Institut umění – Divadelní ústav spouští nové služby

Institut umění – Divadelní ústav spouští nové služby

Institut umění – Divadelní ústav spouští nové služby

V rámci prezentace představilo 29. března 2018 vedení a zástupci IDU novou podobu institucionálního webu a projekty SoundCzech, PeformCzech a Czechmobility.info. Nové portály rozšiřují portfolio služeb IDU jak směrem do zahraničí, tak pro tuzemské uživatele. Úplnou novinku představuje služba informační portál pro mobilitu, která v ČR doposud chyběla.

IDU slaví Světový den divadla spuštěním nového webu a třemi oborovými weby v českém a anglickém jazyce. Cílem nové koncepce oborových portálů je jednotnější a efektivnější prezentace všech oborů, která zdůrazňuje vzájemnou souvislost těchto webů i projektů, umožňuje lepší orientaci uživatelům a zároveň usnadňuje správu a aktualizaci dat.
„Web IDU vznikl před více než 10 lety, kdy byly technologické možnosti ale i nároky ze strany uživatelů diametrálně odlišné než jsou nyní. S rozšiřujícím se portfoliem služeb naší instituce bylo nezbytné aktivity zpřehlednit a usnadnit orientaci při vyhledávání informací. Nové portály nabízí přehlednou strukturu služeb podle zaměření uživatele a předmětu hledání,“ vysvětluje Pavla Petrová, ředitelka IDU.
Kromě institucionálního webu spouští IDU jeden mezioborový a dva oborové portály zaměřené na proexportní zahraniční aktivity: SoundCzech, PeformCzech a Czechmobility.info.
Proexportní kancelář SoundCzech, která vznikla v minulém roce, se zaměřuje na podporu „současné konkurenceschopné hudby“ vzniklé na území České republiky v nejširším žánrovém záběru. SoundCzech nabízí dvoujazyčný web, který cílí na rozdílné skupiny. Zatímco česká mutace obsahuje především aktuální výzvy a workshopy, základem anglické verze jsou informace a adresáře s odkazy na aktéry českého hudebního průmyslu, přičemž směřuje především k zahraničním hudebním manažerům.
Obdobnou náplň má také portál PerformCzech, obsahující aktuality a databáze z oblasti divadla, tance a nového cirkusu s cílem propojit profesionály na mezinárodní úrovni.
Nejnovějším projektem IDU je portál Czechmobility.info, který vychází z dlouholeté spolupráce se zahraničními networky a partnery, kde podobné infopointy pro mezinárodní mobilitu fungují již řadu let (např. DutchCulture/TransArtists, Wales Arts International či MobiCulture). Jedním z nejdůležitějších partnerů je v tomto směru network na podporu mezinárodní mobility On the Move, ovšem největší inspirací pro český infopoint bylo Touring Artists při berlínském centru ITI. V České republice je hlavním partnerem pro přípravu studií sdružení Fair Art.
Informační portál je určený všem profesionálům v kultuře, kteří řeší praktické otázky mezinárodní umělecké spolupráce, daně, víza, pojištění či autorské smlouvy. Jádrem projektu je on-line informační portál, činnost infopointu zahrnuje také konzultace a workshopy. Portál funguje v českém a anglickém jazyce.
Na začátku dubna bude zprovozněn také nový web Pražské Quadriennale scénografie a divadelního prostoru, největší světové výstavy, jejíž 14. edice proběhne příští rok na pražském Výstavišti.
Novou podobu získal také informační portál divadlo.cz, který přináší kompletní informace o tuzemském a z části i o zahraničním divadelním dění. Prezentace aktivit IDU a oborových webů, kterou v tuto chvíli spravuje přes 10 odborníků na jednotlivé umělecké obory, cílí na zahraniční poučenou veřejnost, potencionální partnery IDU, umělce, zastupující agentury, zástupce festivalů, odborníky i novináře. Dále je určena české veřejnosti se specializací na obor, kreativcům, úředníkům, studentům či pracovníkům v kultuře.

Zdroj: Institut umění – Divadelní ústav

Témata článku

Tanec

POSLEDNÍ KOMENTÁŘE

to nejčtenější z tanečních aktualit

Přihlašte se k odběru newsletteru: