Jarní festival českého současného tance slaví čtvrt století své existence

FAUNUS (Martin Talaga).

FAUNUS (Martin Talaga).

Festival toho nejzajímavějšího ze současného českého tance a pohybového divadla Česká taneční platforma má již 25 let. Letos se bude konat od 1. do 4. dubna 2019 v PONCI, Studiu ALTA, Alfredu ve dvoře, Centru současného umění DOX, La Fabrice, Studiu Hrdinů a Veletržním paláci. Více na www.tanecniplatforma.cz.

„První polovina devadesátých let byla plná energie, zájmu zahraničí, nabízených příležitostí a rodících se vizí. A tak s pevnou představou nezadržitelného růstu české současné taneční scény jsem pozvala osobnosti z Evropy i USA k první nesmělé prezentaci dění na naší scéně a debatám do Duncan Centra,“ vypráví Yvona Kreuzmannová a pokračuje: „Psal se rok 1995. To byl první, nesmělý ročník dnešního jarního festivalu. V roce 2000 jsme poprvé použili název Česká taneční platforma, když jsme se vrátili do Prahy po čtyřech průkopnických ročnících pořádaných v Hradci Králové.“

Na programu se objeví zavedená jména i mladé talenty, diváci se mohou těšit na větší produkce i silná sóla. Dramaturgická rada letos do programu zařadila rekordní počet 11 děl. Festivalový program vyvrcholí loni oceněnou inscenací Martina Talagy SOMA a slavnostním  zakončením v PONCI, na kterém se budou jako již tradičně oceňovat ty nejvýraznější počiny platformy. Hned v úvodu festivalu se představí tři velmi odlišná sóla. Markéta Stránská a její inscenací LeŤ přesvědčí o tom, že každá překážka je příležitostí k probouzení naší představivosti a tvořivosti. Po ní uvede Martin Talaga přírodně laděnou performanci FAUNUS a pak bude následovat sólo Nepřestávej, v němž choreografka a tanečnice Tereza Hradilková tančí v dialogu s multimediálním umělcem Floexem. Den zakončí dílo Spitfire Company nesoucí název Constellations II. Time for Sharing.

Následující den zahájí česko-francouzské uskupením tYhle, kteří ztvárňují realitu dnešního světa obrazem Medúzy a pokračovat budeme intermediální performancí EVERYWHEN o nikdy nekončící rotaci dějin z dílny ženského mezinárodního tria Ferienčíková, Júdová Timpau. Na energické dílo souboru Václava Kuneše 420PEOPLE a hudební skupiny Please The Trees The Watcher večer naváže absurdně humorný duet Karin Ponties SAME SAME, v němž se na jevišti potkává tanečnice Tereza Ondrová a režisérka Petra Tejnorová. Třetí den zahájí inscenace Martiny Hajdyly Lacové Assemblage, dále festival uvede konceptuální sólo Viktora Černického PLI a Útočiště souboru Viliama Dočolomanského Farma v jeskyni, které balancuje na pomezí fyzického divadla a koncertu.

„Mám radost, že letošní program zřetelně ukazuje, že se zde stále rodí nové talenty a je z čeho vybírat. A hlavně: Že si „tanec“ v Čechách vydobyl respekt, ač nemá na růžích ustláno,“ dodává s úsměvem Kreuzmannová.

Festival přivítá přes stovku mezinárodních hostů z celého světa a nabídne také doprovodný program zaměřený na reflexi a intenzivnější propagaci českého současného tance a pohybového divadla. Akce je jedinečnou příležitostí k networkingu se špičkovými odborníky a zástupci prestižních organizací z různých kontinentů. Platforma tak mimo jiné každoročně českým umělcům pomáhá otevírat dveře do světa.

Zdroj: Tanec Praha z.ú.


Fotogalerie

FAUNUS (Martin Talaga).

FAUNUS (Martin Talaga).

Témata článku

Česká taneční platforma

Tanec

POSLEDNÍ KOMENTÁŘE

to nejčtenější z tanečních aktualit

Přihlašte se k odběru newsletteru: