Festival Ostrava v Praze!!! zahájí s předstihem baletní soubor NDM s Poctou Cunninghamovi

Festival Ostrava v Praze!!! zahájí s předstihem baletní soubor NDM s Poctou Cunninghamovi

Festival Ostrava v Praze!!! zahájí s předstihem baletní soubor NDM s Poctou Cunninghamovi

Divadelní přehlídka s názvem Ostrava v Praze!!! Se uskuteční na přelomu října a listopadu, ale taneční prolog čeká na diváky už v září. Bude jím představení Národního divadla moravskoslezského Pocta Cunninghamovi, které se uskuteční 28. září na Nové scéně Národního divadla. Samotná přehlídka pak od 26. října do 2. listopadu již popáté představí v české metropoli to nejlepší či nejinspirativnější, co se v uplynulé sezóně odehrálo na pódiích ostravských divadel.
Vedle úvodního hudebně tanečního projektu Petra Kotíka, Jiřího Nekvasila a choreografa a tanečníka Daniela Squirea, připomínajícího 50 let od návštěvy Johna Cage a Merce Cunninghama v Ostravě, se představí sedm dalších divácky úspěšných i kritikou ceněných inscenací. „Ostravská divadla se již pátým rokem těší na setkání se "svými" Pražany. Věřím, že je tomu i naopak a že se nám podařilo vytvořit tradici, která bude pravidelně a originálně osvěžovat bohatý divadelní život metropole,“ říká Jiří Nekvasil, ředitel Národního divadla moravskoslezského, které je iniciátorem akce.
Prolog letošní Ostravy v Praze!!!, hudebně taneční představení Pocta Cunninghamovi 28. září na Nové scéně Národního divadla připomene padesáté výročí od okamžiku, kdy za takřka konspiračních podmínek přijeli v rámci evropského turné do Prahy a do Ostravy John Cage a Merce Cunningham se svojí Dance Company, aby zpola utajeně pootevřeli poprvé v sešněrovaném komunistickém Československu okno do světa moderního hudebního a tanečního umění. Hudbu Johna Cage, Christiana Wolffa a Toshi Ichiyanagiho nastudoval s elitním orchestrem soudobé hudby Ostravská banda Petr Kotík, a choreografii vytvořil Cunninghamův spolupracovník Daniel Squire, který také v představení spolu s Nicole Morel a členy baletu Národního divadla moravskoslezského tančí.
Merce Cunningham Dance Company na svém světovém turné v roce 1964 vystoupila v Československu dvakrát. Ansámbl přicestoval 21. září 1964 z Helsinek. Následujícího dne se skupina představila českému publiku v Parku kultury a oddechu Julia Fučíka (dnešní Stromovka) a 23. září na besedě v pražském Divadle hudby. Dne 24. září 1964 odcestovali umělci letecky do Ostravy, kde ještě týž den sehráli vystoupení v budově Divadla Zdeňka Nejedlého, dnešním Divadle Antonína Dvořáka. Druhý den pak pokračovali letadlem do Polska.
Cílem současného projektu je uspořádat ojedinělý koncert jako vzpomínku na výjimečné vystoupení umělců z USA v roce 1964. Merce Cunningham Dance Company, ve které působili a účinkovali také hudební skladatel John Cage a výtvarník Robert Rauschenberg, vystupovala v Československu téměř v utajení. Jejich jména nebyla záměrně prezentována ani na plakátech k dané akci. Tyto koncerty znamenaly v komunistickém Československu 60. let naprosté zjevení a poskytly tak první setkání s tvorbou „svobodného“ světa. Mnozí čeští umělci, kteří v mladém věku koncert navštívili, dodnes intenzivně vzpomínají na to, jaké dojmy a pocity v nich toto zvláštní setkání zanechalo a jak osudové pro jejich tvůrčí směr a vývoj bylo. Před padesáti lety tato vystoupení znamenala první živé setkání s nejnovějšími proudy soudobého performativního umění v tehdejším Československu.

A jak bude vypadat samotná přehlídka? Komorní scéna Aréna přiveze do Divadla Komedie čechovovskou variaci Ludmily Ulické Ruská zavařenina v režii Ivana Rajmonta, jež zvítězila v anketě Divadelních novin o nejlepší inscenaci roku. Velký ohlas zaznamenává singles groteska D. C. Jacksona Můj romantický příběh v režii Daniela Špinara, který do Divadla v Celetné přiveze Divadlo Petra Bezruče. Tereze Vilišové role Amy v této inscenaci přinesla Cenu Alfréda Radoka i Cenu Thálie. Nemenší pozornost si zaslouží i původní hra Davida Jařaba Za vodou (Dokud nás smrt…) s podtitulem Syrový antiwestern z Prajzské, ve které s režisérem Štěpánem Páclem nahlížejí do složitých lidských osudů na pozadí komplikovaných historických peripetií Hlučínska a kterou diváci shlédnou v Divadle Na Vinohradech.
Letos bude kromě vydařených činoherních inscenací pánů Pácla, Rajmonta, Špinara, Klimszy a Jirmana hojně zastoupena i hudba a tanec. Vedle Pocty Cunninghamovi přivezeme do Prahy v Roce české hudby také Návraty domů. Ojedinělý baletní večer tvoří tři skladby tří z nejlepších českých hudebních skladatelů ve zpracování tří špičkových současných choreografů. Myslím, že klíčové dvojice jmen mluví za vše: Bedřich Smetana a Pavel Šmok, Bohuslav Martinů a Nataša Novotná, Leoš Janáček a Jiří Kylián,“ dodává Jiří Nekvasil.
Své ostravské kolegy uvítají na podzim s otevřenou náručí Divadlo Na Vinohradech, Divadlo v Dlouhé, Divadlo Komedie, Divadlo v Celetné a samozřejmě Národní divadlo. Předprodej vstupenek probíhá v pokladnách jednotlivých divadel a v sítích www.ticketportal.cz a www.ticketpro.cz. Podrobné informace k přehlídce naleznete na www.ostravavpraze.eu.

Témata článku

Tanec

POSLEDNÍ KOMENTÁŘE

to nejčtenější z tanečních aktualit

Přihlašte se k odběru newsletteru: