Laterna fest, první ročník mezinárodního festivalu multimediálního a multižánrového divadla

V termínu od 21. do 26. června 2022 představí Laterna magika v rámci nového formátu Laterna fest ty nejlepší zahraniční multimediální divadelní inscenace, které pracují s digitálními technologiemi. Celým festivalem se budou prolínat dvě hlavní témata – nastartovaný technologický pokrok versus stále postupující environmentální krize. Díky Laterna festu mají diváci možnost zhlédnout díla progresivních souborů z Francie, Belgie a Maďarska. Na programu jsou i interaktivní výstavy, workshopy, koncert či diskuse.

Acqua Alta. Foto Romain Etienne.

Acqua Alta. Foto Romain Etienne.

„První ročník festivalu si klade za cíl prezentovat odlišné aspekty využívání nových technologií v divadelním díle a zabývá se otázkou, čím tato spojení posouvají vývoj divadla kupředu a naopak, kde nás technologie vzdalují od bezprostředního prožívání. V duchu Laterny magiky využívají všechny inscenace, které jsme vybrali na festival, unikátní jevištní poetiku a mnohost forem. Jsem nadšený, že naše pozvání přijala taková velká jména jako například soubor Adrien M & Claire B z Francie,“ vysvětluje umělecký šéf Laterny magiky Radim Vizváry a dodává: „Doufejme, že se z Laterna festu stane tradice. Osobně je pro mě důležité do Čech zvát špičkové tvůrce ze zahraničí. Je to obrovská inspirace pro celý obor.“

Francouzská dvojice Adrien M & Claire B přijede do Prahy s projektem Acqua Alta, který se skládá z divadelní inscenace a dvou navazujících interaktivních výstav. Inscenace s podtitulem Záplava v inkoustově černé se zabývá tématy jako je environmentální žal, strach z neznámého a jak se s ním vypořádat. Přináší příběh, v němž vystupují žena, muž a dům, sleduje jejich všední činnosti a neshody. Jednoho deštivého dne se jim život obrátí vzhůru nohama. Voda stoupá a jejich dům se ocitne pod hladinou inkoustově zbarveného moře. Žena uklouzne a zmizí, zůstanou po ní jen vlající vlasy. Ty oživnou a vyprávějí jedinečný a přitom univerzální příběh.

Téma přírodních katastrof zpracovává i inscenace Dimanche souborů Focus Company a Chaliwaté Company z Belgie. Ve třech dějstvích se věnuje třem současným celosvětovým hrozbám – globálnímu oteplování, ničivé síle hurikánů a vlnám tsunami. Večer na pomezí snové představivosti a skutečnosti nabídne vtipný a citlivý pohled na chování lidí uprostřed řádění přírodních živlů. Autoři vytvořili jedinečné poetické dílo, které v sobě propojuje fyzické divadlo, objektové a loutkové divadlo, herectví a videoprojekci. 

Umělecká skupina BANDART z Maďarska se na festivalu bude prezentovat inscenací Ann-droid / Androidka Anička pro děti od 4 let. Podivuhodné putování malé robotky Aničky po zemi, ve vzduchu a pod vodou v animovaném příběhu dojme celou rodinu. Inscenace spojuje divadlo s nejmodernějšími počítačovými technologiemi jako je projekce, chytrý LED kostým, robotický míč a dron. Před zraky diváků tak ožívají kreslené obrázky, pohyby herců odrážejí obrazy promítané na plátno a všechny tyto prvky společně vytvářejí zážitek podobný 3D filmu. Představení získalo cenu diváků za nejlepší dětské představení roku 2019 v Maďarsku. 26. 6. 2022 v 16.00 na Nové scéně ND.

 

Výstavy, instalace, koncerty, diskuse a workshopy

Laterna fest zve návštěvníky jednotlivých představení také do Galerie magika, která se otevře v sousední provozní budově a bude přístupná zdarma.

Slovenská autorka Mária Júdová přiváží na festival instalace Kykeon a Constellations of the Flesh, díla virtuální reality, která návštěvníky lákají na multisensorické zážitky šamanismu. Diváci festivalu uvidí multižánrová díla vytvořená skrze digitální mapping, virtuální realitu, rozšířenou realitu, interaktivní projekci a robotiku, ale také příběhy, jejichž živelná lidská část je vyprávěna fyzickým divadlem, loutkovým divadlem a tancem. Další expozice je součástí širšího projektu Acqua Alta a tvoří ji dvě výstavy: Crossing the mirror (Záplava za zrcadlem) a Tête-à-tête (Záplava z očí do očí) – prostorová kniha, v níž obrázky a papírové skládanky tvoří pozadí příběhu, který lze sledovat s použitím rozšířené reality. Náměstí Václava Havla a nedaleké Čapadlo Hollar oživí venkovní interaktivní výstava Fauna. Deset velkoformátových plakátů si bude možno prohlédnout pomocí aplikace rozšířené reality.

Laterna fest nabídne také dva workshopy, volně přístupnou debatu na téma nové technologie v živém umění nebo koncert skupiny Killiekrankie.

Zdroj: 2media.cz

Témata článku

Laterna Magika

Multižánrové

Laterna fest

POSLEDNÍ KOMENTÁŘE

to nejčtenější z tanečních aktualit

Přihlašte se k odběru newsletteru: