Izraelský soubor SOL Dance Company vystoupí v Praze

V rámci cyklu Host Baletu ND vystoupí v prvním dubnovém týdnu na jevišti Nové scény izraelský soubor SOL Dance Company, a to ve dvou představeních - Georget a T.O.M.L. Jde o dvě choreografie uměleckého šéfa souboru Eyala Dadona. Záštitu nad hostováním SOL Dance Company v Praze převzalo Velvyslanectví Státu Izrael v Praze a Federace židovských obcí v České republice.

Georget (Sol Dance Company ).

Georget (Sol Dance Company ).

„Balet ND hostí pravidelně nejen domácí, ale i zahraniční soubory. Spolupráce se SOL Dance Company je opravdu výjimečná, kromě toho, že uvedeme dva jejich večery, tak se protneme i v rámci společného představení. Navazujeme tak na model, který se nám povedl v roce 2019 v rámci inscenace Kylián – Mosty času, kterou jsme premiérovali v Soulu a pak s námi na jevišti Národního divadla korejští kolegové v pražské premiéře také vystoupili. Mám tohle sdílené obohacování rád, bude to skutečně mimořádné,” vysvětluje umělecký ředitel Baletu ND Filip Barankiewicz.

Eyal Dadon v loňské sezoně nastudoval v rámci inscenace Baletu ND bpm choreografii Artza. Nyní prohlubuje synergii mezi oběma soubory právě uvedením dvou svých děl na Nové scéně (5. dubna Georget a 8. dubna T.O.M.L). Diváci se navíc mohou těšit i na další umělecké propojení – členové SOL Dance Company slíbili, že zmnoží počet účinkujících v představení Artza 6. dubna (v rámci inscenace bpm), stejně jako se počítá s účastí tanečníků Baletu ND v rámci představení T.O.M.L.

„Moje osobní zkušenost v Praze před dvěma roky byla velice pozitivní, především díky vašemu souboru a všem lidem, s kterými jsem se setkal. Prahu miluji a považuji za důležité, aby její krásu a atmosféru zažili i moji kolegové ze SOL Dance Company. Nepochybuji o tom, že nás čeká úžasný týden spolupráce, kulturní výměny a posouvání hranice umělec- kého vyjádření. Věřím, že společně strávený čas využijeme na maximum – tak, jak to má být. Jsme vděční za tuto příležitost a těšíme se,“ komentuje hostování Eyal Dadon.

Program hostování:

5. dubna Georget (SOL Dance Company) na Nové scéně

6. dubna bpm / Artza (Balet ND + SOL Dance Company) v Národním divadle

8. dubna T.O.M.L (SOL Dance Company) na Nové scéně

Eyal Dadon (1989) je izraelský tanečník, který se etabloval v souborech Kamea Dance Company, a především Kibbutz Contemporary Dance Company, kde začal záhy choreograficky tvořit. Aktuálně je uměleckým šéfem vlastního souboru SOL Dance Company, s nímž vystupuje po celém světě, a současně autorem řady originálních děl pro soubory jako moskevské Divadlo Stanislavského a Němiroviče-Dančenka, italské Aterballetto či Gärtnerplatz Staatstheater v Mnichově.

SOL Dance Company založilo v roce 2016 sdružení House of Dance. Soubor sestává ze sedmi tanečníků, kteří jsou součástí sehraného uměleckého týmu. Už během svých prvních let se SOL Dance Company podařilo získat mezinárodní uznání na scéně současného tance díky jedinečnému jazyku těla a unikátnímu pohybovému stylu. Už tehdy byl soubor v čele s Eyalem Dadonem zván na významné festivaly a vystupoval v různých divadlech po celém světě. Soubor, jenž sídlí v Beer Ševě, v Domě tance ve Starém Městě, zkoumá a dále tříbí taneční slovník a také svůj vlastní inovativní přístup k pohybu, lidské společnosti a životu.

Zdroj: Balet ND

Témata článku

Eyal Dadon

Balet Národního divadlaSol Dance Company

Nová scéna ND

Tanec

POSLEDNÍ KOMENTÁŘE

to nejčtenější z tanečních aktualit

Přihlašte se k odběru newsletteru: