Kyliánův nadační fond v Praze a den otevřených dveří Kyliánova tanečního archivu

Kyliánův nadační fond v Praze a den otevřených dveří Kyliánova tanečního archivu

Kyliánův nadační fond v Praze a den otevřených dveří Kyliánova tanečního archivu

Kyliánův nadační fond v Praze pozval profesionály, přátele a milovníky tance na den otevřených dveří Kyliánova tanečního archivu. Setkání se konalo v pátek 12. ledna 2018 v prostorách knihovny HAMU na Malostranském náměstí, kde archiv sídlí.

Kyliánův nadační fond v Praze vznikl za podpory Kylián Foundation sídlící v Nizozemí jako samostatná česká organizace s mezinárodním působením. Zakladatelkou a ředitelkou je Nataša Novotná, tanečnice a choreografka, mimo jiné dříve působící pod vedením Jiřího Kyliána v Nederlands Dans Theater.
„Na odkazu tohoto světově významného choreografa Jiřího Kyliána fond staví, není závislý na státních institucích, finanční prostředky získává od soukromých zdrojů, tyto pak cílí a podporuje jimi vývoj současného tance a spřízněných oborů. Motivuje a podílí se na vzniku nových tanečních či s tancem spřízněných projektů; zprostředkovává profesionálům i veřejnosti kontakt a výměnu zkušeností, aby byly využity v praxi; podporuje vzdělání, šíření a rozvoj tance,“ dodávají zástupci Kyliánova nadačního fondu.
Hlavní cíle fondu jsou tedy postaveny na třech pilířích: podpoře tvorby, edukaci a rozvoji tance a archivaci a distribuci tanečních záznamů. Třetí zmíněný cíl fond naplňuje především skrze Kyliánův taneční archiv, dříve nazývaný Kyliánovo taneční centrum a knihovna, jehož fungování v jiné podobě začalo v Česku již v devadesátých letech dvacátého století a který fond převzal pod svou správu. Sbírky archivu jsou celoročně přístupné laické i odborné veřejnosti a zahrnují jak dokumentaci práce Jiřího Kyliána, tak materiály z celého tanečního světa, které čítají více než 3000 videozáznamů, skoro 3000 českých a zahraničních knih, časopisy a další informační archivní materiály. Více informací je k dispozici na www.kylianfund.cz/archiv
Návštěvníci dne otevřených dveří byli seznámeni s prostory archivu a možnostmi při hledání a studování archivních materiálů, získali informace o současné činnosti a budoucích plánech Kyliánova nadačního fondu a zhlédli Kyliánův film Scalamare.

Zdroj: Kyliánův nadační fond

Témata článku

Tanec

POSLEDNÍ KOMENTÁŘE

to nejčtenější z tanečních aktualit

Přihlašte se k odběru newsletteru: