Krajinou času, nová premiéra VUS ONDRÁŠ

Krajinou času. VUS Ondráš.

Krajinou času. VUS Ondráš.

Ve čtvrtek 28. března 2019 uvede Vojenský umělecký soubor ONDRÁŠ premiéru Krajinou času. V Divadle Bolka Polívky v Brně se představí obě profesionální části souboru, zahájí sezonu, v níž soubor oslaví již 65 let od svého založení.

Krajinou času je mozaika folklorních tanců a hudby z vybraných regionů Čech, Moravy, Slezska i Slovenska. Ačkoli zrovna není čas Vánoc, diváci se setkají u pomyslné štědrovečerní tabule. Na té se objevují pokrmy i předměty připomínající práci, zvyky a události, které se odehrály v průběhu celého roku. Každý z těchto motivů je pak volnou inspirací pro jednotlivá čísla. Témata jsou zpracována pro taneční a hudební profesionální skupinu 5 tanečních párů, 12 muzikantů a zpěvačku.

 „Pro režiséra zvyklého na herce je práce s tanečním souborem velký rozdíl. Neustále si musí opakovat, že diváci folkloru jsou zvyklí na něco jiného, než ti divadelní. Více než charaktery daného tance se zabývám emocemi, temporytmem a vztahy mezi postavami,“ říká režisér Tomáš Koňařík a dodává: „Chtěli bychom divadelní prostředky využít tak, aby vynikly jemnější emoce, kterými se v tanečních formách umělci obecně nevyjadřují.“

Mezi hudebními upravovateli figuruje například cimbalista Jiří Gužík, dlouholetý bývalý člen souboru, nebo Jan Rokyta ml., který v posledních letech s ONDRÁŠEM často spolupracuje. Při tvorbě choreografií se vystřídalo také více autorů, například Ladislava Košíková (Hradišťan, Uherské Hradiště), Stanislav Marišler (SĽUK, Bratislava) či Kateřina a Tomáš Jehličkovi (Mladina, Plzeň). „Je to právě regionální rozsah ONDRÁŠE, co jej kromě toho, že je jediným profesionálním souborem svého druhu u nás, činí unikátním,“ dodávají zástupci VUS Ondráš.

Premiérové představení je benefiční, výtěžek ze vstupného bude věnován Nadačnímu fondu dětské onkologie Krtek a Vojenskému fondu solidarity. Záštitu nad představením převzal státní tajemník Ministerstva obrany Ing. Petr Vančura. Poděkování patří Jihomoravskému kraji za jeho dlouhodobou podporu a Divadlu Bolka Polívky za pořadatelskou spolupráci.

ONDRÁŠ byl založen v roce 1954 a ke svému půlkulatému výročí letos chystá dvě premiéry. Premiérové představení celosouborového pořadu kRok za kRokem se uskuteční na podzim, mimo tyto přípravy se však soubor zúčastní i řady festivalů a akcí po celé České republice. Nejznámější z nich bude Mezinárodní folklorní festival Strážnice, kde vystoupí po boku souboru SĽUK, čeká jej však i reprezentace České republiky v zemích Pobaltí.

Trailer k představení zde.

Zdroj: VUS Ondráš


Fotogalerie

Krajinou času. VUS Ondráš.

Krajinou času. VUS Ondráš.

Témata článku

Krajinou časuLidový tanec

Vojenský umělecký soubor ONDRÁŠ

Divadlo Bolka Polívky

Tanec

DIÁŘ PŘEDSTAVENÍ

duben 2021

Po Út St Čt So Ne
29
30
31
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
1
2
DEJTE NÁM TIP NA PŘEDSTAVENÍ

POSLEDNÍ KOMENTÁŘE

to nejčtenější z tanečních aktualit

Přihlašte se k odběru newsletteru: