IDU vydal již 10. studii v edici Český tanec v datech

Publikace Mapování 2022 – taneční vzdělávání a zřizované soubory se věnuje zhruba s pětiletým odstupem situaci na konzervatořích a některých vysokých školách, v baletních a tanečních souborech zřizovaných divadel a v jediném poloprofesionálním souboru lidového tance Ondráš. Studie vychází jako 10. svazek ediční řady Český tanec v datech, kterou vydává Institut umění ‑ Divadelní ústav. Celou edici prostupuje sběr informací a konkrétních údajů z různých oblastí českého tance.

IDU vydal již 10. studii v edici Český tanec v datech

IDU vydal již 10. studii v edici Český tanec v datech

Díky dlouhodobému sledování a sběru informací můžeme poukázat na řadu zajímavých trendů v českém tanci. Jak se vyvíjí zájem o studium na tanečních konzervatořích, jak razantně se proměňuje národnostní složení baletních souborů nebo jak strmě narůstá konkurence. V centru našeho zájmu jsou nadále sami umělci a mimo jiné jejich pracovní a ekonomické podmínky,“ uvádí autor poslední studie Roman Vašek. Publikace přináší nové informace o studiu na tanečních konzervatořích a některých katedrách a v ateliérech HAMU a JAMU. Analyzuje proměnu struktury baletních souborů, věnuje se zaměstnaneckému statusu tanečníků a jejich platům nebo podává podrobnou zprávu o současném fungování Vojenského uměleckého souboru Ondráš. Výzkum vycházel z obsáhlého dotazníkového šetření a k interpretaci a kontextualizaci zjištěných dat využíval další podklady a zdroje, např. údaje Českého statistického úřadu či Asociace tanečních umělců ČR.

Desátým výstupem onlinová edice Český tanec v datech nekončí. Díky podpoře výzkumné činnosti, kterou IDU na dalších pět let získal, jsou už naplánována další témata ke zpracování. „Český tanec může někomu připadat jako relativně přehledné, malé a uzavřené pole. Společně s Romanem Vaškem však mapujeme tento terén už od roku 2010 a stále je co objevovat. V dalším období se chceme mj. zaměřit na fenomén pouličních a klubových tanců a také se pokusíme zmapovat, jak je to s tancem v rámci zábavního průmyslu,“ nastiňuje editorka Jana Návratová a dodává: „Věnovat se budeme také taneční kritice a publicistice nebo taneční medicíně a nadcházející cyklus uzavřeme dalším zevrubným monitoringem českého tance.

Publikace Mapování 2022 – taneční vzdělávání a zřizované soubory je stejně jako předchozí studie volně ke stažení na e-knihkupectví Prospero.

Publikace ke stažení
Edice Český tanec v datech

Zdroj: divadlo.cz

Témata článku

Český tanec v datechInstitut umění - Divadelní ústavJana NávratováRoman Vašek

Tanec

POSLEDNÍ KOMENTÁŘE

to nejčtenější z tanečních aktualit

Přihlašte se k odběru newsletteru: