničí.

Festival zahájí 18. února v divadle La Fabrika předávání cen Česká divadelní DNA. Ceny se udílejí každé dva roky a jsou projevem úcty osobnostem, jež mimořádným způsobem přispívají k rozvoji nového divadla. Iniciátorem cen je nezisková organizace Nová síť, která vybírá nominované i laureáty a předává pět cen: tři ceny za výjimečný počin nového divadla, jednu za mimořádný dlouhodobý přínos, rozvoj a podporu nového divadla a jednu za mimořádnou podporu a prezentaci české kultury v zahraničí.

Zdroj: www.divadlo.cz

Témata článku

Česká divadelní DNA

Multižánrové

Malá inventura

POSLEDNÍ KOMENTÁŘE

to nejčtenější z tanečních aktualit

Přihlašte se k odběru newsletteru: