Festival Tanec Ostrava 2012 se blíží

Festival Tanec Ostrava je jedinou přehlídkou soudobého tance, fyzického a pohybového divadla, která se v Ostravě pravidelně koná již od roku 2001. Kromě originálních tanečních a pohybových projektů českých skupin prezentuje také významné zahraniční produkce, pořádá workshopy a semináře pro veřejnost a informuje o aktuálních trendech v oblasti současného tance, pohybového a divadla. Dramaturgie festivalu je zaměřena na progresivní současné taneční produkce, uvádění významných projektů české a zahraniční platformy. Kromě toho dává prostor také začínajícím choreografům a tvůrcům, kteří se ve své tvorbě snaží využívat přesahu jednotlivých žánrů a používají netradiční umělecké postupy. Další část dramaturgie tvoří polský současný tanec. Návštěvníci festivalu tak mají možnost zhlédnout ojedinělé, diváky i odbornou kritikou oceněné tanečně-divadelní projekty, sledovat autorskou tvorbu talentovaných umělců, postupně pronikat do širokého spektra současného tance.
Letošní ročník festivalu Tanec Ostrava se uskuteční od 18.10. do 15.11. 2012 a představí choreografie velmi fyzické až divadelní, obsahující mluvené slovo, videoprojekce, improvizaci, silnou hudební složku a výrazný světelný design. Domovskou scénou festivalu je Multižánrové centrum současného umění Cooltour na Černé louce. Divákům se představí bez nadsázky to nejlepší z české taneční scény. Do Ostravy zavítá soubor VerTedance s představením Kolik váží vaše touha? (Představení získalo titul Taneční inscenace roku 2012 a vystoupí v něm mimo jiné Lucia Kašiarová, držitelka titulu Tanečnice roku 2012.) Soubor Spitefire Company je řazen k nejoriginálnějším tvůrcům fyzického divadla v České republice, v Ostravě se představí s projektem Nedotknutelní, který kombinuje taneční divadlo s tango rytmem a projekcí promítanou na podlahu a choreografii k němu vytvořil Jiří Pokorný z Nederlands Dans Theater. V rámci festivalu vystoupí také skupina DOT504, která je již dlouhodobě považována za jednu z nejlepších u nás a která často hostuje i v zahraničí. Lenka Vágnerová a Pavel Mašek se ostravskému publiku představí v tanečním duetu Mah Hunt, v němž se dva lidé rozhodnou zažít lov a jak bude vypadat závisí na tom, jaká pravidla budou nastolena.
Zahraniční taneční tvorbu bude reprezentovat rakouská skupina Cie Laroque choreografky Helene Weinzierl. V představení Think Fish, Part I dva tanečníci předvedou, jak různé interpretace jednoho problému či tématu nahlíženého protichůdnými úhly pohledu a vnímaného různými způsoby, mohou vést k naprosto absurdní formě (ne)komunikace. Polskou taneční platformu bude zastupovat svérázná Malgorzata Haduch s přestavením Free the Dance vol. # 4, které je improvizovaným dialogem tanečnice s kontrabasistou Ksawery Wojcinskim.
Velkou taneční událostí pro všechny milovníky současného baletu bude bezesporu přímý přenos vystoupení Nederlands Dans Theater (NDT), který se uskuteční 15. 11. v Domě kultury města Ostravy a kromě choreografií Jiřího Kyliána (Sweet Drams a Sarabande) představí také nová díla dalších dvou po něm nastupujících choreografů Johana Ingera a Medhi Walerskeho. Festival nabídne také taneční worshopy, během kterých má veřejnost profesionální i neprofesionální pracovat s hostujícími umělci.
Předprodej vstupenek: pobočky OIS, Multižánrové centrum Cooltour a Dům kultury města Ostravy (pouze představení Nederlands Dans Theater 15. 11.) Bližší informace o programu, workshopech a doprovodných akcích na: www.tanecostrava.cz a cooltourova.cz.

Témata článku

Tanec

POSLEDNÍ KOMENTÁŘE

to nejčtenější z tanečních aktualit

Přihlašte se k odběru newsletteru: