Festival Ostrava v Praze vyvrcholí v neděli Návraty domů

Festival Ostrava v Praze vyvrcholí v neděli Návraty domů

Festival Ostrava v Praze vyvrcholí v neděli Návraty domů

Nadčasovým baletním projektem Národního divadla moravskoslezského Návraty domů vyvrcholí v neděli 2. listopadu letošní ročník divadelní přehlídky Ostrava v Praze!!! Na půdě Národního divadla se na jeden večer protne umění hudebních velikánů minulosti s tvořivostí choreografů současnosti. U příležitosti oslav Roku české hudby NDM nastudovalo na podzim 2013 choreografie Jiřího Kyliána, Nataši Novotné a Pavla Šmoka inspirovaníé skladbami slavných českých hudebních skladatelů Bedřicha Smetany, Bohuslava Martinů a Leoše Janáčka. Nyní bude komponovaný večer uveden také v Praze.
Přehlídka ostravských divadel Ostrava v Praze!!! setrvá v Praze až do 2. listopadu a během této doby se pražské publikum může těšit na několik originálních a cenami ověnčených inscenací sahajících žánrově od komedie, přes drama až po loutkové divadlo pro ty nejmladší. Předprodej vstupenek probíhá v pokladnách jednotlivých divadel a v sítích Ticketportal a Ticketpro. Podrobné informace k přehlídce na www.ostravavpraze.eu.
Baletní večer Návraty domů otevírá choreografie mistra tanečního umění Pavla Šmoka na skladbu Trio g moll Bedřicha Smetany. Smetana napsal Trio g moll po smrti své dcerky Bedřišky, jejíž odchod ho hluboce zasáhl. „Nevím, co mu při psaní partitury probíhalo v hlavě, ale vím, co mi říkala jeho hudba. Celou tu tragiku ztráty a prázdnoty, ale také vzpomínky na dětské hry a bezstarostné mládí,“ dodává ke své choreografii Pavel Šmok.
Jiří Kylián, světoznámý tanečník a choreograf, který byl léta kreativním duchem Nederlands Dans Theater, si pro svou choreografii zvolil Janáčkův lyrický cyklus Po zarostlém chodníčku. „Moje choreografie Po zarostlém chodníčku ve své podstatě vychází přímo z Janáčkovy hudby. Ale nejenom to – je také chválou našeho ‚malého lidského světa’, ve kterém se ale současně zrcadlí celý vesmír...!
Třetího dílu umělecké mozaiky se příznačně ujala Kyliánova bývalá studentka, tanečnice, choreografka a spoluzakladatelka souboru 420PEOPLE Nataša Novotná, kterou oslovila moderní hudba Bohuslava Martinů. Její pojetí Škrtiče je plné dramatických pohybových obrazů vycházejících především ze současného tanečního umění. „Paralela mezi tím, že Janáček a Martinů jsou od sebe jednu generaci, zrovna tak jako pan Kylián a já, se mi jevila jako zajímavý detail,“ dodává Nataša Novotná. Skladbu Škrtič složil Bohuslav Martinů pro tanečnici a choreografku Marthu Graham pro uvedení na festivalu v americkém New Londonu v roce 1948.

Festivalový víkend nabídne hned pětici inscenací včetně jednoho představení určeného dětem. To přiveze ostravské Divadlo loutek, které v sobotu 1. listopadu v Divadle v Dlouhé představí dětem hrdiny oblíbené dětské knížky ve veselé muzikálové pohádce Kocourek Modroočko s písničkami Marka Ebena. Tentýž den budou moci dospělí návštěvníci shlédnout v Divadle Komedie inscenaci Ruská zavařenina. Humorem a ironií sršící parafrázi Višňového sadu od spisovatelky Ludmily Ulické uvede soubor Komorní scény Aréna.
Neděle 2. listopadu vedle velkolepého baletního večera nabídne i divadelní zpracování novely Venedikta Jerofejeva Moskva – Petušky či cenami ověnčenou singles grotesku skotského dramatika D. C. Jacksona Můj romantický příběh v podání herců Divadla Petra Bezruče.
Jako off-program doplní divadelní a baletní představení interaktivní výstava Pimprlárium které připravilo Divadlo loutek Ostrava dětem i dospělým pamětníkům loutkářského umění v pražské Galerii umění pro děti na náměstí Franze Kafky od 16. října do 21. prosince.

Témata článku

Tanec

DIÁŘ PŘEDSTAVENÍ

duben 2021

Po Út St Čt So Ne
29
30
31
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
1 2
DEJTE NÁM TIP NA PŘEDSTAVENÍ

POSLEDNÍ KOMENTÁŘE

to nejčtenější z tanečních aktualit

Přihlašte se k odběru newsletteru: