Hit, Tell the Difference plní sny „obyčejných“ Rwanďanů

Hit, Tell the Difference plní sny „obyčejných“ Rwanďanů

Hit, Tell the Difference plní sny „obyčejných“ Rwanďanů

Na Jatka78 v uplynulých dnech dorazilo 10 Rwanďanů, kteří společně s Cirkem La Putyka vystoupí v představení Hit, Tell the Difference. Za sebou již mají vystoupení v šapitó v Hradci Králové a mezi 9. a 12. červencem 2018  je pak mohou diváci vidět přímo na Jatkách78. Projekt sleduje nejen vývojovou linku nového cirkusu, ale zaměřuje se také na podporu nadějných akrobatů, kterým tento projekt pomohl v boji s chudobou a bezdomovectvím. Přečtěte si životní příběhy Erica, Anacleta, Abouby a Ntwaliho a dozvíte se, jak Hit, Tell the Difference změnil jejich životy.

Představení pojednává o kulturních nárazech. O nárazech jednotlivých poetik Cirku La Putyka a Future Vision Acrobat. Jedná se o projekt propojující akrobaty, tanečníky, herce a muzikanty ze Rwandy, České republiky a Kanady vznikal v Praze i přímo ve Rwandě, kde principál Cirku La Putyka Rostislav Novák ml. i s částí souboru zkoušel spolu se zdejšími artisty a hudebníky.
„Toto setkání všem mladým Rwanďanům, kteří byli do projektu vybráni, od základu změnilo jejich život. Ntwali zaplatil školné za své tři sourozence, Abouba si poprvé v životě založil bankovní účet a pomáhá dalším dětem bez domova, Anaclet už nemusí vyjít s 50 eury měsíčně a malý Eric si z honoráře za projekt koupil svoje první kolo a sní o tom, že ve Rwandě jednou založí velké cirkusové centrum. Hit, Tell the Difference je tak důkazem, že i malá pomoc může v životě afrických dětí a teenagerů sehrát zásadní roli. Díky angažmá v projektu získali nejen prostředky na to, aby se postavili na vlastní nohy, ale především touhu se někam prostřednictvím akrobacie a umění posunout,“ dodávají zástupci Jatek78.

Ntwali Justin
Narodil se v roce 1994 ve městě Rubavu na západě Rwandy, když zemi sužovala genocida. Je druhý nejstarší ze sedmi sourozenců. Jeho otec zemřel v roce 2007 a zanechal početnou rodinu v těžké situaci, protože byl jediný, kdo se o ni mohl starat. Matka byla následně nucena pracovat jako pašeračka na hranicích mezi Rwandou a Kongem. Jednoho dne v roce 2012 se probudila jako obvykle, aby se vydala do Konga a pomohla lidem s přepravou zboží do Rwandy. Z této cesty se však podobně jako mnoho dalších nevrátila. O všechny příbuzné rodina přišla během genocidy, a tak v 18 letech Ntwali odešel ze školy a stal hlavou rodiny. Na živobytí své i sourozenců vydělával jako nosič zavazadel nebo dělník. Většinu sourozenců přitom nejen nasytil, ale také udržel ve škole.
Ntwali je živoucím důkazem toho, jak moc dokáže umění nebo sport člověku změnit život. S akrobacií se poprvé setkal na ulici, kdy se připojil ke skupině akrobatů, od nichž se naučil pár triků, a začal si vydělávat jako pouliční umělec. Dnes je profesionálním akrobatem, který si před rokem splnil sen tím, že s kolegy z Future Vison Acrobat vycestoval do Evropy.
„Díky projektu Hit, Tell the Difference jsem vydělal nejvíce peněz v životě. Můj život se opravdu od základu změnil, protože jsem si mohl konečně dovolit zrekonstruovat náš dům, také jsem zaplatil školné pro své tři bratry. Těším se, že díky akrobacii se změní nejen život můj a mé rodiny, ale třeba i životy dalších dětí. Doufám také, že se jednou shledáme s matkou, protože existuje šance, že je stále naživu. Děkuji Cirku La Putyka, Richardovi, jeho ženě Aleně a Eliseemu za podporu během této trnité cesty.“

Abouba Niyobuhungiro
Narodil se v roce 1997. Když mu byly dva roky, celá jeho rodina byla otrávena a on jediný přežil. Stal se z něj sirotek žijící na ulicích města Gisenyi. Jeho jediným zdrojem příjmů bylo žebrání a sběr kovů. Na ulici potkal jednoho kluka. Jmenoval se Eric. Tehdy ještě nevěděl, že bude jeho přítelem na celý život. Ericova rodina Aboubu přijala, a tak již nemusel přespávat na ulici v dešti a zimě. O dva roky později ale adoptivní rodiče také zemřeli a Abouba a Eric se museli vrátit na ulici. Mít hlad, prát se, krást, nosit těžká zavadla majetným Rwanďanům a turistům, plakat a přežít – tak vypadal jejich běžný den na ulici. Začali však tančit a společně s dalšími kluky z ulice vytvořili taneční skupinu.
Tanečních a muzikantských dovedností mladého Abouby si všiml Anaclet, promotér a organizátor eventů, který taneční skupinu propojil s Future Vision Acrobat a představil ji v rámci představení. Na základě tohoto úspěchu dal Abouba dohromady další taneční skupinu, tentokrát složenou z nejmenších dětí ulice.
Dalším mezníkem jeho života byl rok 2017, kdy Rwandu navštívil Cirk La Putyka v čele s Rosťou Novákem a poprvé se setkal s rwandskými umělci. „Měl jsem štěstí! Byl jsem vybrán mezi umělce, kteří přijeli díky projektu Hit, Tell the Difference do Evropy. Od té doby se můj život změnil. Poprvé jsem si vydělal velké peníze díky tanci, poprvé jsem si založil bankovní účet, poprvé jsem měl tolik peněz, kolik si často dohromady nevydělají ani všichni tanečníci v mé zemi najednou.“
Abouba si pořídil pozemek s malým domkem, což je pro Rwanďany životní milník, kterého dosahuje většinou až starší generace. Současně poskytl přístřeší čtyřem dětem z ulice a dále se začal starat o třicet dalších dětí bez domova, s nimiž v národní taneční soutěži získal 3. místo. Jeho velkým snem je dále pomáhat dětem ulice prostřednictvím tance. A to navzdory tomu, že sám kvůli povodni o svůj dům nakonec přišel. Na pomoc mu přispěchal opět Eric, který mu nabídl přístřeší a opět ho zachránil od bezdomovectví.

Anaclet Nsabimana
Anaclet se narodil v roce 1990 v rodině tří dětí. Během genocidy v roce 1994 mu zemřel otec a rodině nastaly těžké časy. Matka, HIV pozitivní, si nemohla dovolit dětem platit školu, nakonec ale pomohly nevládní neziskové organizace. Anacletovi to umožnilo věnovat se sborovému zpěvu. To, co v jeho osmi letech začalo jako koníček, skončilo nakonec povoláním. Po celou dobu studia nejenže zpíval, ale školní soubory i vedl.
V roce 2006 nahrál svůj první singl, odnesl ho do rádia, ale byl odmítnut. Rozhodl se, že přestane zpívat a místo toho bude místním umělcům pomáhat s propagací a produkcí akcí. Nakonec se připojil k projektu Future Vison Acrobat, který založil jeho přítel z dětství Elisee Niyonsenga, aby pomáhal s propagací nového cirkusu. Soubor se nakonec díky spojení s Cirkem La Putyka dostal do Evropy a Anaclet získal peníze, které si do doby, kdy vydělával 50 eur měsíčně, nedokázal ani představit.
Rozhodnutí, jak naložit s nabytými penězi, bylo stejně jako v případě ostatních kluků jednoduché. „Rodina je jediná věc, za kterou má smysl ve světě bojovat,“ říká Anaclet, který podporuje svoji sestru na univerzitě a matku nemocnou AIDS a cukrovkou. Postavil rodinný dům, na jehož úpravách neustále pracuje. Nepřestává ale snít. Rád by se vrátil k hudbě, dále působil v umělecké branži a ještě více pomáhal ohroženým dětem. Kromě práce pro cirkusové soubory, kterou miluje, působí i jako ilustrátor a módní návrhář.

Theogene (Eric)
Theogene se narodil v roce 2005 ve městě Rubavu. On a jeho sestra Cynthia přišli o otce (vojáka), když byl Ericovi rok. Theogene, kterému nikdo neřekne jinak než Eric, se akrobacii věnuje přes pět let. Nejvíce ho baví trampolína, kterou ale nemá ve Rwandě k dispozici.
Přál by si zůstat v České republice, zemi, kde díky akrobacii žije své sny. Bohužel neumí dobře anglicky, a tak při návštěvě Evropy spoléhá na své kamarády ze souboru a ostatní průvodce. S dobrými parťáky po boku ale věří, že se jednou anglicky dobře naučí. Obstarávání potřebných víz a dokumentů k odletu do Evropy bylo natolik složité a zdlouhavé, že to chtěla jeho rodina několikrát vzdát. „Tomu, že skutečně odletím, jsem začal věřit až po odbavení na letišti v Kigali,“ říká třináctiletý Eric.
Jeho velkým snem je ve Rwandě založit profesionální cirkusové centrum. To ale počká, až vyroste. Zatím zrealizoval sen poněkud skromnější – z odměny za první evropské angažmá si pořídil kolo, které si jeho rodina nemohla dovolit.

Zdroj: Jatka78

Témata článku

Tanec

POSLEDNÍ KOMENTÁŘE

to nejčtenější z tanečních aktualit

Přihlašte se k odběru newsletteru: