Jak na dokumentaci a archivaci divadelní/taneční inscenace?

Co všechno obnáší dokumentace a archivace divadelní/taneční inscenace a jaká je praxe v institucích, které se jí věnují? Co praví teorie o tom, zda zvukem a obrazem zaznamenáváme inscenaci nebo představení? Existuje jednotná metodologie a standardy kvality pro záznamy divadelních či tanečních inscenací za účelem archivace, dokumentace a vzdělávání? Mělo by být součástí veřejné podpory vzniku inscenace i pořízení jejího profesionálního záznamu? Kdo by měl vytvářet dramaturgii dokumentace divadelních a tanečních inscenací? Nad otázkami spojenými s dokumentací divadelních a/nebo tanečních inscenací budou diskutovat online 29. června 2020 od 15:00 do 17:00 zástupci paměťových institucí, které se zabývají dokumentací českého divadla a tance. Registrace zde.

Jak na dokumentaci a archivaci divadelní/taneční inscenace?

Jak na dokumentaci a archivaci divadelní/taneční inscenace?

Cyklus online diskusních setkání reaguje na nové podmínky, které pro živé umění přinesla vládní opatření zavedená v důsledku pandemie SARS-CoV-2, a je inspirován výsledky Dotazníkového šetření zaměřeného na aktuální potřeby českých scénických umění v důsledku pandemie SARS-CoV-2, které Institut umění – Divadelní ústav realizoval v rámci programu „Propagace českých scénických umění do zahraničí“ v dubnu 2020. V současné době připravuje Oddělení mezinárodní spolupráce další diskuse na témata udržitelnost v divadle a mezinárodní spolupráce s českými i zahraničními hosty.

Lucie Čepcová a Ondřej Svoboda, Institut umění – Divadelní ústav
Veronika Kyrianová a Libor Vodička, Divadelní oddělení Národního muzea
Elvíra Němečková, Kyliánova nadace HAMU
Marek Godovič, Divadelní ústav Bratislava
Pavel Jirásek, Česká televize / Ateliér audiovizuální tvorby a divadla JAMU
Moderuje: Petr Dvořák, Muzeum umění Olomouc

Lucie Čepcová
Teatroložka a dokumentaristka pro oblast českého profesionálního divadla po r. 1945. Je vedoucí Informačně-dokumentačního oddělení IDU, kde pracuje od roku 1997, postupně jako správkyně fondů personálií a inscenací a databáze premiér. Věnuje se rovněž redakční a editorské práci. Pravidelně spolupracuje s Pražským Quadriennale.

Ondřej Svoboda
je zástupcem ředitelky IDU a vedoucím Divadelního ústavu. V rámci své činnosti se mj. věnuje řízení aktivit v oblasti dokumentace divadla, digitalizace, databázového zpřístupnění informací (Virtuální studovna). Vedl nebo spolupracoval na mezinárodních projektech zaměřených na výzkum divadelní architektury, je členem boardu Evropské sítě informačních center pro performing arts ENICPA, redakčně se podílí na přípravě knižních publikací, pravidelně spolupracuje s Pražským Quadriennale.

Veronika Kyrianová
Dramaturgyně, překladatelka, příležitostná performerkaVystudovala obor dramaturgie činoherního divadla na DAMU a dokončuje studium germanistiky na FF UK. V letech 2011–2013 byla stálou dramaturgyní Činoherního studia v Ústí nad Labem, v současnosti se – zejména spolu s Richardem Němcem v duu VerRich a pod značkou GOGLMOGL produktion – věnuje nezávislým a přeshraničním česko-německým kulturním projektům. Od roku 2014 působí také jako vědecká pracovnice Divadelního oddělení Národního muzea v Praze. Překládá a tlumočí z německého jazyka.

Elvíra Němečková
Pedagožka, taneční vědkyně, taneční kritička. Absolventka pražské Taneční konzervatoře a Hudební a taneční fakulty Akademie múzických umění v Praze. Vedoucí Kyliánovi videotéky, posléze Kyliánova a tanečního centra a knihovny v Praze (KDCL). Pedagožka pražské HAMU obor Taneční věda. Věnuje se výzkumu, archivní a analyticko-koncepční činnosti.

Petr Dvořák
absolvoval divadelní a filmová studia na FF UP Olomouc zaměřením na intermediální teorie. Působil jako odborný asistent šéfa činohry a asistent inspice v Moravském divadle Olomouc. Jako dramaturg se podílel na cyklu krátkých video dokumentů Památky Dnes. Publikoval v Divadelních novinách, Theatralia Brno, 25fps.cz a dalších. Od roku 2016 působí jako dramaturg a produkční v Divadle hudby, dnes v Muzeu umění Olomouc. V roce 2019 začíná spolupracovat jako externí pedagog s Ateliérem fyzického divadla JAMU.

Marek Godovič
je absolventem Vysoké školy múzických umění v Bratislavě a Filmové a televizní fakulty AMU. Jako autor, dramaturg a scénárista spolupracoval na různých divadelních a rozhlasových inscenací. V současnosti působí jako odborný pracovník a správce sbírky audiovizuálních záznamů v Divadelním ústavu v Bratislavě. V roce 2017 absolvoval doktorské studium na katedře divadelních studií na VŠE. Spolupracoval s nezávislými divadly – Farma v jeskyni, Divadlo Pôtoň nebo Divadlo NUDE.

Pavel Jirásek
Vystudoval estetiku a hudební vědu na FF MU v Brně. Od roku 1994 dodnes ve svobodném povolání. Je zakládajícím členem uměleckého sdružení BRATRSTVO, které významně působilo zejména v letech 1989–1995. Byl iniciátorem stejnojmenné rockové formace. Společně s Bratrstvem realizoval řadu hudebních a mediálních projektů (výstavy, koncerty, klipy, dokumentární film, atd.), s ohlasem i v mezinárodním měřítku.
Od roku 1997 se začal pravidelně objevovat na obrazovce České televize - jako moderátor, scénárista a později též jako režisér. Od roku 2000 se jeho spolupráce s ČT prohloubila a od té doby se věnuje výrazně scenáristice a režii. Za svá díla pro ČT získal přes dvacet festivalových cen.
Jako kurátor se zúčastnil více jak 40 tuzemských i zahraničních výstavních projektů spojených s uměním české loutky. Od roku 2009 působí v Ateliéru audiovizuální tvorby a divadla DIFA JAMU, kde se zaměřuje na problematiku filmového jazyka, audiovizuálního záznamu divadla a zejména pak na dokumentární film o umění.

Setkání se uskuteční na ZOOM platformě, je nutné si předem stáhnout ZOOM aplikaci v bezplatné verzi.

Po vyplnění registračního formuláře Vám přijde e-mail s odkazem na přístup do webináře.

Registrujte se pokud možno 15 minut před začátkem akce, abyste se nezdrželi přihlašovací procedurou.

https://us02web.zoom.us/webinar/register/WN_mP3AM8qcQ2GOW6zlJATZrQ

Zdroj: www.divadlo.cz

Témata článku

archivacediskusedokumentace

Tanec

POSLEDNÍ KOMENTÁŘE

to nejčtenější z tanečních aktualit

Přihlašte se k odběru newsletteru: